Van Büyükşehir Belediyesi'nden Başbakan Yıldırım'a 400 milyon cevabı

Van Büyükşehir Belediyesi'nden Başbakan Yıldırım'a 400 milyon cevabı
VAN Büyükşehir Belediyesi, geçen cuma Van'da katıldığı bir programda 'Belediyeye 400 milyon lira gönderiyoruz. Ne yapıyorlar bu paraları' diyen Başbakan Binali Yıldırım'a cevap verdi. Büyükşehir açıklamasında, "O paranın nereye gittiğini, 2015 yılının neredeyse yarısı boyunca belediyemizde görevlendirdiği müfettişlerine sorsun" denildi.
Başbakan Binali Yıldırım'ın, Van'ın merkez Tuşba Belediyesi tarafından 4 gün önce İstasyon Mahallesi Kinyas Kartal Bulvarı'nda yapılan toplu açış töreninde, "Belediyeye 400 milyon para geliyor, hangi hizmet geliyor size soruyorum, nereye gitti bu 400 milyon" açıklamalarına Van Büyükşehir Belediyesi yazılı açıklama yaparak cevap verdi. Büyükşehir Belediyesi'nde yapılan açıklamada, şöyle denildi:

"Van halkının teveccühü ile ilk defa üst üste yerel seçimleri kazanmış olan belediye yönetimimiz, her seçim sonrasında hükümetin hedefi haline gelmiştir. Bir önceki dönem belediye yöneticilerimiz hakkında başvurulan tutuklama müessesesi, bu dönemde ise büyükşehir meclisimiz, yönetimimiz ve birimlerimiz müfettiş kuşatmasına alınmış, Van'ın ve halkın yararına olan tüm kararlarımız ve uygulamalarımız hakkında soruşturmalar ve davalar açılmıştır. Sık sık Van kentine 'çıkarma' yapan bir takım siyasetçilerin her defasında karşılaştıkları sönük karşılama tabloları hayal kırıklıklarına neden olmakta, bunun sonucunda da halkın kurumlarına saldırmaktadırlar. 10 Haziran tarihinde kente gelen Başbakan, Van Büyükşehir Belediyesi ile ilgili yanlış, yalan ve dezenformasyon amaçlı beyanlarda bulunmuştur. Belediyeye 400 milyon TL gönderdiklerini ve bunun nereye harcandığını bilmediklerini beyan etmiştir. Oysa ki 2015 yılının neredeyse yarısı boyunca belediyemizde görevlendirdiği müfettişleri, her harcamayı didik didik incelemiş ve 2009 yılından 2015 yılına kadar Van Büyükşehir Belediyesi'nde hiçbir usulsüzlük, yolsuzluk yapılmadığı raporlanmıştır. Dahası; belediye olarak her yıl tüm gelir-gider tablolarımızı şeffaf bir şekilde kamuoyuna açıklıyor ve halkımıza bunun hesabını veriyoruz."

Açıklamada, Van tarihinin en karanlık belediyecilik döneminin Ak Parti dönemi olduğu da ileri sürülerek, "Van Belediyesi tarihinin en karanlık ve talihsiz döneminin kendi yönetimlerinin olduğu dönem gerçekliğinin hezeyanı ile yapılan bu açıklamaları halkımızın takdirine havale ediyoruz. Van Büyükşehir Belediyesi olarak, dün olduğu gibi bundan sonrada halkımızın hizmetinde olacağımızı, halkımızın da kesinlikle bu tür talihsiz açıklamalara değer biçmemesini diliyoruz. Kamuoyuna saygıyla" denildi.