Van heyetinden İran’a çalışma ziyareti

Van Ekonomi Konsey, Van Ticaret ve Sanayi Odası ve Van Organize Sanayi Bölgesi (OSB) üyelerinden oluşan bir heyet, 27-29 Ekim tarihleri arasında İran’ın Hoy, Urumiye ve Salmas kentlerine bir çalışma ziyareti gerçekleştirdiler.

Habervan Editör
Habervan Editör
30 Ekim 2017 Pazartesi 14:32
371 Okunma
Van heyetinden İran’a çalışma ziyareti

İlk olarak Hoy Valisi tarafından kabul edilen heyet, burada Van’ın ve bölgenin ticari potansiyeli üzerinden değerlendirmelerde bulundular. Hoy Valisi Abidini, göreve 6 ay önce başladığını belirterek, “Van bize Urumiye’den de Tebriz’den de yakın. Bu nedenle bizim için çok önemli bir şehir. Burada ve Van’da ürettiklerimizi karşılıklı olarak pazara ortak sürebiliriz. Biz sadece komşu değil, kardeş ve ortak iki şehiriz. Görevde bulunduğum süre içinde bu ilişkilerin ve ticari faaliyetlerimizin gelişmesi için çalışacağım. Sizlerinde bu amaçlarımıza destek vermesini bekliyoruz” dedi.

Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva da, Hoy’un Van için İran’a giriş kapısı olduğunu belirterek, “Komşumuzu değiştirme şansımız yoksa, onunla en iyi şekilde yaşamayı öğrenmeliyiz. Bu nedenle biz başta Hoy ve İran’ın diğer kentleri ile sıcak, ortak çıkarlara dayalı ilişkiler geliştirmeli ve sürdürmeliyiz. Burada heyetimizde yer alan arkadaşlarımızın çoğu temsiliyeti olan arkadaşlarımız. Herkes de bu amaç için buradadır” ifadesini kullandı.

Toplantıda OSB Başkan Vekili Yaşar Şen, OSB ile ilgili detaylı bilgiler verdi. TÜMSİAD Başkanı ve Van Ekonomi Konseyi Dönem Başkanı Süleyman Güler, Van İŞGEM Başkanı Mahmut Gedik, Van ASKON Başkanı Fatih Altun, Van PERDER Başkanı Faruk Tasan, Van Arıcılar Birliği Başkanı Halil Tandoğan, DAKA Temsilcisi Oğuz Tuncay Görür, VANSİAD Başkan Vekili Adnan Selçuk da İran heyetine yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdiler.

VAN HEYETİNİN İKİNCİ DURAĞI URUMİYE OLDU

Urumiye Ticaret Sanayi Madencilik ve Tarım Odasının konuğu olarak gerçekleşen ikinci ziyaret, İran’ın Batı Azarbaycan Eyaletinde geniş yankı uyandı. Heyetler arası görüşmelere Batı Azarbaycan Eyaletinin sanayi, madencilik, tarım, ulaştırma, turizm, sınır bölgeleri, gümrüklerden sorumlu genel müdürleri katılım sağladı. Urumiye Ticaret Sanayi Madencilik ve Tarım Odası Başkanı Hasan Entezar ile Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva’nın başkanlık yaptığı oturumlarda gümrükler başta olmak üzere tüm alanlarda yaşanan sorunlar ele alındı.

Urumiye Ticaret Sanayi Madencilik ve Tarım Odası Başkanı Hasan Entezar, Türkiye’de her zaman bir kardeş odaları olan Van TSO’nun varlığıyla gurur duyduklarını ifade ederek, “İyi ki bizim böyle bir kardeşimiz var. İki oda arasındaki iyi ilişkiler, ülke ilişkilerine de yansımaktadır. Buradaki üyelerimiz ve Van’daki üyeler iyi ki böyle odalara üyedirler. Bizim tek amacımız, dostluğumuz ile birlikte ticaretimiz, ekonomik ilişkilerimizin de en üst seviyeye çıkmasıdır. Burada tüm yetkililere sesleniyorum. Biz ticaret yapmak istiyoruz. Sizden tek isteğimiz, bizim önümüzdeki engelleri kaldırın. İki ülkeye yakışır gümrüklere sahip olalım” ifadelerini kullandı.

Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva ise, iki ülke arasındaki ticaretle ilgili şöyle konuştu:

“Ulaştırma problemleri, gümrük tarifelerinin yüksek olması, gümrüklerdeki bürokrasi. Van ve Batı Azerbaycan arasında 4 sınır kapısı, 3 gümrük ve 560 kilometrelik ortak sınır ve 4 STM vardır. Bu nedenden dolayı 30 milyarlık ticaret hacmine ulaşmak için bu iki il fazlasıyla önem taşımaktalar. İki ülke ilişkileri belki Tahran’da ya da Ankara’da çok göze gelmeyebilir, ama bu iki ilde çok göze geliyor. Biz Türkiyeliler Batı Azerbaycan Eyaletinde kendimizi gurbetteyiz gibi hissetmiyoruz, çünkü fazlasıyla kültürel ortaklıklara sahibiz. Bugün 32 tacirle problemleri aşmak için buradayız.”

“BİZ YAPTIK, SIRA SİZDE”

Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, yıllardır dile getirdikleri ilişkilerin, geliş gidişlerin ve ticaretin önündeki en büyük engel olan kapıların yakın bir tarihte bitirilerek hizmet vermeye başlayacağını kaydederek, “Biz Van TSO olarak Kapıköy Gümrük Kapısının yenilenmesi için çok mücadele verdik. Van Kapıköy arasındaki yollarımız modern yollar oldu. Devlet büyüklerimizin de kararları ile Van Kapıköy Gümrük Müdürlüğü modern bir gümrük kapısı olacak. Artık sıra sizdedir. Sizde yöneticilerinize Razi Gümrük Kapısının yeni bir binaya kavuşması için baskı yapmalısınız. Kapıköy-Razi-Kotur ve Hoy arasındaki yollarınızın bir an önce bitirilmesi için yoğun bir çalışma yapmalısınız. Çünkü bu kapılar iki büyük ülkenin şanına yakışmıyor. İnsanlarımız bu hizmetleri hak etmiyor. Bu nedenle bizim Ankara’nın, sizlerinde Tahran’ın enerjisine ihtiyacı var. Gelin hep beraber ortaklaşa sorunların çözümü için çalışalım” diye konuştu.

SEKTÖR GÖRÜŞMELERİ

Urumiye Ticaret Sanayi Madencilik ve Tarım Odası üyeleri ile programa katılan Vanlı tüccarlar, sektör görüşmelerinde birebir çalışma gerçekleştirdiler. Tarım, inşaat, bilişim, ulaştırma, gıda imalatı, plastik sanayi ve birçok sektör temsilcisi karşılıklı ticaret ve alışveriş olanaklarını görüştü. Türkiye’de ve İran’da yatırım olanakları ortaklıklar yapılması konuları ele alındı.

URUMİYE TEKNOKENT YATIRIMCI BEKLİYOR

Urumiye Eyalet Valiliği bünyesinde bulunan ve üniversiteler tarafından desteklenen Urumiye Teknokent, yatırımcılara cazip imkanlar sunuyor. Van heyeti tarafından ziyaret edilen teknokent, araştırmacılara Ar-Ge imkanları sağlarken, Urumiye’de imalat yapan birçok firmaya danışmanlık desteği veriyor. Madencilik, elektronik, gıda, teknolojik yatırımlar alanında ihtisaslaşan teknokentte devlet yeni girişimcilere yeni araştırmalara kaynak aktarıyor.

