Van halkı vekillerinin bir çoğunu tanımıyor!

Türkiye’nin 16’ıncı büyük kenti olan ve bölgenin de lokomotif illerinden birisi olan Van, son iki seçimdir tam 8 milletvekili ile temsil ediliyor.

Adnan Çelik
Adnan Çelik
14 Ekim 2019 Pazartesi 15:06
258 Okunma
Van halkı vekillerinin bir çoğunu tanımıyor!

 Türkiye’nin 16’ıncı büyük kenti olan ve bölgenin de lokomotif illerinden birisi olan Van, son iki seçimdir tam 8 milletvekili ile temsil ediliyor. 7 iken 8’e yükselen milletvekili sayısı, 2014’te büyükşehir olmasından sonra Büyükşehir’in yanında 13 ilçe belediyesi ile geniş bir temsiliyet ağına sahip Van’da buna rağmen halk ile siyasiler arasında kurulması gereken bağ bir türlü kurulamıyor. 1 milyonu aşkın nüfusu ile meclise diğer kentlere göre 8 gibi iyi bir oranda vekil gönderen Van’da son bir kaç seçimdir HDP’li isimlerin ağırlıkta olduğu bir vekil dağılımı gerçekleşiyor.

Hem milletvekilliğinde hem de belediye başkanlıklarında HDP daha çok temsilci göndermesine rağmen halk milletvekillerinin bir çoğunu hala tanımıyor. 24 Haziran 2018’de yapılan seçimde 8 milletvekilini Ankara’ya gönderen, Av. Bedia özgökçe Ertan’ın Büyükşehir Belediye Başkanlığı için istifa etmesinin ardından sayısı temsilci sayısı 7’ye düşen Van’da Ak Partili isimlerin bir çoğu bilinirken HDP’de ise genel başkan Sezai Temelli dışında diğer isimler neredeyse tanınmıyor bile. Vatandaş vekillerin kendileri ile bağ kurmamasından şikayet etti. Şehrivan’a konuşan vatandaşların büyük çoğunluğunun vekilini bilmemesi, merak bile etmemesi ise dikkat çeken diğer bir detay oldu. Vekilini görmediği için tanımadığını söyleyen vatandaşların büyük bölümü de vekillerini tanıma konusunda da herhangi bir çaba sarf etmediğini söylemeyi ihmal etmedi. 24 Haziran 2018 genel seçimleri ile birlikte Van’da Halkların Demokratik Partisi’nden 5, Adalet ve Kalkınma Partisi’nden 3 olmak üzere 8 milletvekili seçilmişti.

Hemen ardından Van Milletvekillerinden Bedia Özgökçe Ertan 31 Mart 2019 yerel seçimleri ile Van Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilince vekillik görevinden istifa etmişti. Böylece Van’ın milletvekili sayısı 7 olarak değişmişti. Peki, Van halkı seçimin üzerinden 1 buçuk sene geçmiş olmasına rağmen vekillerini neden tanımıyor? Ya da AK Parti ve HDP’li vekillerden kaçı halk tarafından tanınıyor? kimi vekillerden birkaçını tanıdığını belirtirken kimisi vekillerin hangi isimler olduğundan tamamen habersiz. Tanımamalarının sebeplerini de sorduğumuz vatandaşlardan kimisi bunun sebebini vekillerin vatandaşlara yeterince yönelmemesine bağlarken kimisi ise vekillerin kamuoyunun haberdar olacağı yeterince girişimlerde bulunmamasına bağladı. İşte vatandaşların vekillerini ne kadar tanıdıkları ile ilgili Şehrivan’a yapmış oldukları o açıklamalar… 

 

HDP’NİN VEKİL SAYISINDA ÇOĞUNLUKTA AMA BİR ÇOK İSİM VEKİLLERİ TANIMIYOR!

Şehrivan vekilleri tanıyıp tanımadığı ile ilgili bir soruyu cevaplayan Mahmut Balcı adlı bir vatandaş, vekillerle ilgili olarak, “Ben şahsen Osman Nuri Gülaçar ve Abdulahat Arvas isimlerini biliyorum. Zaten HDP’den hiç bir milletvekilini bilmiyorum. Sezai Temelli Van’dan seçilmiş olmasına rağmen Van’da hiç bir zaman görmedim. Diğerlerini de halkın olduğu hiç bir toplantıda, buluşmada görmüş değilim. Siyaseti yakından takip etmeye çalışmama rağmen bunları bilmemem bence benim suçum değil. AK Partili ikili vekili haberlerden sıkça takip ediyorum. En azından Van ile ilgili girişimleri var. Ama HDP’nin bu anlamda hiç yok.”

