Van Gölü Aktivisitleri: İskele sahili tekrar halk’a açılsın

Geçtiğimiz yıl Mart ayında ansızın yakılıp halka kapatılan İskele Parkı ve Kordonu bir yılı aşkın bir süredir harabe halde bekliyor. Yıkıldığı zaman hızlı bir şekilde yeni proje ile düzenleneceği söylenen fakat kaderine terk edilen o park için Vangölü Aktivisitleri’nden çağrı geldi.

Adnan Çelik
Adnan Çelik
20 Ocak 2020 Pazartesi 13:38
365 Okunma
Van Gölü Aktivisitleri: İskele sahili tekrar halk’a açılsın

İskele Sahili ve İskele Feribot Parkı, 21 Mart 2019 tarihinden itibaren Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) tarafından gar alanının genişletilmesi gerekçesiyle başlatılan çalışmayla yaya geçişine kapatıldı. Kentin simgesi olan alanın uzun süredir halka açılmaması ve yıkık şekilde bırakılmasına sosyal medyadan tekrar tepki yağdı.

Kentin önemli simgelerinden olan İskele Sahili ve İskele Feribot Parkı, 21 Mart 2019 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) tarafından gar alanının genişletilmesi gerekçesiyle başlatılan çalışmayla yaya geçişine kapatıldı. Mevcut alanda parkın, ağaçların, yeşil ve diğer tüm yapıların sökülerek tahrip edilmesinin ardından kent kamuoyunda tepkiye neden oldu. Tepkiler sonrası açıklama yapan TCDD yetkilileri; İskele yürüyüş kordonu bölgesinin, lojistik alan genişletme çalışmalarından sonra kısa süre içerisinde tekrar halka açılacağı ve ek bir dinlenme alanı daha oluşturulacağı ifadelerine yer verdi. Mevcut alanın gelinen süre içerisinde yıkık dökük görüntünün devam etmesi ve herhangi bir adım atılmaması sosyal medya üzerinden tekrar tepkiye neden oldu. Van Gölü Aktivistler, sosyal medya üzerinden başlattıkları kampanya ile İskele Sahil Parkı’nın halk kullanıma açılmasını talep ederken, “Van’a sahip çık” sloganıyla kampanya başlattı. Konuya ilişkin Şehrivan Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan Van Gölü Aktivistleri, “Kentteki vatandaşların desteği ile mevcut alanın daha güzel yapılması için hiçbir engel yoktur. Bu alanın kentte kazandırılmasından en büyük görev Van Büyükşehir Belediyesine düşmektedir. Belediyemizin, TCDD ile ortak yapacağı bir çalışma bu sorunu da ortadan kaldıracaktır” dedi.

“KENTİN ÖNEMLİ SİMGELERİ ARASINDA YER ALIYORDU”

Konuya ilişkin Şehrivan Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan Van Gölü Aktivistleri, İskele Sahili ve İskele Feribot Parkı, kent adına büyük önem arz ettiğini söyledi. Aktivistler, mevcut alanda gemilerin yanaştığı, rayların bitişiğinde insanların dinleme alanı olarak kullandığı parkın kentin simgesi haline geldiğini ifade ederek şunları kaydetti: “Tuşba İlçesi’ne bağlı İskele Mahallesi’nde yer alan İskele Sahili ve İskele Feribot Parkı, mahallenin gelişimine büyük katkı sunuyordu. Özellikle kentteki önemli simgeler arasında yer alan iskele parkı, hemen hemen her vatandaşın gezdiği, dolaştığı, misafirlerini götürdüğü, nefes aldığı, çam ağaçları altında ve çardaklarda oturduğu bir mekân konumundaydı. Konumu itibariyle binlerce yıllık mazisi ile Urartulardan kalma tarihi Van Kalesi’ni, tüm iştihamı ile Erek Dağı’nı, kadim kent Van şehrini, Van Gölü’nden semaver çayı eşliğinde seyrettiği mekân kent adına önemli bir simgeydi” dedi.

“İSKELE SAHİL PARKI SESSİZ SEDASIZ YIKILDI”

Van Gölü’nün içerisine doğru uzanan İskele Sahil Parkı’nın konum olarak çok az kentte yer aldığını ifade eden Aktivistler, “Hangi şehirde, denizden şehrinizi seyredebilirsiniz ki, sadece bu kentteki vatandaşlar tek değil, ilimizi ziyaret eden turistlerin de uğrak noktasıydı. Tıpkı Akdamar Adası gibi, turisti kendine çeken önemli bir turizm merkeziydi. Maalesef kısa bir süre önce bu eşsiz güzellikteki parkımız yıkıldı. İskele Sahil Parkı sessiz sedasız, kimsenin haberi olmadan bir gecede yıkılmasının ardından kamuoyunun yoğun bir tepkisine neden oldu. Yıkımdan hemen sonra birkaç duyarlı ve gönüllü arkadaşımızla ziyarette bulunarak konu hakkında bilgi edinmeye çalıştık” diye belirtti.

