Bakan Tunç: Diyarbakır Anneleri Teröre Karşı Net Bir Mesaj Verdi (2)

Bakan Tunç: Diyarbakır Anneleri Teröre Karşı Net Bir Mesaj Verdi (2)
Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, beraberindekilerle Diyarbakır Barosu'nu ziyarette bulunarak Baro Başkanı Nahit Eren ve avukatlarla görüştü.

'DİYARBAKIR İÇİN NE YAPSAK AZDIR'

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, beraberindekilerle Diyarbakır Barosu'nu ziyarette bulunarak Baro Başkanı Nahit Eren ve avukatlarla görüştü. Bakan Tunç ardından Adalet Bakanlığı'nca 12 Ekim 2022'de Kültür ve Turizm Bakanlığı'na müze olması için devredilen Diyarbakır Cezaevi'ni ziyaret etti. Burada konuşan Bakan Tunç, "Bu cezaevi bünyesinde bir anı müzesi, hatıra müzesi şeklinde bir bölümünü de muhafaza ederek geriye kalan kısımları sergi salonları ve diğer alanlar, arkeolojik müze şeklinde, Diyarbakır'ın kültür hayatın kazandırmaya yönelik çalışmalar var. İçinde kütüphane, sergi salonları, kütüphane, sahne sanatları salonu olacak. Kültür Bakanlığımızın bu öndeki proje çalışmaları devam ediyor. Ayrıca cezaevinin özellikle o hatırasını ibretlik olarak gelecek kuşaklara ve ziyaretçilerin görmesi açısından da, bir müze olarak korunması sağlanmış olacak. Bugün Diyarbakır ziyaretimizde Sayın Valimizle ilimizin yatırımlarını yeniden gözden geçirme fırsatı bulduk. Diyarbakır özellikle 6 Şubat depremlerinde zarar gören illerden biriydi. Ülkemizin, bölgemizin önemli illerinden biri. Medeniyetlere, evliyalara, sahabelere ev sahipliği yapmış. Diyarbakır'ımız için ne yapsak azdır. Hükümetimizin çok önemli yatırımları oldu. Adalet Bakanlığı olarak da Diyarbakır'ımıza buna benzer hem kültür yatırımları, hem de diğer bakanlıklarımızın yatırımları devam ediyor. Bizim adliye kompleksi projemiz var. 2024 yılı yatırım programına teklif ettik. Diyarbakır'da hasarlı binaların yıkım işlemleri hızlı bir şekilde devam ediyor. Depremin yaralarının hızlı bir şekilde sarıldığını görüyoruz" dedi.

'DEMOKRASİ STANDARTLARI YÜKSEK BİR TÜRKİYE İNŞASINA DEVAM EDİYORUZ'

Vatandaşların huzur, birlik ve beraberlik içinde geleceğe adım attığı Türkiye inşasına devam ettiklerini belirten Bakan Tunç, şöyle konuştu:

Burak EMEK/DİYARBAKIR,

FOTOĞRAFLI

Bakan Tunç: Diyarbakır Anneleri Teröre Karşı Net Bir Mesaj Verdi (2)

Bakan Tunç: Diyarbakır Anneleri Teröre Karşı Net Bir Mesaj Verdi (2)