 

VEKİLLERİN HİÇ BİRİNİ TANIMAYAN DA VAR

Ferhat Bilek adlı vatandaş ise vekillerle ilgili soruya, “Ben şu anda görev yapmakta olan hiçbir milletvekilini tanımıyorum. Bunun sorumlusunun da ben olduğumu düşünmüyorum. Milletvekillerinin bugüne kadar bizimle ilgilendiklerini göremedik ki biz de onlarla ilgilenip kim olduklarını bilelim. Herhalde yolda görsem tanımayacağım vekillerimiz var. Ondan dolayı hiç birini tanıma için bir çabada bulunmuyorum çünkü halkın kapısını çalacak olanlar onlardır.”

“SEZAİ TEMELLİNİN MİLLETVEKİLİ OLDUĞUNU BİR AÇIKLAMADA ÖĞRENDİM!”

Necmi Akbulut adlı vatandaş, “Van milletvekillerinden sadece Sezai Temelli’yi tanıyorum. O da zaten aynı zamanda HDP’nin genel başkanı olduğu için çoğu kişinin tanıdığı bir isim. Van milletvekili olduğunu da sonradan burada yapmış olduğu bir açıklama esnasında öğrendim. Başka onun dışında milletvekilleriyle pek fazla ilgilendiğim söylenemez. Ne şehre ne esnafa kalkınma için, gelişimimiz için bir katkıları olduğunu da olacağını da düşünmüyorum.” Şeklinde konuştu.

 

AK PARTİ’DE ARVAS VE GÜLAÇAR’IN BİLİNİRLİĞİ FAZLA

Konuyla ilgili görüş belirten Ozan Turhan adlı vatandaş ise, “Ben sıkça AK Partili vekil Abdulahat Arvas’ın açıklamalarına denk geliyorum. Özellikle Erciş’e ciddi katkısı olduğunu biliyorum. İlçede akrabalarım var onlar da bu noktada Erciş ile yakından ilgilendiğini söylüyor. Ha keza Van’daki yatırım, hizmet, çalışmalar noktasında sürekli olarak açıklama yaptığını görüyorum Bunun dışında sosyal medyadan da Osman Nuri Gülaçar ismi ile zaman zaman karşılaşıyorum. Aslında bu noktada bizim de eksiğimiz var. Çünkü Gülaçar AK Parti’de önemli bir görevde bulunuyor. Partinin karar mekanizması içerisinde. Bu da önemli olduğunu gösteriyor. Bence bu tür isimlerden daha fazla faydalanabiliriz.”

 

“SEÇİM ZAMANI VARLAR, SONRA GÖRMÜYORUZ” DİYENLER DE ÇOK

Ferhat Çiftci ise, “Sadece Sezai Temelli’yi tanıyorum zaten onu da gördüğümden ya da araştırdığımdan değil şehir merkezinde yapılan bir mitingde konuşmasına denk geldiğim için tanıyorum. Onun dışında ne hiç kimseyi gördüm ne de tanıyorum. Yani onlar vekil oldukları için gelip onların halka inmesi lazım. Seçim dönemlerinde bunu herkes çok iyi yapabiliyor. Tüm şehir seçim propagandası yapan kişilerin dediklerini duyuyor onları o dönem görüyor ama sonra hiç kimseyi bulamıyoruz. Dediğim gibi Sezai Temelli’yi de bir konuşmasına denk geldiğim için biliyorum.” Şeklinde görüş belirtti.

“VEKİLLERİ TANIMIYORUZ ÇÜNKÜ...”

Turgut Acar adlı vatandaş da, “Valla ben hiçbir milletvekilini bilmiyorum en son hatırladığım Burhan Kayatürk vardı. Sonrasında kimler geldi bilmiyorum. Herhalde bunun sebebi de onlardan kaynaklanıyor çünkü bu yetki onların eline verilmiş eğer bizim vekillerimizse bu insanlar bizlere kendilerini göstermeleri lazım, bizleri dinlemeleri lazım ki bize de sorduklarında bizim vekillerimiz bunlardı biz tanıyoruz diyebilelim.” Şeklinde konuştu.

