Zeki Alasya kimdir!kaç yaşındaydı

Zeki Alasya kimdir!kaç yaşındaydı
Zeki Alasya kimdir?kaç yaşındaydı..Tüm Türkiye'yi yasa boğan haber Zeki Alasya'nın hayata gözlerini yumması haberiydi..Usta sanatçı hayata gözlerini yumdu ve sevenlerini çok ama çok üzdü..
 Zeki Alasya kimdir?kaç yaşındaydı..Tüm Türkiye'yi yasa boğan haber Zeki Alasya'nın hayata gözlerini yumması haberiydi..Usta sanatçı hayata gözlerini yumdu ve sevenlerini çok ama çok üzdü..

ZEKİ ALASYA KİMDİR

Tiyatro, Sinema ve yönetmen olan Zeki Alasya, tam adıyla Zeki Şenol Alasya, 18 Nisan 1943 yılında İstanbul Şehzadebaşı'da dünyaya geldi. Aslen Kıbrıslıdır. Kıbrıslı Mehmet Kamil Paşa'nın yeğenidir. Robert Koleji'nin orta bölümünden mezun olan sanatçı, Okul döneminde bir yandan tabelacılık yapıyordu.

Sanat hayatına 1959'da MTTB (Millî Türk Talebe Birliği) tiyatrosunda amatör olarak başladı. Bir süre dekoratörlük ve rehberlik yaptı. 1964 yılında, Arena Tiyatrosu'nda profesyonel oyunculuğa başladı. Mister Nato, Kargalar Okulu, Şampanya ve Viski gibi oyunlarda rol aldı. 1965'te Ulvi Uraz Tiyatrosu'nda çalıştıktan sonra 1967'de Haldun Taner, Metin Akpınar ve Ahmet Gülhan ile birlikte Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nun kurucuları arasında yer aldı. Bu topluluğun tüm oyunlarında oyuncu, yazar, yönetmen olarak çalıştı.

Film çevirmeye 1973'ten sonra başladı. Metin Akpınar ile birlikte Türk sinemasında yeni bir ikili oluşturdular. 37 yıl boyunca birçok filmde beraber yer aldılar. 1977'de de yönetmenlik yapmaya başladı. Yönettiği filmlerin çoğunda oyuncu olarak yer aldı. Sinemaya uzun süre ara verdikten sonra son filmi olan "Güle Güle"de oynadı.

1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı.

2010 Yılında Altın Portakal Yaşam Boyu Onur Ödülü aldı.

Zeki Alasya ilk eşi olan Oya Alasya Zeynep adında bir kız çocuğuna sahip oldu. Bu evlilik, 1987 yılında sonlandıktan sonra Zeki Alasya 1983'te Türkiye 2. Güzeli seçilen Sema Yunak ile 13 yıl boyunca hayat arkadaşlığı yaşadı. 2008'de kendinden 30 yaş küçük olan Jülide Atak ile yeniden dünya evine giren Zeki Alasya'nın bu evliliği sürüyordu

SOSYAL MEDYADA BÜYÜK ÜZÜNTÜ

 
Özge Ulusoy ?@ozgeulusoyresmi  8 dk.8 dakika önce
Bizi biz yapan sanatçılardan biri daha gitti aramızdan...Çocukluğumdan bir parça daha yitirdim...Mekanın cennet olsun Zeki Alasya...
 
SevinmekİçinSevmedik ?@HergunBesiktas_  1 dk.1 dakika önce
Büyük Usta Zeki Alasya'yı kaybettik türk tiyatrosu ve sinema dünyasının ailesinin türkiyenin başı sağolsun..!! 
 
Demet Akalin Kurt ?@DemetAkalin  3 dk.3 dakika önce
Zeki Alasya Allah rahmet eylesin, ailesine sabır diliyorum.. Çok üzüldüm..
 
Mustafa İmamoğlu ?@imamoglu53  6 dk.6 dakika önce
Merhum Zeki Alasya'ya Allah'tan rahmet,kederli ailesine sabr-ı cemil niyaz ediyorum. 
 
Kenan Erçetingöz ?@Yuz_Yuze  11 dk.11 dakika önce
Zeki Alasya gibi bir dev de göçdü gitti aramızdan.. Mekanı cennet olsun
 
Rıza Özel ?@rizaozel  2 dk.2 dakika önce
Tek tek bırakıp gidiyor büyük değerler. Elveda Zeki Alasya...
 
Zafer Arapkirli ?@ZaferArapkirli  2 dk.2 dakika önce
"Zeki-Metin" bizim çağdaş "Hacivat-Karagöz"ümüzdür..
Nur içinde yat ZEKİ ALASYA..
 
İlker Akkurt ?@ilkerakkurt  12 dk.12 dakika önce
Zeki Alasya'yı kaybettik..Büyük ustanın mekanı cennet olsun..
Zeki Alasya evliliğini anlattı

 

Sürpriz bir kararla kendisinden 35 yaş küçük Jülide Adak'la evlenen usta oyuncu Zeki Alasya evliliğiyle ilgili samimi açıklamalarda bulundu.

Jülide ile evlenmemiz için bir sürü nedenimiz vardı. En önemlisi bana katlanmak çok zordur ama o katlandı. 4,5 yıl flört ettik...

Bir balık lokantasında onun yaş gününü kutluyorduk. Çıkarıp bir yüzük verdim ve "Benimle evlenir misin?" dedim. Yanımızda kızım da vardı. En yakın arkadaşlarıma bile söylemeden nikah masasına oturduk.

Evlenmeden önce çocuk olayını da konuştuk. Jülide de çocuk istemiyor. Düşünsenize çocuğumuz 20 yaşında olduğunda ben 98-100 yaşında olurum. Jülide durumumuz gereği bunu istememesi gerektiğini de biliyor. Dünyaya kazık çakacak değilim.

Jülide"yi güldürürüm. Müthiş kalender bir adamım. O bakımdan benimle olan kadınlar hep avantajlıdır. Yok terliğimi getir falan demem.

Şu anda oturduğumuz ev kira. Bunun tek nedeni benim finansı iyi yönetemeyen bir adam olmamdan kaynaklanıyor. Bir lokanta işine girdim 1 milyon dolarım gitti. Bir gemi merakım vardı. Son yaptırdığım gemiyle bugün bir sitede 10 tane ev alırdım herhalde. Toplamda 5 milyon dolar kaybetmişimdir. Metin “Zeki yapma, bak ben ne güzel biriktiriyorum sen de biraz istifle” demişti.

Bir evim var. Salonumda 1100 tane Buda heykeli bulunuyor. Evimin alt katında ise tren dünyam var. Bunlar benim en büyük zenginliğim.