VAN YYÜ-VANESOB İŞİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

VAN YYÜ-VANESOB İŞİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI
Van YYÜ Rektörü Prof. Şevli: VANESOB aslında 40 bin kişiyle temsiliyeti yüksek olan bir kurumdur. VANESOB Başkanı Berge, İmzaladığımız protokol ile kurumsal kapasitemizi geliştireceğiz.

Van YYÜ Rektörü Prof. Şevli: VANESOB aslında 40 bin kişiyle temsiliyeti yüksek olan bir kurumdur.

VANESOB Başkanı Berge, İmzaladığımız protokol ile kurumsal kapasitemizi geliştireceğiz.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ)  Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, rektör yardımcıları, genel sekreter, 19 fakülte dekanı, meslek yüksek okul müdürleri, enstitü müdürleri, üniversite yönetim kurulu ve her fakülteden bir temsilciden oluşan 56 hocanın katılımıyla aylık senato toplantısı, Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VANESOB)’ta yapıldı.

Üniversite Sanayi İşbirliği Araştırma Geliştirme Teknoloji ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü (YÜSİGET) ve VANESOB tarafından organize edilen senato toplantısı, İstiklal Marşı’nın kabulü ve 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü nedeniyle saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı.

Prof. Şevli: Üniversite şehir bütünleşmesini sağlayacağız”

Göreve geldiği2019’da, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ni şehirle bütünleştirmeyi hedeflediklerini söyleyen Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, “Şehir gelmezse biz şehre gideceğiz. Yaklaşık 2 yıldır devam eden pandemi süreci bu planlamamıza engel olmuştur. Pandeminin hafiflemesiyle birlikte bugün Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nde tüm senato üyelerimizle birlikte toplantımızı gerçekleştirdik. Bu üniversitemiz adına belki de bir ilktir. Bunu başkanımız Sayın İsa Berge’nindesteğiyle başardık.” dedi. İşte rektör Şevli’nin konuşması:

“Yaklaşık 40 bin kişinin temsiliyetini görüyoruz”

“Senato üyelerimiz burada 19 oda ve birlik başkanını görüyor ama arkasında 20 bin üyesi olan ve ilçeleriyle birlikte Van’ın tamamına hitap eden müthiş örgütlü bir yapı vardır. Buna 20 bin kayıt dışını da eklediğimizde aslında biz 40 bin kişi ile toplantı yapmış oluyoruz. VANESOB, bu kadar temsiliyeti yüksek olan bir kurumdur. Senato üniversitenin en yüksek organıdır.İmaladığımız protokol ile VANESOB ve odalarımız aracılığıyla esnaf ve sanatkarlarımız ile bir araya geleceğiz.10 meslek yüksekokulumuzda sanat öğretiyoruz. İş dünyasına atılacak olan öğrencilerimizi esnaf ve sanatkarlarımız için yetiştiriyoruz.Çekirdekten yetişen ustalarımızı üniversitemizde öğrencilerimiz ile buluşturacağız. Öğrencilerimize verecekleri dersler ile deneyimlerini paylaşmalarını sağlayacağız. İyi yetişmiş ustalarımızın meslek yüksekokullarımızda öğrencilerimize eğitim verebilir.”

“Ahilik kapitalizmi nasıl yener?”

“Çok değerli İsa Berge başkanımızın da belirttiği Ahilik değerleri var. YÜSİGET Müdürü Doç. Dr. Abdullah Oğrak hocamız da ahilikten bahsetti. Üretim anlamında ahilik kapitalizmi yenemez ama ahilik bir insan yetiştirme modelidir. Kapitalizmin ağına düşmüş insanları ancak ahilik sistemi ile yeniden kazanabiliriz.”

“Kayıt dışı esnaf raporu hazırlayabiliriz”

“Kayıt dışı Van için önemli bir sorun. Küçük işletmeler ile büyük kurumsal bir işletmeden aynı oranda vergi ve SGK talep ediliyor.Hatta büyük işletmelere daha fazla kolaylık sağlanıyor. Üniversitemiz Van’da neden bu kadar yüksek oranda kayıt dışı esnaf olduğunu araştırabilir. İmzaladığımız protokol çerçevesinde, akademisyenlerimizin bu konuda hazırlayacağı raporu ilgili bakanlıklara sunabiliriz.”

