Van'ın 4 belediyesi için flaş karar!

Van'ın İpekyolu, Edremit, Erciş ve Özalp belediye başkanlarının yerine kayyum atanıyor. Atanacak kayyumun vali yarımcısı veya kaymakam olabileceği iddia ediliyor.

Habervan Editör
Habervan Editör
09 Eylül 2016 Cuma 14:08
2236 Okunma
Van'ın 4 belediyesi için flaş karar!

Başbakan Binali Yıldırım'ın, geçen hafta Diyarbakır'da Doğu ve Güneydoğu bölgelerine yönelik 22 ili kapsayan yeni ekonomik kalkınma paketini açıkladığı konuşmasında aralarında Van'ında bulunduğun  bazı  belediyelere kayyum atması ile ilgili açıklaması sonrası somut bazı gelişmelerin yaşandığı öğrenildi.

Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'nin 674 Sayılı Kararı'nın 38,39, 40'maddeleri kapsamında Doğu ve Güneydoğu illerinde DBP'li  38 belediyeye kayyum atanıyor.

Buna göre Van'da tutuklanan, tutuklama kararı verilen İpekyolu, Edremit, Erciş ve Özalp belediye başkanlarının yerine İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atamalarının kesinleştiği iddia edildi.

Mahkemelerce DBP''den seçilen İpekyolu Belediye Eş Başkanı Aygül Bidav hakkında tutuklama ve görevden uzaklaştırma kararı verilmiş, Erciş Belediye Eş Başkanı Diba Keskin, Edremit ilçesi Belediye Başkanı Sevil Rojbin Çetin ve Özalp Belediye Başkanı Handan Bağcı çeşitli tarihlerde tutuklanmışlardı.

Kayyum olarak vali yardımcısı veya ilçe kaymakamının atanabileceği kayyum atanacak isimlerin hükümet nezdinde şekillendiği ifade ediliyor. İpekyolu, Edremit, Erciş ve Özalp ilçelerine kayyum atamasının bayram sonrası gerçekleştirilebileceği bu ilçelere yanı sıra 5'de daimi encümen atamasının yapılacağı belirtiliyor.

1 Eylül 2016 tarihli mükerrer Resmi Gazetede yayımlanan Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'nin belediye başkanlarının yerine kayyum atmasıyla ilgili o maddeler:

MADDE 38- 3/7/2005 tarihli ve 5393 sayılı Belediye Kanununun 45 inci maddesine birinci fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

"Ancak, belediye başkanı veya başkan vekili ya da meclis üyesinin terör veya terör örgütlerine yardım ve yataklık suçları sebebiyle görevden uzaklaştırılması veya tutuklanması ya da kamu hizmetinden yasaklanması veya başkanlık sıfatı veya meclis üyeliğinin sona ermesi hallerinde 46 ncı maddedeki makamlarca belediye başkanı veya başkan vekili ya da meclis üyesi görevlendirilir. Görevlendirilecek kişinin seçilme yeterliğine sahip olması şarttır. Görevden uzaklaştırılan veya tutuklanan belediye meclisi üyesinin istifa etmesi halinde de bu fıkra hükümleri uygulanır. Bu fıkra gereğince belediye başkanı veya başkan vekili görevlendirilen belediyelerde bütçe ve muhasebe iş ve işlemleri valilik onayı ile defterdarlığa veya mal müdürlüğüne gördürülebilir. Bu belediyelerde belediye meclisi, başkanın çağrısı olmadıkça toplanamaz. Meclisin, encümenin ve komisyonların görev ve yetkileri 31 inci maddede belirtilen encümen üyeleri tarafından yürütülür."

MADDE 39- 5393 sayılı Kanunun 57 nci maddesine aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.

"Ancak belediye veya bağlı idarelerde; hizmetlerin aksatılmasının terör veya şiddet olaylarıyla mücadeleyi olumsuz etkilediğinin veya etkileyeceğinin valilik tarafından belirlenmesi halinde, valilik söz konusu hizmeti Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, il özel idaresi veya kamu kurum ve kuruluşları aracılığıyla yapar veya yaptırır. Valiliğin talebi üzerine, yapılan veya yapılacak harcamalar karşılığı tutarlar, Maliye Bakanlığı veya İller Bankası Anonim Şirketince ilgili idare payından kesilerek ilgili kurum ve kuruluşa gönderilir. Merkezi yönetim bütçesi kapsamındaki kamu idarelerine aktarılan tutarlar bu idarelerin bütçeleriyle ilişkilendirilir. Bu fıkra kapsamındaki ihtiyaçlar; parasal ve bütçe sınırlamasına tabi olmaksızın 4/1/2002 tarihli ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 22 nci maddesinde belirtilen usule göre temin edilir.

Belediye ve bağlı idare imkanlarının terör veya şiddet olaylarına dolaylı ya da doğrudan destek sağlamak amacıyla kullanıldığının valilik tarafından belirlenmesi durumunda, terör ve şiddet olaylarına destek olmak amacıyla kullanılan belediye veya bağlı idare taşınırlarına mahallin en büyük mülki idare amiri tarafından el konulur. Bu fıkra kapsamında sorumluluğu tespit edilen belediye veya bağlı idare personelinin vali veya kaymakam tarafından görevden uzaklaştırılması halinde göreve iade işlemi ancak uzaklaştırma işlemini yapan makam tarafından yapılır."

MADDE 40- 5393 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

"GEÇİCİ MADDE 9- Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce terör veya terör örgütlerine yardım ve yataklık suçları kapsamında haklarında yürütülen soruşturma veya kovuşturma nedeniyle görevden uzaklaştırılan belediye başkanı, başkan vekili ve meclis üyelerinin yerine 45 inci maddenin birinci fıkrasının (b) bendine göre işlem yapılmış olsa bile onbeş gün içerisinde 46 ncı maddedeki yetkili makamlarca 45 inci maddenin ikinci fıkrasında belirtilen usule göre görevlendirme yapılır."

Görevden almada olduğu gibi, başkan atama yetkisi de büyükşehirlerde İçişleri Bakanı, il ve ilçelerde vali tarafından yapılacak. Kayyum, kamu ya da özel sektörden olabilecek. Tek kriter, "belediye başkanı seçilme yeterliliğine" sahip olmak. kayyum için tek kriter olacak.

VANSESİ GAZETESİ

Son Güncelleme: 09.09.2016 17:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.