VAN'A 1100 DÖNÜMLÜK DEVASA PARK

VAN'A 1100 DÖNÜMLÜK DEVASA PARK
VAN HABERLERİ - VAN'A 1100 DÖNÜMLÜK DEVASA PARK - Van Büyükşehir Belediyesi, şehri göl ile buluşturan ‘Sahil Yolu Projesi’ kapsamında sahil şeridinde dev bir projeye imza atarak 1100 dönümlük alana park yapıyor. Yılsonuna doğru halkın hizmetine açılacak olan devasa park içinde bulunan sazlık ve doğal yaşam alanlarına dokunulmayacak.

Büyükşehir Belediyesi kentin yeşil dokusunu artırmak, gelecek nesillerin daha sağlıklı ve yaşanabilir bir şehirde yaşayabilmesi için başlatmış olduğu çalışmalara bir yenisini daha ekliyor. Şehrin 50 yıllık sahil yolu hayalini gerçekleştiren Van Büyükşehir Belediyesi, Tuşba ilçesindeki Yaşar Kemal Parkı ile Edremit ilçesindeki uyguma oteli arasındaki 10 kilometrelik Sahil Yolu’nda, Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığının organizasyonunda yeşil alan çalışmaları başladı. 1100 dönümlük alanın içinde kalan sazlık ve doğal yaşam alanları korunurken, cadde boyunca 9 kilometrelik yürüyüş yolu da yapılıyor.

Sahil yolu güzergahının bazı bölgelerinde ise doğal doku bozulmadan alana çakılan direkler üzerine yapılacak olan 3 bin 500 metrelik ahşap yürüyüş yoluyla vatandaşlar doğayla iç içe zaman geçirip seyir teraslarında dinlenebilecek. 

Kent trafiğini de ciddi anlamda rahatlatacak olan 30 metre genişliğindeki sahil yolu projesinde, 9 bin metre bisiklet ve yürüyüş yolu, oturma alanları, seyir terasları, çeşmeler, kuş gözlem noktaları, yürüyüş ve bisiklet yolları, spor ve çocuk oyun alanları, otoparklar, mescit ve tuvaletler bulunuyor. Rekreasyon çalışmalarının yanı sıra sahil yolunun da kaldırım, aydınlatma ve asfaltlanma çalışmaları yapılacak.   

Her fırsatta sahil yolu projesi ile Vanlının Van denizi ile buluşmasını sağlayacaklarını belirten Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, sahil yolu parkı insanımızın doğa ile iç içe olacağı kaydetti.

undefined

undefined