“Sayın Berge ve oda başkanlarına teşekkür ediyorum”

“Senato toplantımıza ev sahipliği yapan VANESOB Başkanımız Sayın İsa Berge’ye ve oda başkalarımıza çok teşekkür ediyorum. Biz de sizleri üniversitemize davet edeceğiz. İstiklal marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’u ve Çanakkale şehitlerimizi saygıyla anıyorum.”

Mobil denetim aracı ile kayıt dışı esnaf tespit edilecek

Slayt sunumuna İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy ve Çanakkale şehitlerini aarak başlayan VANESOB Başkanı İsa Berge, kurumun misyonunu, vizyonunu ve hedeflerini anlattı. Ahi Evran’ı Veli’yi rahmetle anan başkan Berge, birliğe bağlı odalar ve üye sayıları ile bilgi verdi. VANESOB’un yaklaşık 20 bin üyesi olduğuna dikkat çeken Berge, yaklaşık 20 bin kayıt dışı esnaf olduğunuvurguladı.Berge, “Kayıt dışı esnaf en büyük sorunumuzdur. Van’da yaklaşık 20  bin kayıtlı esnaf bulunurken, yine yaklaşık 20 bin kayıt dışı esnaf olduğunu değerlendiriyoruz. İlgili kurumlar ile olan lobifaaliyetlerimiz devam etmektedir. Bir mobil denetim aracı ile kayıt dışı esnafın kayıt altına alınması için gerekli çalışmalar başlatılacaktır.” dedi.

İşte başkan Berge’nin değindiği konular:

“Esnafımız için çalışıyoruz.”

“Esnaf ve sanatkarlarımızın sorunlarını ve çözüm önerilerini ilgili kurumlara ileten, ilimizin sosyal ve ekonomik kalkınmasınakatkı sunan, esnaf ile devlet arasında köprü vazifesi gören, üyeleri ile iletişimi koparmayan, kayıt dışı esnaf ile mücadeleeden, devlet destekleri ile KOBİ’lere verilen finansa erişim altyapısını sağlayan, birliğimize bağlı odalarımız ve üyelerinestandartlara uygun hizmet sunan bir kurum olmayı görev biliyoruz.”

“Kalkınmış ve gelişmiş bir Van uğruna emek veriyoruz”

“Van’ın ekonomik kalkınmasında can damarı rolü oynayan, ortak akıl sistemi ile etik hareket eden, katma değerliprojelere destek veren, güler yüzlü ve kaliteli hizmeti esasalan, istihdama katkı sunan, yerel esnafın tercih edilmesinisağlayan, kadın girişimci sayısını arttıran, mesleki eğitime önem veren, e-ticaret ve dijital platformları değerlendirerekşehrimizin alışveriş potansiyelini yükselten bir kurum olmayı vizyo olarak görüyoruz.”.  

Covid 19 Sürecinde Terk-Tescil Rakamları

 “Birliğimize kayıtlı 18.817 esnaf ve sanatkar bulunmaktadır.

11 Mart 2020-31 Aralık 2020        Tescil: 2.998 Terk: 701

1 Ocak 2021-31 Aralık 2021          Tescil: 3.243  Terk: 897

1 Ocak 2022-11 Mart 2022           Tescil: 506     Terk: 161

11 Mart 2020-11 Mart 2022        Tescil: 6.747    Terk: 1.759”

“Covid 19 sürecinde esnafımızı yalnız bırakmadık”

“Bilinçlendirme çalışmaları kapsamında maske, siperlik maske, eldiven ve hijyen seti dağıttık. Van Valiliği ve Van İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle çok sayıda esnafımızın aşılanmasını sağladık. Kredi kefalet kooperatifleri ve bankalar aracılığıyla finansa erişimi kolaylaştırdık. Van’a gelen bakanlar ve üst düzey yöneticilere esnafımızın sorunlarını içeren dosyaları sunduk. Kapıköy Sınır Kapısı’nın yeniden açılması çalışmalarında yer aldık. Yönetim kurulu vebaşkanlar kurulu toplantıları ile istişare kültürünün devam ettirdik. Resmi yazıların ve bilirkişi raporlarının ilgili kurumlaragönderdik. Üye hizmetlerini aksatmadan sürdürdük. Dijital hizmet sunduk. (e-belge-mail) Dijital ödeme ile internet bankacılığının kullanılmasını yaygınlaştırdık.”