“3 AY İÇERİSİNDE HALKA AÇILACAĞI SÖYLENDİ”

Aktivistler, yıkım sonrası yetkililerden bilgi aldıklarını ve kısa bir içerisinde tekrar halk kullanıma açılacağını ifade ederken, gelinin süre içerisinde yaşanan sürece değinerek şu ifadeleri kullandı: “İskele Sahil Parkı’nın yıkılmasının ardından yetkililerden bilgi aldık; yıkım kararı alınan alanın mülkiyetinin TCDD ait olduğunu ve yeni yapılan iki büyük feribot için daha önceden projelendirilen alanda genişletme çalışmaları yapıldığını bizlere aktardılar. Yıkım sonrası süreç ile ilgili ise 3 aylık bir süre içerisinde TCDD ve Van Büyükşehir Belediyesi işbirliği alanın yeniden halkın kullanımına açılabileceğini belirttiler. Aktivistler olarak konunun takipçisi olacağımızı, konu hakkında çalışmalar yürüteceğimizi ifade ettik”

“NİHAİ SONUÇ ALININCAYA KADAR ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEKTİR”

İskele Sahil Parkı’nın yeniden halkın kullanımına açılması adına siyasetçiler ve yöneticilerle görüşmelerinin devam ettiğini ifade eden Aktivistler, “İskele Sahil Parkı’nın yıkımının hemen ardından hem siyasetçilerimiz hem de yöneticilerimiz bu konuda destek olacaklarını beyan ettiler, nihai sonuç alınıncaya kadar çalışmalarımız da devam edecektir. Kentteki vatandaşların desteği ile mevcut alanın daha güzel yapılması için hiçbir engel yoktur. Bu alanın kentte kazandırılmasından en büyük görev Van Büyükşehir Belediyesine düşmektedir. Belediyemizin, TCDD ile ortak yapacağı bir çalışma bu sorunu da ortadan kaldıracaktır”

SOSYAL MEDYA’DA KAMPANYA BAŞLATILDI

Van Gölü Aktivistleri, kentteki farklı sorunlarla ilgili gerçekleştirdikleri etkinliklerle dikkat çekerken, 21 Mart 2019 tarihinde TCDD tarafından feribot iskelesi yapılacağı gerekçesiyle sessiz ve sedasız şekilde yıkılan kısmen kazılan, ancak yarım bırakılan İskele Sahili ve İskele Feribot Parkı’nın tekrar halk kullanımına açılmasına yönelik kampanya çalışması başlattı.

YETKİLİLERE ÇAĞRI

Van Gölü Aktivistler, sosyal medya üzerinden başlattıkları etiketle İskele Sahil Parkı’nın halk kullanıma açılmasını talep etti. “Van’a sahip çık” sloganıyla yapılan paylaşımlarda şu ifadelere yer verildi: “Van Büyükşehir Belediyesi ve TCDD işbirliği ile Van'ın en güzel yerlerinden biri, halkın dinlendiği ve turistlerin uğrak yeri olan İskele sahil Parkı’nın tekrardan halkın kullanımına açılmasını talep ediyoruz. Erek Dağı, Van Kalesi ve Van şehrinin, Van Gölü'nde en iyi izlendiği, her Vanlının nefes aldığı, soluklandığı, misafirlerini gezdirdiği yer olan İskele Sahil Parkı’nın eski halini aratmayan şekilde yeniden dizayn edilmesini talep ediyoruz”

NE OLMUŞTU?

Tuşba İlçesine bağlı İskele Mahallesindeki İskele Feribot Parkı’nın yıkılmasının ardından kent kamuoyunda oluşan tepkiler sonrası parkın yıkımıyla ilgili açıklamalar yapılmış, vatandaşlar tepkilerini sosyal medya mecralarında dile getirerek parkın tekrar yeşillendirilmesi gerektiğini dile getirmişti. İşte o süreçte yaşananlar ve yapılan açıklamalar…

ŞEHRİVAN GAZETESİ GÜNDEME TAŞIDI

‘İskele Feribot Parkı’ 2019 Mart ayında itibaren Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) tarafından gar alanının genişletilmesi amacıyla başlatılan çalışmayla yaya geçişine kapatılması ve yeşil alanların tahrip edilmesi kent kamuoyunda tepkilere neden olmuştu. Özellikle alanın yaya geçişlerine kapatılması ve konu hakkında önceden bilgilendirme yapılmaması nedeniyle birçok kişi özellikle sosyal medya üzerinden durumu eleştirtirmiştir. Söz konusu alanla ilgili Şehrivan Gazetesi’nin konuyu gündeme taşıyarak kamuoyunun beklentilerini dile getirmesi üzerine söz konusu alanla ilgili birçok açıklama yapılmıştı. İskele’de yürütülen çalışmalar sonrası TCDD mühendisleri ve diğer yetkililer, İskele yürüyüş kordonu bölgesinin, lojistik alan genişletme çalışmalarından sonra kısa süre içerisinde tekrar halka açılacağı ve ek bir dinlenme alanı daha oluşturulacağı ifadelerine yer verilmişti.

#VANİSKELEYESAHİPÇIK HASHTAGİYLE TEPKİYE NEDEN OLMUŞTU

İskele Mahallesindeki İskele Feribot Parkı’nın yıkılarak yerine tren garı yapılmasının ardından sosyal medya üzerinden #VanİskeleyeSahipÇık etiketiyle tüm sosyal medya platformlarında tepkilerine neden olmuştu. Tepkiler sonrası konuyla ilgili çok sayıda açıklama yapılmıştı. 

ŞEHRİVAN ÖZEL: HAMİT KARAKUŞ/ERDAL ERBAŞ-

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.