Bağımlılık araştırması: Annelerin deneyimleri dikkate alınmalı!

Van’da bağımlılıkla mücadele alanında faaliyet yürüten Hayatın Renkleri Solmasın Derneği tarafından yapılan araştırmada, bağımlılıkla mücadelede ailede en duyarlı ve en deneyimli kişinin anne olduğu tespit edildi. Araştırmada, bağımlılıkla mücadelede belediyelere, ilgili STK ve sağlık kuruluşlarına

Adnan Çelik
Adnan Çelik
04 Şubat 2021 Perşembe 11:55
101 Okunma
Bağımlılık araştırması: Annelerin deneyimleri dikkate alınmalı!

Hayatın Renkleri Solmasın Derneği, Van’da madde bağımlısı olanların aileleriyle yüz yüze görüşmeler gerçekleştirdi.
Yapılan görüşmeler ve araştırma rapor haline getirildi.

AİLELERLE YAŞANAN İLETİŞİM SORUNU

Yapılan çalışmayla ilgili bilgi veren Hayatın Renkleri Solmasın Derneği Başkanı Sosyolog Osman Turğut, madde bağımlılığı konusunda ailelerle olan iletişimin yetersizliğinden söz etti. 


Bağımlılık konusunda ailelerin ciddi sıkıntılar çektiğini ifade eden Turğut, şunları söyledi:


“Günümüzde yaygınlığı her geçen gün daha da artan madde bağımlılığı konusunda aileler hem risk faktörü hem de çözümün bir parçası olarak ele alınırken, buna rağmen ailelerle yapılan çalışmalar oldukça azdır. Uyuşturucu madde bağımlılığı, bireylerin ve aile üyelerinin kendi fiziksel, psikolojik ve sosyal iyilik halinin, ekonomik durumu, kişisel sosyal ve aile ilişkilerini, geleceğe dair planlarını ve yaşam şeklini olumsuz bir şekilde etkilemektedir.”

ANNELER DAHA DUYARLI 

Dernek olarak Van’da belli aralıklarla ailelerle yüz yüze görüşmeler gerçekleştirdiklerini ve önemli bazı sonuçlar elde ettiklerini ifade eden Turğut, şöyle devam etti:


“Hayatın Renkleri Solmasın Derneği olarak Madde Bağımlılığı Farkındalık ve Bilinçlendirme Çalışmalarında aile veya ebeveyn olarak ele alınan çalışmaların içeriğine bakıldığında katılım gösteren kişilerin genellikle anneler olduğu görülüyor. Ebeveynler de çocuklarının uyuşturucu madde bağımlılığı karşısında farklı ilişki dinamikleri ve inşa süreçlerinden dolayı farklı deneyimler yaşamaktadırlar. Kadın ve erkeğin biyolojik farklılıklarının yanında duygu, düşünce ve davranış açısından farklılıklarının olması ve bu yöndeki beklentiler, çocuğun madde bağımlılığında kendini göstermektedir. Hayatın Renkleri Solmasın Derneği olarak ailelerle yaptığımız görüşmelerimizde de babaların aile ve çocuk konusunda annelerden daha az sorumluluk aldıkları ortaya çıkıyor. Annelerin çoğunlukla kendini suçlama, suçlanma, utanma, izolasyon gibi çocuğun madde bağımlılığında annelerin babalara oranla daha fazla etkilendiği görülüyor.”

ANNELERİN DENEYİMLERİ DİKKATE ALINMALI

Bağımlılıkla ilgili çalışmalarda ve ortaya çıkan problemin çözümünde annelerin deneyimlerinin ne kadar önemli olduğu sonucunu da elde ettiklerini belirten Turğut, şunları kaydetti:


“Sosyal hizmet çalışmalarında annelerin yaşadıkları sadece bireysel ve içsel bir süreç olarak ele alınmamalıdır. Annelerin deneyimlerine aile, sosyal çevre, toplum, kültür ve hakim politika gibi durumların etkisinin farkında olarak bağlamsal temelleriyle bakılmalıdır. Bu temelde anneliğe dair bir anlayış geliştirilmeli ve annelerin deneyimlerine ve anlatımlarına duyarlı, güçlendirici hizmetlerin şekillenmesi ve uygulamaların yapılması önemlidir. Çocukla ilgili birçok sorunda olduğu gibi çocuğun madde bağımlılığı sorununda da ailelerle ve annelerle, tedavi merkezlerinde Alkol Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi (AMATEM ), Çocuk Ergen Tedavi Merkezi (ÇEMATEM), rehabilitasyon ve sosyal uyum birimlerinde, sosyal hizmet merkezlerinde, belediyelerde, sivil toplum kuruluşlarında (STK) vb. kuruluşlarda çocuğun madde bağımlılığı değerlendirilirken çocukla özellikle birincil ilgilenen annelerin yaşadıkları da görmezden gelinmemelidir.” 

Prestij Özel Haber: Adil HARMANCI 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.