Van'da iki kurum arasında işbirliği protokolü imzalandı

Van'da iki kurum arasında işbirliği protokolü imzalandı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Van Bölge Müdürlüğü ile Van Halk Sağlığı Müdürlüğü arasında istatistiklerin iyileştirilmesi ve artırılmasına yönelik işbirliği ve yardımlaşma protokolü imzalandı.
İşbirliği Protokolünü TÜİK Van Bölge Müdürü Özer Coşğun ve Van Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yakup İmren imzaladı. TÜİK Van Bölge Müdürlüğü ile Van Halk Sağlığı Müdürlüğü arasında karşılıklı işbirliği ve yardımlaşmanın önemi anlatıldı. Van Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yakup İmren makamında yaptığı konuşmada, protokolün amacının özelikle kurumların faaliyet alanları ile ilgili eğitim, bilgi paylaşımı ve ortak bölgesel çalışmalar yürütülmesi gibi konularda karşılıklı işbirliğinin sağlanması ve geliştirilmesi olduğunu belirtti. TÜİK’ten verimli şekilde yararlanmanın tüm kurum ve kuruluşlar için olduğu kadar Halk Sağlığı Müdürlüğü için de önemli olduğunu dile getiren İmren, bu protokolün her iki kuruma dafaydalı olmasını, hayırlar getirmesini diledi.

TÜİK Van Bölge Müdürü Coşğun, TÜİK’in verilerine ulaşma noktasında dış paydaşların sorun yaşadıklarına şahit olduklarını, bu nedenle protokol çerçevesinde Halk Sağlığı Müdürlüğüne TÜİK tarafından üretilen istatistiklere ulaşma yolları hakkında eğitim vereceklerini söyledi.

Halk Sağlığı Müdürlüğünden de birey ve toplum sağlığı konusunda eğitim almak istediklerini belirten Coşğun, TÜİK’in çalışmalarını Resmi İstatistik Programı çerçevesinde yürütmekte olduğunu, kurumların idari kayıtlarından yararlanılarak istatistik üretimine büyük ehemmiyet verildiğini ifade etti. Bu çerçevede Halk Sağlığı Müdürlüğünce derlenen idari kayıtlardan ve verilerden istatistik üretiminde yararlanma imkanının değerlendirileceği çalışmalar yapmayı düşündüklerini sözlerine ekleyen TÜİK Van Bölge Müdürü Özer Coşğun son olarak, bölgesel saha araştırmaları yapılması imkanlarının araştırılacağını, veri paylaşımı ve istatistik hususunda Halk Sağlığı Müdürlüğüne gerekenteknik desteğin verileceğiniifade ederek sözlerini noktaladı.

Van Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yakup İmren ve TÜİK Van Bölge Müdürü Özer Coşğun yapılan bu işbirliğinden memnuniyetlerini bildirerek Van'a hayırlı ve uğurlu olmasını dilediler. Konuşmaların ardından "Kurumlar Arası İşbirliği Protokolü" imzalandı.