Van Ticaret ve Sanayi Odasından siyasi partilere çağrı

Van Ticaret ve Sanayi Odasından siyasi partilere çağrıda bulundu

Adnan Çelik
Adnan Çelik
04 Mayıs 2018 Cuma 14:11
343 Okunma
Van Ticaret ve Sanayi Odasından siyasi partilere çağrı

 Van Ticaret ve Sanayi Odasından yapılan açıklamada " Ülkemiz 24 Haziran 2018 tarihinde önemli bir seçime hazırlanmaktadır. 24 Haziran günü sadece milletvekili seçmeyeceğiz, aynı zamanda yeni bir dönemin başlangıcına da tanıklık edeceğiz. Bu seçim ile ülkemizde parlamenter sistem fiilen ortadan kalkacak, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin başlaması ile yeni bir döneme başlayacağız. Öncelikle Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak yeni sistemin ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

Ülkemiz nasıl ki 24 Haziranda önemli bir sınava hazırlanıyorsa, bizlerde Van olarak yeni döneme daha güçlü, daha fazla üreten ve gelecek adına daha fazla umut taşıyan bir siyasi erk ile seçimleri tamamlama beklentisi ve arzusu içerisindeyiz. İlimiz ne yazık ki sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksine göre 75. sırada yer almaktadır. Ekonomi, eğitim, yaşam standardı gibi verilerimiz ülke ortalamasının çok altında yer almaktadır. Sahip olduğu değerler ile gelişmişlik düzeyinin düşüklüğü arasındaki ters orantı belkide ülkemizde en fazla olan il Van’ dır. Bizler Van iş dünyası olarak bunun bir kader olmadığını ve mutlaka değişmesi gerektiğine inanıyoruz. Yaşadığımız bütün sorunların çözüm merkezi siyaset ve dolayısı ile siyasetçilerimizdir.

Ne yazık k, Siyasi Partilerimiz geçmiş dönemlerde gerek Milletvekili, gerekse Belediye Başkan'ı tercihlerini yaparken kentin değerlerini, sorunlarını, iş dünyasının ve halkın beklentilerini tam anlamı ile dikkate almamışlardır. Elbette ki kastımız geçmişte bu görevde yer alan, kentini seven ve bu uğurda mücadele edenlere değildir. Kastımız bu yöreye ait olmayan, bu yörenin dinamiklerini bilmeyen ve yaşamayan, sorunları tespit edemeyen dolayısı ile çözüm üretemeyenlere yöneliktir. Özellikle dışarıdan adeta ithal edilerek getirilen Vekillerin şehrimize herhangi bir katma değerlerinin olmadığına net bir şekilde şahitlik ettik.

Mademki yeni dönemde, yeni sisteme geçiyoruz, o halde partilerimizde milletvekili tercihlerinde bizlerin yani Van kamuoyunun beklentilerini, sitemlerini dikkate alarak yapmalıdırlar. Tüm siyasi partilerimize ilimizden seçilecek 8 milletvekili adayları için aşağıda ifade ettiğimiz özelliklere sahip kişileri tercih etmeleri beklentisini ısrarla belirtmek isteriz.

1. Milletvekillerimiz, kesinlikle Vanlı olmalı veya bölgeyi çok iyi tanıyan, bölgenin sorunlarını biliyor olmalı,

 

2. Kişisel çıkarlarından ziyade, kentin çıkarlarını kendisine dert edinen ve bu uğurda mücadele etmeli,

 

3. Geçmişinde her hangi bir şaibe olmamalı,

 

4. Kentin sorunlarını saklayan değil bunları açıkça dile getiren ve ilgili mercilerde çözüm üreten olmalı

 

5. Seçilecek milletvekilleri kentin sırtına kambur olmamalı tam aksine kentin sorunlarını sırtlayarak çözüm geliştirmeli,

 

6. Kentte esnafın, tüccarın, gençlerin, kadınların, engellilerin önemini kavramalı ve bu doğrultuda hareket etmeli,

 

7. Birleştirici olmalı, ayrıştıran, insanların arasına nifak sokan olmamalı,

 

8. Kendi İstikbal'ini kentin İstikbal'inden daha önemli görmemeli,

 

9. STK'ları, Kurumları ve kentteki bütün dinamikleri bir araya getiren onları dinleyen ve dikkate alan bir anlayışa sahip olmalı,

 

10. Cesur olmalı, yalandan uzak durmalı,

 

11. Yeni sistemin getireceği bütün avantajları iyi kavramalı ve kenti bu doğrultuda geleceğe hazırlamalı, gelecek ile ilgili kentin vizyonunu belirlemeli ve proje üretme kabiliyetine sahip olmalı,

 

12. Milletvekilliği onun için hayatını kazandığı bir meslek olmamalı," denildi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.