Van'da kömürün tonu ne kadar oldu? Yüzde 120 artış var

Van'da kömürün tonu ne kadar oldu? Yüzde 120 artış var
Van'da Kömür fiyatlarına yüzde 120 oranında zam geldi. Geçen yıl tonu 1500 lira civarında olan kömür fiyatı 3 bin liraya dayandı. Doğalgaz gitmeyen mahallelerde evini sobayla ısıtan vatandaşlar kışın ısınmak için iki kat bir bütçe ayırmak zorunda kalacaklar!

Sonbahar mevsiminin sonlarına geldiğimiz şu günlerde vatandaşlarda kışlık yakacak telaşı başladı. Geçen yıl 1500 ile satılan kömür bu yıl 2 bin 500 ve üzeri satılırken, vatandaşların da olumsuz etkiliyor. Dolar endeksli artan kömür fiyatlarında ciddi artışlar yaşanırken, her yıl olduğu gibi bu yıl da evleri ısıtmadan cepleri yaktı. Doğalgazın bu yılda kısmı olarak belirli yerlerde kullanılacağı Van’da evlerini kömürle ısıtacak vatandaşlar, kış gelmeden önce hazırlıklara başlasa da yüksek fiyat artışlardan dolayı ihtiyaçlarından çok daha az bir kömür alabiliyorlar. Yükselen kömür artışları vatandaşların belini bükerken, kömürcü esnafını da kötü etkiledi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Van Kömürcüler Sitesi Başkanı Muhammet Aslantaş, fiyatların ilerleyen günlerde daha da artacağına dikkat çekti. Fiyatlardan şikayetçi vatandaşlar da bu kış azar azar ısınacaklarını belirtti.

KÖMÜR FİYATLARI VATANDAŞIN CEBİNİ ZORLUYOR!
Kömürde yaşanan fiyat artışlarını değerlendiren Van Kömürcüler Sitesi Başkanı Muhammet Aslantaş, kömürdeki son yaşanan gelişmelerin fiyat olarak çok yüksek olduğunun altını çizdi. Dolar kuru ve dış etkenler kaynaklı yaşanan fiyat artışların insanları mağdur ettiğini belirten Başkan Aslantaş, “Orta Avrupa ve Çin kömürü çok yoğun çekmesinin sonucu kömür fiyatları anormal bir şekilde yüklemeye başladı. Bu esnafı ve müşterilerimizi çok olumsuz bir şekilde etkiledi. Yaklaşan kış mevsimiyle birlikte rağbet olsa da geçen senelere oranla düşük bir satış söz konusu. Bu bölgenin 9 ayı soğuk geçiyor ve doğalgaz da yok. İnsanlar mecbur bir şekilde almak zorunda kalıyor.” Dedi. 

BAŞKAN ASLANTAŞ: KÖMÜR FİYATLARINDA YÜZDE 120 ZAM YAPILDI
Geçen yıla bu yıl arasındaki fiyat farkı yüzde 120 olduğunu vurgulayan Aslantaş, şunları söyledi: “Geçen yıl 1500 ile sattığımız kömürü bu yıl 2 bin 500 ve üzeri satıyoruz. Tabi bu fiyatlar vatandaşlarımızı çok kötü etkiledi. Müşterilerimiz geldiğinde ihtiyacı nispetinde alamıyor. İki ton alacak vatandaş bir ton alabiliyor. Bu durum vatandaşları etkilediği gibi kömür esnafın da etkiliyor. Kömür fiyatlarının daha uygun olduğu zamanlarda satışlarımız iyiydi. Şimdi kömür fiyatları çok yüksek ve kimse alamıyor. Aldığımız kömürler elimizde kalıyor. Bu da haliyle kömürcü esnafını zarara uğratıyor.”