 

SADECE 1 YA DA 2 İSMİ TANIYANLARIN SAYISI BİR HAYLİ FAZLA!

Suat Kahraman adlı vatandaş da, “Van milletvekillerinden sadece Osman Nuri Gülaçar’ı tanıyorum. Onun dışında pek kimseyi tanımıyorum. Bunun sebebi ile ilgili de yani bir vekil, seçilmiş bir insan eğer bizi temsil ediyorsa bizimle iç içe olmalıdır. Bizim onunla iletişim halinde olmamız onun bizim sorunlarımızdan haberdar olması gerekir ama ben vekillerimizin bununla ilgili bir şey yaptığını düşünmüyorum.” Dedi.

“SADECE İKİ İSMİ SOSYAL MEDYADAN TANIYORUM”

Sülhattin Fidan: “Ben Van milletvekillerinden Sezai Temelli’yi ve Osman Nuri Gülaçar’ı tanıyorum. Bunlar da zaten vekiller arasında isimlerinin her yerde en çok geçtiği kişiler. Yapmış oldukları çalışmalar ile ilgili herhangi bir fikrim yok. Bazen sosyal medya üzerinden gördüğüm takip ettiğim kadarıyla denk geliyorum.

ÖZELEŞTİRİ YAPANLAR DA VAR... HERKES VEKİLİNİ TANIYOR OLMALI

Samet Yağmur adlı vatandaş da vatandaşın da vekilini tanıma noktasında eksikleri olduğu eleştirisini yaparak: “Van milletvekillerinden Abdulahat Arvas’ı tanıyorum. Onun dışında pek siyaset ile aram olmadığı için bir fikrim yok. Yani bizim insanımızın genelinde vardır bu huy biz çok fazla araştırmayı sevmiyoruz. Bir şeyler bizi etkilemediği müddetçe pek umurumuzda olmuyor. Bu çok yanlış bir durum herkesin vekillerini biliyor tanıyor olması ve onların yaptıkları çalışmaları yakından takip etmesi gerekiyor ama bunu yapmıyoruz.” Dedi.

VEKİLLERİNİN HEPSİNİ TANIYANLAR DA VEKİLLERİN EKSİKLERİNDEN ŞİKAYETÇİ

Ferhat Siyahtaş adlı bir vatandaş ise: “Van milletvekillerinden Osman Nuri Gülaçar’ı, İrfan Kartal’ı, Abdulahat Arvas’ı, Sezai Temelli’yi ve Murat Sarısaç’ı tanıyorum. Ama bunları tanımanın ötesinde de bugüne kadar hiçbir şey görmedim kendilerinden Van ile alakalı. Gönül isterdi ki bu isimler Van’ın ihtiyaçlarını sıkıntılarını gelip bizzat Vanlılardan dinlesinler ve bizi layıkıyla temsil etsinler. Vekillerimizin biraz etkisiz kaldığını görüyorum.” Dedi.

“HALKLA BÜTÜNLEŞEN İSMİ HALK DA TANIYOR”

“Osman Nuri Gülaçar’ın son dönemde vekillerimizden biri olduğunu biliyorum bir de onun dışında HDP’den Sezai Temelli vardı. Benim bildiğim isimler bunlar. Diğer milletvekilleri hakkında pek bir bilgim yok onun sebebinin de benden kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta bu ismini bildiğim iki vekil ile ilgili de bir araştırma yapmamıştım. Zaten bu görevi taşıyan ve halk ile bütünleşen isimler bir şekilde kendini gösteriyor ve siz onları tanıyorsunuz.”

“TANIYORUM AMA...”

Tolunay Şirin adlı bir vatandaş Ak Parti Van vekili Abdulahat Arvas’ın twitter’dan bildiğini şu sözlerle ifade ederken, “Aslında siyaset benim ilgilendiğim konular arasında bile yer almıyor fakat son dönemlerde Twitter üzerinden Abdulahat Arvas’ı takip etmeye başladım. Vekilimizi tanımıyoruz evet. Ama neden tanımıyoruz sorusunun cevabı bizimle yeteri kadar temasa geçmedikleri içindir.” Şeklinde oldu. Davut Aras adlı vatandaş ise tüm vekillerini tanıdığını ama bunun çok bir anlam ifade etmediğine değindi. Aras, “Gerçekten halkın yanında olduğunu sorunlarıyla ilgilendiği bilsem bende yakından takip edeceğim ama böyle bir durum olmadığı için benim ilgilenmem de söz konusu değil.”

