Van TSO Dünya Kahvaltı Günü'nü duyurdu! 7 Haziran'da başlıyor...

Van'da 50 bin kişinin üstünde insanın katılımıyla Dünyanın En Kalabalık Kahvaltı Sofrası'nı kurarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girmede öncü rol oynayan, geçmişte Van Shopping Fest gibi uluslararası bir kampanyaya dönüşen etkinlikleri gerçekleştiren Van Ticaret ve Sanayi Odası 'Dünya Kahvaltı Günü'

Adnan Çelik
Adnan Çelik
24 Mayıs 2020 Pazar 23:50
287 Okunma
Van TSO Dünya Kahvaltı Günü'nü duyurdu! 7 Haziran'da başlıyor...

 Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva ve yönetim kurulu üyeleri düzenledikleri bir toplantı ile Van'dan başlatılacak olan 'Dünya Kahvaltı Günü'nü kamuoyuna duyurdu.

2014 yılında 51 bin 793 kişinin katılımıyla en kalabalık kahvaltı sofrasının kırılmasında öncülük edip Van'ın adını Guinness Rekorlar Kitabı'na yazdıran Van TSO, uluslararası anlamda ses getirecek bir çalışmanın daha tamamlandığını duyurdu. Van TSO yönetim kurulu başkanı Tkva ve üyelerin katılımıyla gerçekleştirilen dijital toplantıda Van medya kuruluşu temsilcileri ile bir araya gelen Van TSO yönetimi, 1 yıldır çalışması yapılan Dünya Kahvaltı Günü için çalışmaların tamamlandığını ve ilk etkinliğin bu yıl 7 Haziran'da gerçekleşeceğini söyledi. Koronavirüs salgını nedeniyle hedeflendiğinin aksine bu yıl sembolik olarak başlatılacak olan kampanya ile Van Kahvaltısı'nın ve Van'ın Dünya Kahvaltı Günü adıyla markalaştırılmaya çalışılacağı belirtilirken, kampanya ile ilgili bazı detaylar da kamuoyu ile paylaşıldı.

TAKVA MÜJDEYİ VERDİ!

Dünya Kahvaltı Günü ile ilgili müjdeyi basın mensupları aracılığı ile paylaşan Başkan Necdet Takva, gerçekleştirilen toplantıda o güne ve diğer detaylara dair tüm bilgileri paylaştı. Takva, dünyayı etkisi altına alan salgın sürecine rağmen bu günü kutlamak için çalışmaların tamamlandığını belirterek, "Malumunuz bütün dünyayı etkisi altında alan bir pandemi süreci yaşıyoruz. Covid-19 ile birlikte dünyayla beraber bizim de kentimiz bir süreç yönetiyor. Bu süreci bizler de eski alışkanlıklardan feragat ederek, sıkıntılarla boğuşarak yürütmeye çalışıyoruz. Fakat bu noktada geldiğimiz noktada da bir karar vermek gerekiyor. Çünkü artık herkes sürecin eskisi gibi olmayacağını söylüyor. Bizler de dünyadaki bütün otoritelerin paylaştığı bu görüşler neticesinde bazı adımlar atmak durumundayız. Önümüzdeki normalleşme sürecinde biz de bu yeni süreci kentimiz lehine fırsata dönüştürmek için bazı çalışmalar yapıyoruz. Tam da bu noktada aldığımız bir karar var. Yaklaşık 1 yıldır üzerinde çalıştığımız Dünya Kahvaltı Günü’nü 7 Haziran günü yapmak üzere bir karar aldık." dedi.

BU YILKİ KUTLAMA İÇİN 2 AYRI PLAN YAPILDI!

"Belirttiğim gibi biz 1 yıldır bu meseleye çalışıyoruz. Biliyorsunuz ki 1 Haziran 2014 tarihinde dünyanın en kalabalık sofrasını kurarak bu kültürel değeri rekorlar kitabına yazdık hep birlikte. Bunda herkesin büyük katkısı var. Van’da çok hissedilmese de bu dünya otoriteleri tarafından çok heyecan verici bir rekor olarak görülüyor. Bizler bu noktada kahvaltıyı kurumsal marka olma yolunda da iyi bir yere taşıdık. Fakat bunu uluslararası mecrada sahiplenilecek bir yere taşımak zorundaydık. Bunu da her yılı Haziran ayının ilk Pazar günü Dünya Kahvaltı Günü ilan edilmesi için müracaatlar yaptık. Bundan bir süre önce BM genel sekreterliğine yazı yazıp çağrıda bulunduk. Ardından bunu TOBB yönetimine de taşıdık. Daha sonra TBMM’ye de ulusal düzeyde meclis başkanlığına konuyu ilettik. Bu çalışmalar sürerken de bu Covid-19 krizi ortaya çıktı. Bu süreçte birçok kurum, kuruluş işini durdurup kısmı çalışma gibi yeni mecralara kaydı. Ama buna kayıtsız kalmak, her şeyi ertelemek de olmazdı. Bu bizim rekabetçi anlayışımıza da ters düşecekti. Bu nedenle biz 7 Haziran kahvaltı gününü A ve B planı şeklinde tasarladık. 7 Haziran'da bu anlamda bir etkinlik takvimi oluşturduk."