KONSOLOS PEŞMEN HEYETİ KABUL ETTİ

Türkiye Cumhuriyeti Urumiye Başkonsolosu Osman Peşmen de Van heyetini kabul etti. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu için yoğun hazırlıklar içinde olan Urumiye Konsolosluğu, Van heyetini kaldıkları otelde ziyaret etti. Başkonsolos Osman Peşmen, göreve yeni atandıklarını belirterek, “Urumiye’ye 6 aydır atandım. Ancak Van Ticaret ve Sanayi Odasının burada etkili ilişkiler içinde olduğunu göreve başlar başlamaz gördüm. Bizimde görevimiz burada ticaretin, ilişkilerin geliştirilmesi üzerinedir. Bu konuda 7/24 emrinizdeyim. Siz gelip gittikçe bizim de ilişkilerimiz daha çok gelişecek. En kısa sürede Van’a ziyaret gerçekleştireceğim” dedi.

Van heyeti, son heyet görüşmelerini Salmas kentinde yaptı. Salmas Valisi Cevad Jabbarzade ve Van TSO Başkanı Necdet Takva’nın başkanlık yaptığı heyetler arası görüşmelerde ağırlıklı olarak Salmas Serbest Ticaret Bölgesi konusu ele alındı. Bu konuda Van’ın kendilerine rehberlik etmesini beklediklerini belirten Salmas Valisi Jabbarzade, “Salmas, İran’ın Türkiye sınırına en yakın kenti. Buradan Güzereş-Gelincik Kapısına uzaklığımız 30 kilometredir. Bu kadar yakın, ancak hiçbir ticaretin olmadığı başka bir yer yok. Van Ticaret ve Sanayi Odası ile uzun yıllardır Salmas Serbest Ticaret Bölgesinin açılması için yoğun gayret gösteriyoruz. Bizde göreve yeni başladık. Bundan sonra bütün enerjimizi bu konuya harcayacağız” dedi.

Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva da, “Salmas Serbest Ticaret Bölgesinin açılması, Güzereş - Gelincik Sınır Kapısının açılmasını biz herkesten çok istiyoruz. Bunun için de çalışmalar yürütüyoruz. Ancak bu konuda İran tarafının daha çok çalışması gerek. Burada ilişkilerimiz çok iyi. Akrabalıklarımız var. Buradaki İranlıların çoğu Başkalelilerle akrabadır. Bu kadar iç içe olup, ancak ticari faaliyetlerle bu kadar uzak olmamalıyız. Biz Van Ticaret ve Sanayi Odası ve burada bulunan Van Organize Sanayi Bölgesi, Van Ekonomi Konsey üyeleri olarak sizlere her türlü desteği vermeye hazırız. Kapıköy’de çalışmaları önce biz başlattık. Sıra sizde diyoruz. Salmas’da da önce siz başlatın yol ve gümrük kapısı çalışmalarını, Türkiye olarak asla bunun altında kalmayız. Bizde Salmas’ta yol ve gümrük kapısı çalışmalarını başlatırız. Burada ortak irade ile inşallah bu çalışmaları en kısa sürede nihayete erdiririz. Güzereş-Gelincik STM Bölgesinin anahtarı Ankara ve Tahran’dadır. Bu anahtarı almak için çok çalışmalıyız” şeklinde konuştu.

Van heyeti, İran’daki temaslarında Van Shoppıng Fest 2018 çalışmalarının da startını verdi. Urumiye eyaletinde bulunan turizm firmaları, seyahat acenteleri ve Urumiye Turizm Ofisinin yetkilileri ile toplantı gerçekleştirilirken, 15 Mart-5 Nisan 2018 tarihleri arasında yapılacak Shopping Fest hakkında bilgilendirme yapıldı. Van TSO Başkanı Necdet Takva, Başkan Yardımcısı Yavuz Karaman, Yönetim Kurulu Üyesi ve Turizmci Ömer İnanç, Van TSO Turizm Meslek Grubu Başkanı Harun Türkoğlu, Van TSO Meclis Üyesi Fevzi Çeliktaş, İranlı turizmcilerle yapılan görüşmede Shopping Fest çalışmalarını anlattılar.

Son Güncelleme: 30.10.2017 14:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.