Van Türkiye'de vakayı sıfırlayan ilk il olur mu?

Van Türkiye'de vakayı sıfırlayan ilk il olur mu?
Van Türkiye'de korona virüs haritasında vaka sayısı en az olan il olmaya devam ediyor. Van'da vaka sayılarındaki düşüş ise devam ediyor. Son açıklanan haritada vaka sayısı 35,76'ya düşen Van 2. doz aşı oranını da yüzde 65'e çıkarmak üzere. Şimdi akıllarda Van Türkiye'de korona virüs vaka sayısını sıfırlayan ilk il olur mu sorusu var?

Sağlık Bakanlığı'nın haftalık olarak verdiği vaka haritası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından paylaşıldı. illerin haftalık her 100 bin nüfusa denk gelen haftalık vaka yoğunluğu haritasında 2-8 Ekim verilerinde Van'ın iyi gidişatı sürdü.

Sağlık Bakanı Koca, Twitter'daki hesabından, 2-8 Ekim arasında illere göre her 100 bin kişide görülen Covid-19 vaka sayılarının güncellendiği haritayı paylaştı. Haritaya göre, 100 bin kişide vaka sayısının İstanbul'da 274,98, Ankara'da 356,49, İzmir'de 48,95 olduğu gö35,rüldü. Van ise haritada en iyi orana sahip olma ünvanını sürdürdü.

İYİ GİDİŞAT SÜRÜYOR

Önceki hafta her yüz bin nüfusa denk gelen vaka oranı 35,76 olan Van'da 2-8 Ekim aralığında ise bu oran 33,41 olarak verildi. Geçtiğimiz haftalardan itibaren en iyi orana sahip il olan Van'da ikinci doz aşılamada ise kentin turuncu renkli yani orta riskli iller arasındaki durumu sürüyor. İLk dozda yüzde 75'i aşan Van'da ikinci aşılama oranında da yüzde 75'in yakalanması ve vakaların sıfırlanması için çalışmalar sürüyor.