MUHTARLARLA İSTİŞARE TOPLANTISI ANTALYA’DA YAPILDI - VAN HABERLERİ

MUHTARLARLA İSTİŞARE TOPLANTISI ANTALYA’DA YAPILDI - VAN HABERLERİ
Van’ın Tuşba Belediyesi, ilçedeki tüm muhtarların ortak talepleri üzerine ‘2015 Yılı Muhtarlar İstişare’ toplantısını Antalya’da gerçekleştirdi. Yeni kurulmasına rağmen hayata geçirdiği projelerle toplumun tüm kesimlerinde büyük takdir toplayan Tuşba Belediyesi, mahalle muhtarları ile 4 günlük bir istişare toplantısı düzenleyerek bir ilke daha imza attı.
2014 yılında muhtarlarla 3 kez toplu halde bir araya gelen Başkan Özgökçe, 2015 yılının ilk toplantısını da Tuşba Belediyesi toplantı salonunda gerçekleştirmişti. Van İli Muhtarlar Birliği Dernek Başkanı ve yardımcılarının toplantı sonrasında tüm muhtarların ortak bir karar ile Tuşba sınırları içinde bulunan mahalle muhtarlarının 2015 yılı ikinci istişare toplantılarını il dışında yapma talepleri üzerine Başkan Özgökçe, 13-17 Nisan 2015 tarihleri arasında Antalya’da Muhtarlar İstişare toplantısını gerçekleştirdi.

Antalya’nın Konyaaltı ilçesindeki beş yıldızlı bir otelin toplantı salonunda gerçekleştirilen ‘2015 Tuşba Muhtarlar İstişare’ toplantısına Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, Belediye Başkan Yardımcısı Necati Yertürk, İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Veysi İnce ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mehmet Nuri Bekiroğlu ve mazeretleri olmayan tüm muhtarlar katıldı. Sabah, öğle ve akşam olmak üzere üç seans halinde programlanan istişare toplantısını ilk günü sabah seansında 2014 yılı faaliyetleri anlatıldı.

Her mahalle muhtarı kendi mahalleleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunurken, ikinci ve sonraki seanslarda mahalleler önce merkez ve sonra eskiden köy olup Büyükşehir Yasası’yla mahalle olan yeni mahallelerin bir bir projeksiyon ile halihazır durumları üzerinde mahalle sorunları sokak sokak ele alındı. Van’ın büyükşehir olmasıyla kurulan yeni ilçenin her cadde ve sokağı tek tek ele alınarak en ince ayrıntısına kadar muhtarlarla değerlendirildi. Başkan Özgökçe, belediyenin kurulduğundan bu yana her cadde ve sokakta yapılan çalışmaları belediyenin yaptığı harcamaların kuruşuna kadar slayt gösterisi ile muhtarlara anlattı.

“BU FAYDALI GÖRÜŞMELER TUŞBALILARA HİZMET OLARAK DÖNECEKTİR”

Başkan Özgökçe, sunumlarında önce İmar ve Şehircilik, Fen İşleri, Park ve Bahçeler ile Temizlik Hizmetleri müdürlükleri başta olmak üzere yirmi müdürlük tarafından her mahalleyi ayrıntılı harita görüntüsü ile birlikte bir yıl boyunca yaptıkları hizmetler ile 2015 yılı için tespit ettikleri ve öncelikli yapılması gereken hizmetleri anlattıktan sonra her bir mahallenin muhtarının ihtiyaç ve isteklerini dinledi ve yazılı olarak ayrıca talep etti.

Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, istişare toplantısındaki fikir alışverişinin vatandaşlara hizmet olarak döneceğini söyledi. Bir yıllık sürede ilçenin yıllardır çözülmemiş birçok sorunlarını çözdüklerini vurgulayan Başkan Özgökçe, çözümleri muhtarlarla birlikte gerçekleştirdiklerini kaydetti. Muhtarların ortak talebi üzerine toplantıyı nisan ayında Antalya’da gerçekleştirdiklerini ifade eden Başkan Özgökçe, muhtarlarla belediye başkanları aynı noktada buluştuğu sürece mahallelerdeki engellerin ve problemlerin çok daha hızlı mesafe alındığını vurguladı.

