TUŞBA BELEDİYESİ'NDEN 'KÜRTÇE DİL' EĞİTİMİ - VAN HABERLERİ

TUŞBA BELEDİYESİ'NDEN 'KÜRTÇE DİL' EĞİTİMİ - VAN HABERLERİ
Van’ın Tuşba Belediyesi, personelinin vatandaşlarla iyi diyalog kurması ve dili öğrenmesi için 'Kürtçe Dil Eğitimi' kursu açtı.
Van'da ilklere imza atan Tuşba Belediyesi, 'Çok Dilli Belediyecilik' hizmeti vermeye başladı. Personeline yönelik ilk etapta 'Kürtçe Dil Eğitimi' kursu açan Tuşba Belediyesi, ardında Osmanlıca, Arapça, İngilizce ve Farsça dil kursları da açacak. Hizmetlerinin daha etkili ve verimli olabilmesi için verilen Kürtçe Dil Kursu'na personeli ile birlikte katılan Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, Tuşba Belediyesi olarak 30 Mart seçimlerinden sonra halka bazı sözler verdiklerini ve bunlardan bir tanesinin de dil eğitimleri olduğunu söyledi. Dil eğitimi denince ilk etapta İngilizce ve Arapça anlaşıldığına vurgu yapan Başkan Özgökçe, "Biz önce Kürtçe ile başladık.

Kürtçe biliyorsunuz bölgemizde, özellikle uzun yıllardan beri kadim toplumumuzda bu dilin önemli iki şeyi yapılacak. Bunlardan bir tanesi konuşma diğeri ise dinlemeydi. Ancak ikisi de çok eksik yapılıyordu. Bizim gözlemlediğimiz çalışmalarda insanlarımızın eksik kullandığı bu konuşmayı da dinlemeyi de çok güzel öğrenmesini istedik. Bir dilde, dinleme, konuşma, okuma ve yazma gibi 4 önemli öğe vardır. İnsanlarımız dinleme ve konuşma işini yapıyorlardı. Bunlar da gramerine uygun değildir.

Yani ecdattan duyduğu şekilde bir anadil olarak kullanıyorlardı. Maalesef bu da toplumda eksik bir şekilde konuşuluyordu. Kürtçe diye konuşulan dilde birçok Türkçe, Arapça ve Farsça kelime karışmış bir Kürtçe ile karşı karşıyaydık. Ama şimdi gördük ki bu şirin ve güzel dilin okudukça, öğrendikçe, yazıldıkça ve insanlarımız arasında anlaşıldıkça daha yaşanır duruma geldiğini görüyoruz" dedi.

Başta kendi personeline ve ardında ise Tuşba ve Van halkından bu işi gönüllü olarak talep eden herkese ücretsiz olarak belediye tarafından Kürtçe'nin yanı sıra açılacak olan Osmanlıca, İngilizce, Arapça ve Farsça ile birlikte bu dillerin eğitiminin programlı bir şekilde devam edeceğini vurgulayan Başkan Özgökçe, yeni kurulan bir belediye oldukları için en büyük sıkıntılarının mekan eksikliği olduğunu dile getirdi. Yer problemlerini aştıklarında ilerde talep olması durumunda Rusça ve Japonca dil eğitimini de verebilecekleri anlatan Başkan Özgökçe, bütün dillerle ilgili bir birim oluşturacaklarını ifade etti.

Eğitimlerin sosyal belediyeciliğin olmazsa olmazları olduğunu ifade eden Başkan Özgökçe, "İnşallah yarın öbür gün doktorlar, polisler ve diğer devlet memurları buraya gelerek çok rahatlıkla bu dili öğrenebilirler. Burada öğretmenlerimiz çok güzel bir şekilde bunun eğitimlerini veriyorlar. İnsanlarımız hem yazabilecek hem de okuyabilecek. Kürtçe dili sadece konuşma ve dinlemeden kurtulmuş olacak. Konuşma ve dinleme yanında okuma ve yazma dört ayak üzerinde oturacaktır" ifadelerini kullandı.

İlklere imza atan Tuşba Belediyesi'nin açtığı bu dil kurslarına herkesin katılıp bu dilleri öğrenmek isteyeceğini de söyleyen Başkan Özgökçe, ilgi duyan herkesi kurslara katılmalarını beklediklerini anlattı. Başkan Özgökçe, "Tabi burada belediyelerin en önemli hizmetlerinden bir tanesi de halkın dili ile okuyup konuşabilmesine imkan sağlamaktır. Çünkü sürekli şehir merkezinden uzak mahallere (köylere) gidiyoruz. Halk günlerimiz oluyor. Dili de en iyi şekilde okuyacak, yazacak ve kullanabilmek lazım. Çünkü gramer yapısıyla beraber çok güzel, çok şirin bir dildir. İnsan müziği ile bu dili öğrenmeye çalışıyor. Birçok insan bunu kültürü ile öğrenmeye çalışıyor. İnşallah biz burada kendi bölgemizde bu dili en güzel şekilde yaşatıp, okutup, öğretip ve yaşatacağız, buna inanıyoruz" şeklinde konuştu.

Uzman eğitmenler tarafından verilen Kürtçe Dil Eğitimi Kursu’na belediye personeli gruplar halinde katılarak eğitiliyor. Ciddi bir talep ve katılım olan kurslara belediye tarafından doküman desteği de sağlanıyor.