 

“ŞU AN HANGİ İSİMLER VEKİLLİK GÖREVİNİ SÜRDÜRÜYOR BİLMİYORUM!”

Davut Baran adlı bir vatandaş, “Siyaset ile ilgili konularda konuşmak istemiyorum ama Van milletvekilleri arasında tanıdığım ismen ve cismen bildiğim pek kimse yok. İsimlerini daha önce duyduğum bazıları var ama onları da herhalde görsem zor bir şekilde ayırt ederim. Vekillerimizle yakın ve iç içe olmamız lazım ama ne yazık ki böyle bir durum söz konusu değil.” Şeklinde konuşurken, Murat Erkeker adlı bir diğer isim ise, “Uzun zamandır ben vekillerimiz ile ilgili herhangi bir hareketlilik ve girişim görmediğim ve duymadığım için şu an hangileri vekillik görevini sürdürüyor tam olarak bilmiyorum.”

“OY VERİRKEN İSME DEĞİL PARTİYE BAKTIM!”

İnan Bektaş adlı vatandaş, “Seçim döneminde desteklemiş olduğumuz partiye oy verirken sadece partinin hangisi olduğuna dikkat ettim gerisini çok fazla araştıramadım.” Diyerek kendisinin de çok dikkat etmediği özeleştirisini yaparken, “Van milletvekillerinden İrfan Kartal’ı tanıyorum.” Dedi. Bektaş, “Diğerlerini tanımıyorum çünkü yani görmüyoruz genel itibari ile bildiğim kadarıyla zaten Van’da çok fazla kalmıyorlar haliyle uzak oldukları için de görmeden tanımıyoruz; tanısak da unutuyoruz.”

“HANGİ PARTİDEN SEÇİLDİKLERİNİN ÖNEMİ YOK, VAN İÇİN ÇALIŞMALARI GEREKİYOR”

İsmet Cancan adlı bir vatandaş da ismin iki ismi bilmesine rağmen önemli olanın parti ve isim ayrımı yapmaksızın Van odaklı çalışma olduğunu söyledi: “Milletvekillerimizden İrfan Kartal’ı, Murat Sarısaç’ı tanıyorum. Bu saydığımı iki vekil dışındakileri ismen duyduklarım var ama tam olarak tanımıyorum hangi partiden vekiller olduklarını.”

SOSYAL MEDYA TANINIRLIĞI ÖNEM KAZANDI

Öte yandan önceki dönemlerde vekili birebir tanıyan isimler çoğunlukta iken yeni dönemde sosyal medyada tanınırlık da önem kazanmaya başladı. Özellikle genç seçmen vekilini sosyal medyada takip etmeye başlarken bu anlamda bazı vekillerin soyal medya da zayıf kalıyor olduğu gözlendi. Ak Partili vekillerden Osman Gülaçar ve Abdulahat Arvas sosyal medyada da öne çıkıp kente dair gelişmeleri paylaşan isimler olarak öne çıkarken, Sezai Temelli ise Van vekili olmasından çok HDP genel başkanlığı ile bilinen bir isim olarak gözlendi. Geriye kalan isimlerin görünürlükle birlikte sosyal medya eksiklikleri de dikkat çekerken görüş bildiren vatandaşlardan bu anlamda sosyal medya görünürlüğü konusunda da eleştiri yönlendiren isimlerin sayısı dikkat çekti.

HDP’NİN VEKİL SAYISI ÇOK BİLİNENİ AZ!

AK Parti’nin 3 vekili olmasına rağmen bu isimlerin kente dair konularda daha büyük beklentiler oluşturulan isimler olduğu dikkat çeken görüşmelerde, HDP’nin 5 vekili olmasına rağmen bu isimlerle ilgili vatandaşın çok bilgisi olmadığı da diğer bir ayrıntı oldu. HDP’nin tüm vekillerinin sayısını tam olarak sayan hiç bir vatandaş olmazken, 5 isim içerisinden sadece iki ismi bilen vatandaşlar olduğu dikkat çekti. Ak Parti ise, bazı vatandaşların sitem ve eleştirisine rağmen, Van’da vekili daha çok takip edilen parti olarak öne çıktı.

ŞEHRİVAN ÖZEL: ÖMER FARUK TOKTAŞ/MENDUH ÇALIŞKAN-

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.