ALES Sonuçları açıklandı! ÖSYM sonuç sorgulama

ALES sonuçları açıklandı mı? ÖSYM ALES sonuç sorgulama..ALES sonuçları için heyecan dorukta! Lisans mezunlarının girdiği ALES’in bahar dönemi sınavı 7 Mayıs’ta gerçekleşti. ÖSYM tarafından yapılan duyuruda sınav sonuçlarının ise 8 Haziran’da açıklanacağı duyuruldu. Sınav takvimiyle bilgi edinen adaylar günün erken saatlerinden bu yana ÖSYM’nin ‘Aday İşlemleri Sistemi’ni sık sık ziyaret ediyor. Peki, ALES sonuçları açıklandı mı?

Habervan Editör
Habervan Editör
08 Haziran 2017 Perşembe 16:39
352 Okunma
ALES Sonuçları açıklandı! ÖSYM sonuç sorgulama

ÖSYM, ALES sonuçları için net bir açıklamada bulunmuş, bahar dönemi sınav sonuçları için 8 Haziran (bugün) tarihini vermişti. Alacakları puanlara göre Yüksek Lisans tercihlerini gerçekleştirecek olan vatandaşlar, 2017 ALES sonuçları için beklentisini sürdürüyor. ALES sonuçları için günün erken saatlerinden beri bekleyen adaylar, sık sık ÖSYM'nin 'Aday İşlemleri Sistemi'ni ziyaret ediyor. Peki, ALES 2017 bahar dönemi sonuçları bugün saat kaç kaçta açıklanacak?

ÖSYM ALES SONUÇ SORGULAMA SAYFASI

ALES SONUÇLARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Sınava giren tüm adayların sorduğu sonuç sorularına yanıt ÖSYM'nin takvimiyle geldi. 2017 sınav takvimine göre ALES sonuçları 8 Haziran Perşembe günü açıklanacak. ALES sınav sonuçlarının saat kaçta açıklanacağıyla ilgili herhangi bir bilgi vermeyen ÖSYM sonuçları gün içerisinde adaylarla duyuracak. Geçtiğimiz ilkbahar döneminde sonuçları 16.15'te açıklayan ÖSYM, sonbahar döneminde bu duyuruyu iptal edilen soru nedeniyle 22.35'te gerçekleştirmişti.

ÖSYM ALES SINAV SONUCU NASIL ÖĞRENİLİR?

ÖSYM tarafından yapılan diğer sınavlar gibi ALES sonuçları da ‘Aday İşlemleri Sistemi’ üzerinden açıklanacak. Adaylar, T.C. Kimlik/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden, mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Sınava ilişkin bir dava söz konusu olduğu takdirde mahkemece bir karar verildikten sonra sonuçlar açıklanacaktır. Sonuç bilgileri, Türkçe ve İngilizce olacaktır. Sonuçlarda, adayların sınavın bölümlerine ait doğru ve yanlış cevap sayıları, ALES puanları ve bu puanlara göre başarı sıraları yer alacaktır.

ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.,

ALES PUANI KAÇ YIL GEÇERLİDİR?

Sınavın yapıldığı tarihten itibaren 3 yıl geçerliliği vardır. Başvurularda geçerlilik süresi içinde en yüksek ALES puanınızı kullanılabilir.

ALES SINAV SONUÇLARI NASIL HESAPLANACAK?

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın sınav kitapçığının cevap alanları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal-1, Sayısal-2, Sözel-1, Sözel-2 Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması ile puanlama yapılacaktır.

Son Güncelleme: 08.06.2017 16:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.