SEMBOLİK DE OLSA KUTLAMA OLACAK

Bu yılki kutlamaların sembolik olacağını ama önümüzdeki yıllarda daha büyük kutlamalar ve uluslararası camiada karşılık bulma noktasında önemli olacağını söyleyen Takva, "Sokağa çıkma yasağı olması durumunda biz bütün yönetim kurulu üyelerimizle, kendi evlerinde etkinlik düzenleyeceği şekilde bir karar aldık. Herkes kenti mekânsal özelinde bunu yapacak. Bu süreçte de her birimiz gazetecileri de evimizde konuk edeceğiz. Yasak olmazsa da biz sembolik olarak, küçük bir katılım ile bir etkinlik ile buna start vereceğiz. Tabi bunu yaparken de bu iş burada kalsın istemiyoruz. Bu anlamda Sayın Cumhurbaşkanımız, tüm milletvekilleri, TOBB otoriteleri ve 365 oda ve borsaya yazı yazdık. Onların da desteği ile Pazar günü saat 11’de katılacağı bir etkinlik ile bu güne dikkat çekmek istiyoruz. Böyle bir çalışma yaparak Van’ı son aylarda yaşanan çığ, deprem, pandemi gibi münferit olayların oluşturduğu olumsuz algıdan kurtarmak istiyoruz. Kenti yeni bir sürece taşımak istiyoruz."

"TÜM VAN'I SAHİPLENMEYE BEKLİYORUZ"

"Bu sadece Van TSO’nun yapacağı bir şey değil. Dolayısıyla bu kentin hak ve menfaatlerini önceleyen herkesin bu konuda elini taşın altına koyacağını umut ediyoruz. Bu noktada hepimiz aynı duygu ile hareket ederek bir farkındalık yaratacağız. Amacımız 7 Haziran’da dünyanın her yerine bu kahvaltı etkinliğini duyurmak. Eş zamanlı olarak dünyanın her yerine bu söylemi ulaştırıp bunu kutlamaya çalışacağız. Bugüne kadar bununla ilgili birçok çalışma yapıldı. Ama bu Vanlılar’ın bir projesi olduğu için bunu herkesin sahiplenmesini bekliyoruz. Bu belki de bu krizden Van açısından çıkarabileceğimiz en iyi olaylardan birisi olur. Önümüzdeki günlerde yine büyük projelerimiz olacak ama bu Van’ı öne çıkaracak en önemli projedir. Böyle düşünüyoruz. Çünkü bu bir Van markası olacak." şeklinde konuştu.

KAMPANYA START ALIYOR!

Bu süreçte yarından itibaren çalışmaları ve kampanyaların start alacağını belirten Takva, sosyal medya başta olmak üzere tüm mecralarda çalışmaların start alacağını belirtti: "Bu süreçte 2 hashtag olacak #DünyaKahvaltıGünü ve #TheWorldBreakfeastDay şeklinde olacak. Bununla birlikte sevindirici bir haber de Avrupa Birliği4nin bunu sahiplenmesi. Bu anlamda uzaktan da olsa katılacaklar ve bu bizim için uluslararası olma noktasında önemli bir başlangıç olacak. Yine İran’ın birçok kent ve kuruluş temsilcisi buna katılım sağlayacaklar. Bununla birlikte dünyanın her tarafında birçok ismi sürece dahil edeceğiz. Bu anlamda yerelde de Valilik, belediyeler de sürece dahil olacak. Bütün kentin projesi olması yolunda bunun ısrarcısı da olacağız." dedi. Şehrivan’dan bu etkinliğin UNESCO yaratıcı şehirler ağına dahil edilmesi ile ilgili girişimler olması yönündeki önerisini de değerlendiren Takva, “YYÜ ve İl Kültür Müdürlüğü’nün bir sürecinin olduğunu biliyorum. Ama bu bir kent markasına dönüştürülebilir mi? Evet dönüştürülür. Yaratıcı şehirler sürecine dahil edilmeli. Bu anlamda bunu pekiştirmek için de Gurme Van Fuarı gibi bir fuarı da bu yıl sahipleneceğiz ve destekleyeceğiz. Bu anlamda yıllar önceki İpekyolu Farı gibi tanıtım yapacak bir fuarın kararını aldık. Eylül ayında olacak. Van mutfak ve Gurma fuarını Van TSO olarak yapacağız. Bunun da müjdesini vermiş olayım.”

Toplantıya katılan Van TSO yönetim kurulu üyeleri de konuyla ilgili görüş ve önerilerini paylaşırken, dile getirilen önerileri not alan Takva ve ekibi bunların da ileriki süreçte kampanya sürecinde göz önüne alınacağını belirtti. 

ŞEHRİVAN HABER/ÖMER AYKAÇ 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.