Van'da yakalanan 18 yaşındaki PKK'lı için 62 yıl hapis istemi

Van'da yakalanan 18 yaşındaki PKK'lı için 62 yıl hapis istemi
PKK'nın saldırı için Van'a gönderdiği, güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonda yakalanan 18 yaşından PKK'lıya, 62 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.
Van Cumhuriyet Başsavcılığı, 12 Ağustos 2015'te terör örgütünce kırsal alandan saldırı amacıyla kente gönderilen ve dikkati çekmemek için kendisinden yaşça büyük kişiyle hareket ederken yakalanan M.K. hakkındaki soruşturmayı tamamladı.

Van 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, sanığın "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak", "kasten öldürmeye teşebbüs", "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "görevi yaptırmamak için direnme", "kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret", "tehdit", "6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Kanunu'na muhalefet" suçlarından 62 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

İddianamede, PKK adına kent merkezlerinde "milislik" faaliyeti yürüten terör örgütü mensuplarının, gerçekleştirilmesi planlanan eylemin keşfinin yanı sıra kırsal alandaki teröristlerin yaşamsal ve lojistik ihtiyaç malzemelerini temin ettiklerinin belirlendiği vurgulandı.

Milislerin, "vergilendirme" adı altında zorla para toplayarak örgüte finansman sağlayıp, eleman aktarımı konusunda etkin rol oynadıkları bildirilen iddianamede, eylemin gerçekleştireceği ilde bulunan örgüt mensupları ile kırsal alanda eylem talimatını veren teröristler arasında da köprü vazifesi gördükleri kaydedildi.

- Dikkati çekmemek için çocuk yaştaki örgüt mensupları kullanılıyor

Van Emniyet Müdürlüğüne gelen "terör örgütünün kırsal alandaki kamplarından getirilen bir teröristin kent merkezinde polis ya da askeri öldüreceği" şeklindeki ihbar üzerine operasyon düzenlendiği aktarılan iddianamede, Gürpınar ilçesinde 17-18 yaşlarındaki kadın teröristin yakalandığı kaydedildi.

Şüphelinin üzerinden A.A'ya ait nüfus cüzdanı ile suikast ve savunma amacıyla kullanılabilen silah ele geçirildiği ifade edilen iddianamede, şöyle denildi:

"Şüpheli, üzerindeki silahı güvenlik güçlerine doğrultarak öldürmeye teşebbüs etmiştir. Silahı elinden alınan PKK'lı, güvenlik güçlerine 'Hepinizi geberteceğiz, mücadelemizi engelleyemeyeceksiniz' şeklinde hakaret etmiştir. Bu sırada aracı kullanan ve hakkında ayrı soruşturma yürütülen şüpheli İ.G, PKK'lının kendi kızı olduğunu belirterek, güvenlik güçlerini yanıltmaya ve güvenlik noktasından bu şekilde geçmeye çalışmıştır."

Hakkında "suça sürüklenen çocuk" sıfatıyla soruşturma yürütülen M.K'nın, Cumhuriyet Savcılığı ve Sulh Hukuk Hakimliğinde susma hakkını kullanarak ifade vermediği vurgulanan iddianamede, şunlar kaydedildi:

"M.K, PKK/KCK terör örgütünün kırsal alanından elinde bulunan ve örgüt tarafından iletildiği değerlendirilen 6136 sayılı yasaya muhalif silah ile Van il merkezine muhtemel bir eylem için gelmiştir. M.K, örgütün kırsal alanından hareket ettiğinde dikkati çekmemesi ve kolay kamufle olması için kendisinden yaşça büyük, hakkında ayrı soruşturma yürütülen İ.G'nin aracı ile gönderilmiş, örgütün yaz aylarında konakladığı, 'Faraşin' diye tabir edilen yayladan gelmiştir. Tüm hususlar değerlendirildiğinde M.K'nın atılı suçları işlediği hususunda hakkında kamu davası açmak için yeterli şüphe oluşmuştur."

- Yakalanınca "kızım" dedi

Savcılık, PKK mensubu M.K'yı aracıyla kırsal alandan getiren İ.G. hakkında da ayrı soruşturma yürüttü. İ.G. ile ilgili iddianamede, sanığın yakalandığında aracındaki terör örgütü mensubunu güvenlik güçlerine "kızım" diye tanıttığı vurgulandı.

"Silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "görev yaptırmamak için direnme" suçlarından 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan İ.G'nin, Van 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmasına devam ediliyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir