Van’da ‘işsizlik’ durumu iyi değil

Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip olan ve bölge illerinde genç nüfus yaş ortalaması 20’lerde seyrederken, işsizlik oranı da yine yüzde 20’lere kadar çıkıyor. Nitelikli göçünü batıya veren bölge illeri, niteliksiz ve işsiz nüfusunu artırmaya devam ederken gidişat endişe yaratmaya devam ediyor. Genç potansiyeli yüksek olan kentin durum tedirginlik yaratırken aynı durumdaki bölge illeri de benzer kaderi paylaşıyor.

Adnan Çelik
Adnan Çelik
30 Mart 2021 Salı 11:19
142 Okunma
Van’da ‘işsizlik’ durumu iyi değil

Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip olan ve bölge illerinde genç nüfus yaş ortalaması 20’lerde seyrederken, işsizlik oranı da yine yüzde 20’lere kadar çıkıyor. Nitelikli göçünü batıya veren bölge illeri, niteliksiz ve işsiz nüfusunu artırmaya devam ederken gidişat endişe yaratmaya devam ediyor. Genç potansiyeli yüksek olan kentin durum tedirginlik yaratırken aynı durumdaki bölge illeri de benzer kaderi paylaşıyor.

Geçtiğimiz yılın başlarında tüm dünyayı etkisi altına alan Korona Virüs pandemisi en fazla iş hayatını etkiledi. Pandemiden dolayı özellikle hizmet sektörlerinin kapanması ile işsizlikte orantılı olarak arttı. Türkiye İstatistik Kurumu bölge müdürlüğünün dün açıkladığı verilere göre bölge illerinde işsizlik arttı. Açıklanan oranlara göre, İşsizlik oranı en yüksek bölge yüzde 33,5 ile TRC3 bölgesi olan Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt iken, işsizlik oranı en düşük bölge yüzde 6,6 ile TR82 Kastamonu, Çankırı, Sinop oldu. Van, Bitlis, Muş ve Hakkari’de ise işsizlik oranı ise yüzde 18 ile 33 arasına seyretti. Oranlara göre en fazla işsizliğin olduğu TRC2 bölgesinin ardından TRB2 bölgesi olan Van, Bitlis, Muş ve Hakkari geldi. Konuyla ilgili Şehrivan’a açıklama yapan Van TSO eski başkanı ve iş insanı Feridun Irak, “İnsani gelişmişlikte ve GSYH’da 81 il içinde en sonlarda yer alan Van, işsizlikte ilk sıralarda yer almaktadır.” Diyerek durumu yorumladı.

İŞSİZLİK ARTMAYA DEVAM EDİYOR

2020 yılının başından Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan korona virüs kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına aldı. Bir yılı aşkın süredir dünyayı etkisi altına alan korona virüs pandemisi binlerce insanı da canından etti. Ülkemizde de virüsle mücadele kapsamında özellikle hizmet sektörü olan birçok mekanda virüsün yayılım hızını azaltmak için kapatıldı. Pandemiden dolayı özellikle hizmet sektörlerinin kapanması ile işsizlikte orantılı olarak arttı. Türkiye İstatistik Kurumu bölge müdürlüğünün dün açıkladığı verilere göre, bölge illerinde işsizlik arttı.

TRC2’NİN ARDINDAN EN FAZLA İŞSİZLİK TRB2 BÖLGESİNDE

Hanehalkı İşgücü Araştırması'nda 2021 Ocak ayından itibaren, Avrupa Birliği ülkeleri ile eş zamanlı olarak, Uluslararası Çalışma Örgütü'nün 19’uncu Çalışma İstatistikçileri Konferansı kararlarına ve ilgili AB tüzüğüne uyum sağlamak amacıyla yeni düzenlemelere geçildi. Belirtilen düzenlemelere ilişkin sonuçlar ilk defa 2021 Ocak ayı haber bülteni ile birlikte kamuoyu ile paylaşıldı ve bu bültende yer alan 2020 yıllık sonuçları eski tanım ve kavramlar dikkate alınarak hesapladı. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2020 yılında bir önceki yıla göre 408 bin kişi azalarak 4 milyon 61 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 0,5 puanlık azalış ile yüzde 13,2 seviyesinde gerçekleşti. Tarım dışı işsizlik oranı ise 0,7 puanlık azalış ile yüzde 15,3 oldu. Dün açıklanan son verilere göre ise Van, Bitlis, Muş ve Hakkari’de işsizlik oranı ise yüzde 18 ile 33 arasına seyretti. Oranlara göre en fazla işsizliğin olduğu TRC2 bölgesinin ardından TRB2 bölgesi olan Van, Bitlis, Muş ve Hakkari geldi. Özellikle turizm anlamında önemli bir yere sahip olan Van, Kapıköy’ünde kapanması ile ekonomik anlamında daralma yaşarken, işsizlikte arttı.

VAN VE BÖLGE İLLERİNDE İŞSİZLİK ARTIYOR

2014-2018 Türkiye işgücü göstergeleri istatistik verilerine göre; Türkiye'de 2014 yılında işsizlik oranı yüzde 9,9 istihdam oranı yüzde 45,5, işgücüne katılım oranı yüzde 50,5 seviyesindeyken, 2018 yılında işsizlik oranı yüzde 11,0, istihdam oranı yüzde 47,4, işgücüne katılım oranı 53,2 seviyesinde yer aldı. Türkiye'de 2015-2019 yılları arasında yıllara göre işsizlik oranı istatistik verilerine göre; 2015 yılında işsizlik oranı yüzde 10,3 oranında iken, 2019 yılında ise yüzde 14,7 seviyesinde yer aldı. 2015-2018 TRB2 Bölgesi olan Van, Muş Bitlis, Hakkâri ise 2015 yılında işsizlik oranı yüzde 9,5 iken 2018 yılında bu sayı 21,5 seviyesinde gerçekleşmişti.

İŞSİZLİK ORANI EN YÜKSEK BÖLGE TRC3 OLDU

İşsizlik oranı en yüksek bölge yüzde 33,5 ile TRC3 bölgesi olan Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt iken, işsizlik oranı en düşük bölge yüzde 6,6 ile TR82 Kastamonu, Çankırı, Sinop oldu. Van, Bitlis, Muş ve Hakkari’de ise işsizlik oranı ise yüzde 18 ile 33 arasına seyretti. Oranlara göre en fazla işsizliğin olduğu TRC2 bölgesinin ardından TRB2 bölgesi olan Van, Bitlis, Muş ve Hakkari geldi.

IRAK: BÖLGEDE İŞSİZLİK YÜKSEK

Konuyla ilgili Şehrivan’a açıklama yapan Van TSO eski başkanı ve iş insanı Feridun Irak, TÜİK’in 2020 yılı işsizlik oranını yüzde 13.2 olarak açıkladığını ifade ederek, “Türkiye’de işsizlik oranı çok yüksek seyrediyor. AB ülkeleri OECD ülkeleri içinde yıllardır şampiyonluğumuzu kimseye kaptırmadan sürdürüyoruz.” Dedi.

“VAN, İŞSİZLİKTE İLK SIRALARDA YER ALMAKTADIR”

Bölgede işsizliğin ortalamanın 3 katı kadar olduğuna dikkat çeken Irak, “İnsani gelişmişlikte ve GSYH’da 81 il içinde en sonlarda yer alan Van, işsizlikte ilk sıralarda yer almaktadır. Bu da yıllardır doğru yerde doğru yatırım ilkesiyle üretime dönük projeler yerine Popülist yatırımlarla vakit kaybetmenin sonucudur. Kırılgan ekonominin üstüne birde pandemi gelince bu oran daha da artmış bulunuyor.” Diye konuştu.

İŞ İNSANLARI DA DERTLİ

Irak konuşmasının devamında “Bu oranların daha fazla artma ihtimalide devam etmektedir.

İçinde bulunduğumuz süreçte kamu kesimi hariç çalışan herkesin işini kaybetme riski vardır. Çünkü bütün bunların yanı sıra pandemi süreci devam etmektedir. Çalışanların yanı sıra işyeri kapanan küçük esnaf ve sokak ekonomisinden geçimini sağlayanlarda işsizlik ordusuna dahil oluyorlar. Bu süreçte yaşanan ekonomik gelişmelerde işsizliğin çözümü yatırımların başlaması adına maalesef moralleri bozuyor, umutları azaltıyor. Faizlerin yüksek olmasının yanı sıra Türk lirasının değer kaybediyor olması son derece düşündürücü bir durum.” Şeklinde konuştu.

İSTİHDAM ORANI YÜZDE 42,8 OLDU

İstihdam edilenlerin sayısı 2020 yılında bir önceki yıla göre 1 milyon 268 bin kişi azalarak 26 milyon 812 bin kişi, istihdam oranı ise 2,9 puanlık azalış ile yüzde 42,8 oldu.

İŞGÜCÜNE KATILMA ORANI YÜZDE 49,3 OLARAK GERÇEKLEŞTİ

İşgücü 2020 yılında bir önceki yıla göre 1 milyon 676 bin kişi azalarak 30 milyon 873 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 3,7 puanlık azalış ile yüzde 49,3 olarak gerçekleşti.

15-64 YAŞ GRUBUNDA İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 13,4, İSTİHDAM ORANI YÜZDE 47,5 OLDU

15-64 yaş grubunda işsizlik oranı bir önceki yıla göre 0,6 puan azalışla yüzde 13,4, tarım dışı işsizlik oranı ise 0,7 puanlık azalışla yüzde 15,4 oldu. Bu yaş grubunda istihdam oranı 2,8 puanlık azalışla yüzde 47,5, işgücüne katılma oranı ise 3,6 puanlık azalışla yüzde 54,9 oldu.

GENÇ NÜFUSTA İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 25,3, İSTİHDAM ORANI YÜZDE 29,2 OLARAK GERÇEKLEŞTİ

15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki yıla göre 0,1 puan azalarak yüzde 25,3, istihdam oranı ise 3,9 puan azalarak yüzde 29,2 oldu. Aynı dönemde işgücüne katılma oranı 5,3 puanlık azalışla yüzde 39,1 seviyesinde gerçekleşti. Ne eğitimde ne de istihdamda olanların oranı ise bir önceki yıla göre 2,3 puanlık artışla yüzde 28,3 seviyesinde gerçekleşti.

İSTİHDAM EDİLENLERİN YÜZDE 56’SI HİZMET SEKTÖRÜNDE YER ALDI

2020 yılında, istihdam edilenlerin yüzde 17,6'sı tarım, yüzde 20,5'i sanayi, yüzde 5,7'si inşaat, yüzde 56,2'si ise hizmet sektöründe yer aldı. Bir önceki yıl ile karşılaştırıldığında sanayi sektörünün istihdam edilenler içindeki payı 0,7 puan, inşaat sektörünün payı 0,2 puan artarken, tarım sektörünün payı 0,6 puan, hizmet sektörünün payı 0,3 puan azaldı. 2020 yılında 4 milyon 716 bin kişi tarım sektöründe, 5 milyon 497 bin kişi sanayi sektöründe, 1 milyon 538 bin kişi inşaat sektöründe, 15 milyon 60 bin kişi hizmet sektöründe istihdam edildi. Bir önceki yıl ile karşılaştırıldığında istihdam edilenlerin sayısı tarım sektöründe 381 bin, sanayi sektöründe 64 bin, inşaat sektöründe 12 bin, hizmet sektöründe 812 bin kişi azaldı.

EN YÜKSEK İSTİHDAM ORANI TR21 BÖLGESİ'NE AİT OLDU

En yüksek istihdam oranı yüzde 50,9 ile TR21 Tekirdağ, Edirne, Kırklareli Bölgesi'nde gerçekleşti. En düşük istihdam oranı ise yüzde 26,0 ile TRC3 bölgesi olan Mardin, Batman, Şırnak, Siirt oldu.

İŞGÜCÜNE KATILMA ORANI EN YÜKSEK BÖLGE TR21 OLDU

En yüksek işgücüne katılma oranı yüzde 55,9 ile TR21 Tekirdağ, Edirne, Kırklareli Bölgesi'nde gerçekleşti. En düşük işgücüne katılma oranı ise yüzde 38,4 ile TRC2 Şanlıurfa, Diyarbakır bölgesinde oldu.

ŞEHRİVAN ÖZEL: MERAL YILDIZ- 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.