“Mesleki eğitim faaliyetlerimizi sürdürdük”

“Bir Lisan Bir İnsan Projesi ile Farsça-İngilizce kursu projesini uyguladık. Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Van İŞKUR İl Müdürlüğü organizasyonuyla, çırak, kalfa ve usta mesleki eğitim planlamalarının hazırlanmasında yer aldık.Mesleki eğitim çalıştayındakurumsal önerilerimizi sunduk. Mesleki Yeterlilik Kursu’na (MYK) katılan esnafımızı belgelendirdik. İl İstihdam Kurulu Toplantısı’na ev sahipliği yaptık.İstihdama önemli katkı sunması beklenen Van Gölü Orta Ölçekli Sanayi Sitesi projesini takip ediyoruz. Tuşba Yeni Marangozlar Sitesi projesini de takipteyiz.”

“Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldık”

“Merhamet eli olduk.Bizbize Yeteriz Türkiyem kampanyasında milletimizin yanında olduk. Başkale Depremi (Trabzon’dan Van’a destek sağladık.) Başkale selzedelere destek çalışmalarında yer aldık.Van’ın sorunları ve çözüm önerileri için yapılan toplantılara  katıldık. Toplumsal sorumluluk gereği dezavantajlı gruplarayönelik çalışmalarda yer aldık. Van Gölü Koruma Kanunu’nun çıkması için paydaşlarımız ile birlikte çalışmalarda bulunduk.”

“Kurumsal hedeflerimizi gerçekleştirmek için çalışıyoruz”

İşsizliğin azaltılması kapsamındaki projelerini destekledik. İran, Irak, Ermenistan ve Azerbaycan potansiyelinin değerlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Mobil Denetim Aracı (Kayıt dışı esnaf çalışması). İşyerlerinin çatılarına güneş panellerinin kurulması. Güneş Enerjisi Sistemleri (GES), Rüzgar Enerjisi (RES) projelerine destek verilmesi. Ara ve kalifiye elemanların yetiştirilmesi. Sınır ticareti yapan esnafımızın bilinçlendirilmesi. Bölge esnaf ve sanatkarınapozitif ayrımcılığın yapılması. İŞKUR desteğiyle uygulamalı işbaşı eğitimi, iş garantili kurslar ve staj programlarının düzenlemesi gibi hedeflerimiz bulunmaktadır.”

Rektör Şevli ve Başkan Berge, protokolü imzaladı

İmzalanan işbirliği protokolünde, “VAN YYÜ-VANESOB kamu sanayi/ticaret işbirliği protokolünün imzalanması. Üniversite şehir bütünleşmesi. Üniversite-Sanayi Üniversite-Esnaf işbirliğinin kurulması. Yerel dinamikler olarak kent ekonomisinin ve gelişiminin planlanması. Kurumsalkapasitesinin geliştirilmesi. Sosyal, ekonomik ve teknolojikgelişmelerin takip edilmesi. Üniversite öğrencilerinin çalışma hayatına dahil edilmesi. Kongre, panel ve seminer düzenlenmesi. Teknopark, iş geliştirme ve kuluçka merkezlerinin hayata geçirilmesi. Yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası projelere ve hibe çağrılarına ortak başvurunun yapılması.

Pazarlama, Satış teknikleri, Hijyen ve sanitasyon, İş sağlığı ve güvenliği, Müşteri ilişkileri, Kişisel gelişim, Proje, AR-GE ve Personel eğitimi.

Araştırma merkezleri kurularak esnafımızın işletmeleri ile ilgili meslek analiz raporlarının çıkarılması. Esnafımıza yönelik tezli tezsiz yüksek lisans programlarının açılması. (Van Esnafı YüksekLisans Yapıyor) Spesifik ve sektörel bazlı çalışmalar ile lokal ve katma değerli ürünlerimizin yurtiçi ve yurtdışı pazarda değerlendirilmesi. ‘Turizm Cenneti Van’ şiarıyla, Van’ın turizmpotansiyeli dikkate alınarak hazırlanacak eylem planı ile şehrimizinülkemize ve dünyaya tanıtılması.” konuları yer aldı.

Başkan Berge, hediye takdim etti

VANESOB Başkanı İsa Berge, Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli’ye hediye takdim etti. Senato toplantısı hatıra fotoğrafının çekilmesi ile sona erdi.