Van Ekonomi Konseyi Bileşenleri'nden Okulların açılmasıyla ilgili açıklama

Van Ekonomi Konseyi Bileşenlerinden okulların durumu ve korona virüs sonrası eğitimle ilgili bir açıklama yapıldı.

Habervan Editör
Habervan Editör
01 Ekim 2020 Perşembe 10:10
242 Okunma
Van Ekonomi Konseyi Bileşenleri'nden Okulların açılmasıyla ilgili açıklama

Van Ekonomi Konseyi Bileşenleri'nden yapılan açıklama şöyle:

Eğitim-Öğretim insanoğlunun varoluşu ile eşdeğerdir. Yani eğitim-öğretim hikâyesi insanlık tarihidir. Her çağda, ister ilkel çağda olsun isterse modern çağda olsun eğitimin olmadığı hiç bir zaman aralığı düşünülemez. Eğitim cehaletin panzehiri,yüce gönüllülüğün anahtarıdır.

Kalkınmanın,sanayileşmenin,büyümenin,modernizmin ve refahın tek yolu akla ve bilime dayanan bir eğitim-öğretim modelinin sağlanmasıdır.Okuyan toplum hem kendi mutlu olur hem çevre toplulukların mutlu olmasına vesile olur. Hayat kaynağımız Kur’an-ı Kerimin de insanlığa ilk emri oku dur.Ülke olarak refah seviyemizi artırmak,çağdaş,modern,uluslararası toplumlarda hatırı sayılır ve tercih sebebi olacak bir ülke olmamız iyi ve kaliteli bir eğitim ile  söz konusu olur.Akla,mantığa ve pozitif bilime uygun eğitim ve öğretim bizleri asri yapar.Okuma düşünmeyi,düşünme kavramayı,kavrama idraki,idrak sağduyulu tartışmayı,sağduyulu tartışma bizi iyi ile kötüyü ayırt etmemizi sağlar,bunun sonucun dada farklılıklarla beraber yaşamayı öğrenir,farklılıkları zenginlik adleder,refah toplumu olmaya doğru yol alırız.Bütün bunları sağlamanın yegane yolu iyi bir eğitim-öğretimle mümkündür.İyi bir eğitim ve öğretimin en büyük anaforu ise birebir ve yüz yüze yapılan eğitimdir.Eğiticisi ile öğretmeni ile bire bir muhatap olmak,göz göze gelmek öğrenmenin en can alıcı noktasıdır.Öğrenmenin püf noktası göz temasıdır.Özellikle son bir yıldır dünya dakipandemi den dolayı bire bir yüz yüze eğitimler insan sağlığı düşünülerek ara verilmiş vaziyettedir.Şu an uzakta eğitim yöntemleri ile eğitimler sürdürülmeye çalışılıyor.İnternet üzerinde,televizyonlar vasıtasıyla kurulan bağlantılar marifeti ile sürdürülmeye çalışılıyor ama bu yöntemin çok verimli olduğu söylenemez.Çünkü bu imkanları bulamayan,araçlara ulaşamayan yığınlarca gencimiz çocuğumuz var.Bu da eğitim de ciddi bir fırsat eşitsizliğine sebebiyet vermektedir.Sağlıklı ve her bireyin eşit ve adilane bir şekilde eğitim almalarının tek yolu eskisi gibi yüz yüze eğitimi tekrar hayata geçirmektir.Bura da da en büyük sorumluluk biz yetişkinlere düşmektedir.Çocuklarımızın,gençlerimizin eğitim ve öğretimlerini en iyi şekilde tanımları,topluma ,ülkeye ve insanlığa yararlı birer nefer olmalarını sağlamak biz yetişkinlerin sorumlu davranmaları sonucu ile hayat bulur. Bu süreçte hepimizin söylenen ve istenen kurallara,önlemlere ve yasaklara harfiyen uyarak ve uymayanları uyararak sağlayabiliriz.

Çocuklarımız, gençlerimiz bizim umudumuzdur,geleceğimizdir.İyi bir gelecek ve müreffeh bir dünya için çocuklarımızın ve gençlerimizin iyi,kaliteli ve bilim temelli eğitim almaları şarttır.Van Ekonomi Konseyi Bileşenleri olarak ve birer baba, abi,kardeş olarak her kesi her bireyi ve her paydaşı sorumlu olmaya davet ediyoruz.Kurallara hep beraber harfiyen uyalım gençlerimizin, çocuklarımızın yüz yüze eğitimlerinin önünü açalım. Her şey bizim elimizde.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.