2015 KPSS Sınav ücreti ne kadar! İşte KPSS ücreti!

2015 KPSS Sınav ücreti ne kadar! İşte KPSS ücreti!
2015 KPSS sınav ücretleri netleşti. KPSS'ye kaç para yatırılacağını merak edenler için yayınlanan klavuzda KPSS'nin her oturumu için 50 TL ödenecek. Öğretmen adayları ise 150 TL ödeyecek. İşte 2015 KPSS başvuru ücretleri..KPSS başvuruları başladı. 2015 KPSS'ye başvuracak adaylar 21 Mayıs'a kadar başvuru işlemlerini yapabilirler. Peki KPSS ücreti bu sene ne kadar ve başvuru ücretleri hangi bankaya yatırılacak? (ÖABT'ye katılmak isteyen adayların, KPSS Cumartesi Sabah (Genel Yetenek-Genel Kültür) ve KPSS Cuma
KPSS başvuruları başladı. 2015 KPSS sınav ücretleri de yayınlanan klavuzla belli oldu. İşte 2015 KPSS sınav ücretleri, 2015 kpss başvuru ücretleri

6 Mayıs 2015 ve 21 Mayıs 2015 tarihleri arasında yapılacak olan KPSS başvurularında ücretler belli oldu. Bugün yayınlanan KPSS A Grubu ve Öğretmenlik, 2015 Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) Başvuru Kılavuzu'nda sınav ücretleri her oturum için 50 TL olarak belirlendi.

2015 KPSS İÇİN KAÇ PARA ÖDENECEK?

KPSS'de tüm oturumlara katılan adaylar 200 TL ödemek zorunda kalacak. Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) sınavlarına katılacak olan öğretmen adayları ise 150 lira ödeyecek. ÖABT'ye katılmak isteyen adayların, Cumartesi Sabah (Genel Yetenek-Genel Kültür) ve Cumartesi Öğleden Sonra (Eğitim Bilimleri) oturumlarına da katılmaları gerekiyor. Bundan dolayı 150,00 TL sınav ücreti yatırmaları gerekiyor.

Sadece Cumartesi sabah oturumuna katılacak olan adaylar ise 50 TL ödeyecek. Ancak Cumartesi Sabah oturumunun yanısıra diğer üç oturumdan herhangi birine katılacak olan adaylar, 100 TL ödemek zorunda olacak. Cumartesi sabahı yapılacak oturumdan sonra iki sınava daha girecek olan adaylar ise 150 TL ödeyecek.

BAŞVURULAR NEREYE YAPILACAK

2015 KPSS başvuruları ÖSYM tarafından belirlenecek olan "Başvuru Merkezleri"ne yapılacak. Başvuru merkezleri ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinde yayımlanacak.

Başvuru merkezleri tarafından başvuru işlemini yapan adaydan sadece 3,00 TL başvuru hizmeti ücreti alınacak, başvuru esnasında fotoğraf ve şifre için ayrıca ücret alınmayacak.

KİMLER SINAVA GİREBİLECEK

2015-KPSS sonuçları B Grubu Kadrolar için kullanılmayacak. Bu nedenle 2015-KPSS'ye sadece A Grubu ve Öğretmenlik Kadrolarına atanmak isteyen lisans mezunları ile bir lisans programından mezun olabilecek durumda olan adaylar girecek.

KPSS SINAV TARİHLERİ NE ZAMAN

2015 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS), A Grubu ve Öğretmenlik kadroları için 4-5 Temmuz 2015 tarihlerinde; Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT), 12 Temmuz 2015 tarihinde yapılacak.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER NELER?

Başvurusunu bir başvuru merkezinde yapacak adayların başvuru merkezine giderken aşağıdaki belgeleri yanlarında bulundurmaları gerekmektedir:

- Eksiksiz ve doğru olarak doldurulmuş Aday Başvuru Formu Nüfus cüzdanı veya pasaport (Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın sınav görevlilerin cok kolaylıkla tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğraf ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır.
- Üzerinde soğuk damga, adayın sınav görevlilerince kolaylıkla tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan (elle veya daktilo ile sonradan yazılmış veya ilave edilmiş olmamalıdır.) nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir),
- ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde engel/sağlık bilgisi yer almayan veya engel bilgisi değişen adaylar için üniversite veya devlet hastansinden alınmış sağlık raporlarının bir örneği, engellerine ilişkin geçmişlerini ayrıntılı olarak anlatan bir dilekçe
ve Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formu(Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formu tam ve doğru olarak doldurulmuş olmalıdır.
- Bu belgeler başvuru merkezine teslim edilmeyecek aday tarafından başvuru süresi içinde ÖSYM’ye gönderilecektir.)

BAŞVURULAR NASIL OLACAK?

Sınava girmek isteyen adaylar, Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna, başvuru süresi içinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden ulaşabilirler. Başvuru için son gün 21 Mayıs. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Başvurular elektronik ortamda alınacaktır. Başvuru Merkezlerinin adresleri başvuru tarihlerinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinde yer alacaktır. Başvurudan önce adayların sınav ücretini yatırmaları gerekmektedir.

İNTERNETTEN BİREYSEL BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

İnternet ’le bireysel başvurular Bireysel olarak İnternet aracılığıyla başvuru hakkı olan adaylar, başvurularını ÖSYM’nin İnternet sayfasında “2015-KPSS Bireysel Başvuru” başlıklı alandan buradaki açıklamalar doğrultusunda süresi içinde yapacak ve sınav  ücretini  yatırarak  başvurularını  tamamlayacaklardır. İnternet aracılığıyla  bireysel başvuru, başvuru süresinin son günü, saat 23.59’da sona erecektir.

DİKKAT: Başvurunun  yapılması  için  başvuru  ekranında  “Başvuru  İşlemi  ÖSYM’ye  Bildirilmiştir.” açıklamasının  mutlaka  görülmesi  ve  sınav  ücretinin  yatırılması,  aday  başvuru  kayıt  bilgilerinin  bir dökümünün, yazıcıdan alınarak başvurunun diğer aşamalarında gerekebileceğinden özenle saklanması gerekmektedir.

İnternet aracılığıyla  bireysel  başvuru  yapan  engelli/sağlık  sorunu  olan  adaylardan, sistemde  sağlık  bilgisi bulunmayanların veya değişiklik olanların, sağlık/engel bilgilerinin sisteme girilebilmesi için, Sağlık/Engel Bilgi Formunu, Aday  Başvuru  Kayıt  Bilgilerinin  bir  fotokopisi ile  sağlık  raporlarının  onaylı  bir  örneğini,  engel durumlarını belirten dilekçeleri ile birlikte başvuru süresi içinde ÖSYM’ye ulaştIrmaları gerekmektedir.  

SINAV ÜCRETİ NASIL YATIRILACAK?

Adaylar, sınav ücretini başvurudan önce ilgili banka şubelerine yatıracaklardır. Adayların, sınav ücretini yatırmaları için banka şubelerinden birine gidip sınavın adı, T.C. Kimlik /Y.U. Numarası, adı ve soyadı bilgilerini vermeleri yeterli olacaktır. Uyruğu T.C. olmayan adaylar Y.U. Numaralarını T.C. Kimlik Numarası olarak kullanacaklardır. Adaylar, sınav ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunu almayı unutmamalıdır. Bireysel olarak İnternet aracılığıyla başvuru yapacak adaylar için de sınav ücretinin yatırılması ile ilgili kural aynen geçerlidir.

Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden İnternet aracılığıyla veya kredi kartı/banka kartı ile sınav ücretini yatırabilirler.