Başkan Özgökçe, “Muhtarlar, kendi mahalle sakinlerinin gönüllü katılımıyla ortak ihtiyaçları belirlemek, mahallenin yaşam kalitesini geliştirmek, belediye ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla ilişkilerini yürütmek, mahalleleriyle ilgili konularda görüş bildirmek ve diğer kurumlar ile işbirliği yapmaları yanında aynı zamanda bulundukları bölgenin en önemli kanaat önderleridir. Herkes mahallede sorunlarını önce muhtara bildirir ve ona göre hareket eder. Bundan sonra el ele, gönül gönüle vererek Tuşba’da daha büyük hizmetleri birlikte halkımıza kazandıracağız. Her zaman muhtarlarımızın yanındayız" dedi.

“TÜM HALKIMIZI İLGİLENDİREN KARARLARI 4 DUVAR ARASINDA ALMIYORUZ”

Bir mahallede yapılacak olan işleri yerel yönetici kendi kafasına göre belediyenin dört duvarı arasında karar almaya kalkıştığı zaman ancak görebildikleri ve/veya tecrübeleri kadar hizmet götürebileceklerinin altını çizen Başkan Özgökçe, “Ancak meşveret kültüründe gelen biri olarak şuna inanıyoruz; ortak sorunlar konunun yetkilileriyle istişarelerle çözülür. Yani her mahallenin seçilmiş muhtarıyla, seçilmiş heyetiyle yapılacak olan önümüzdeki 4 yıllık çalışmaları ve faaliyetleri istişarelerle sürekli konuşularak analiz edilmesiyle en doğru ve en güzel kararlar alınır. Biz Tuşba’nın birlik ve beraberliğini, muhabbetini sağladığımız sürece aşamayacağımız hiçbir engel kalmaz. Biz tüm muhtarlarımızı Tuşba ailesinin birer ferdi olarak görüyor ve ona göre değer veriyoruz.

İnşallah bizler bunu sonuna kadar böyle devam ettireceğiz. Hepimizin ortak amacı ve gayreti daha mükemmel bir Tuşba’yı birlikte inşa etmektir. Burada her mahallenin kendine has, kendine özgü sorunları vardır. Kelle Mahallemizin sorunu ile Bardakçı Mahallemizin sorunları aynı değil, Abdurrahmangazi Mahallemizin sorunları ile Gendelova Mahallemizin sorunları aynı değildir. Mevcut olan bütün mahallelerin sorunlarını burada o mahallemizin muhtarı ile oturup, önce 3 aylık zaman diliminde en acil olandan başlamak üzere çözmeye başlayacağız, ardında 6 aylık ve sonra 2015 yılı içerisinde yapmamız gerekenleri ele alacağız” şeklinde konuştu.


“MUHTARLIKLAR MÜDÜRLÜĞÜNÜ KURDUK”

Muhtarların kendilerini ilgilendiren ve bir kısmının da Büyükşehir ile VASKİ’yi ilgilendiren çok ciddi taleplerle karşılarına geldiğini söyleyen Başkan Özgökçe, eskiden böyle taleplerin olmadığını ve muhtarları soran, dinleyen ve dikkate alan kimselerin de olmadığını kaydetti. Halkın artık muhtarlardan hesap sorduğunu dile getiren Başkan Özgökçe, “Başta Sayın Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, muhtarlara o kadar değer, o kadar kıymet verdi ki tüm belediyelerin bünyesinde Muhtarlıklar Müdürlüğü’nün kurulması talimatını verdi. Tuşba Belediyesi olarak nisan ayı meclisinde hemen Muhtarlıklar Müdürlüğümüzün kurma kararını aldık. Bundan sonra bütün muhtarlarımızın tüm sorunlarıyla ilgilenecek bir müdürlüğümüz vardır. Siz geldiğiniz andan itibaren o müdürlüğümüz sadece sizlerle ilgilenecek. O müdürlüğümüzün bir işi olacak, o da sizlerin sorunlarını çözmek olacak. O birimimizin yerini ayarlarken, tüm muhtarlarımızın gelip sorunlarını anlatacağı geniş ve ferah bir mekan da sağladık” ifadesini kullandı.

“ERKEN YAŞTAKİ EVLİLİKLERİ ENGELLEMEK VİCDANİ BİR GÖREVDİR”

Kız çocuklarının erken yaşta evlenmesinin önüne geçilmesi gereken vicdani bir görev olduğunu da kaydeden Başkan Özgökçe, bu konuda muhtarlarla birlikte tüm mahallelerde eğitim seminerleri düzenleyerek, toplumsal yara olan bu sorunun önüne geçeceklerini söyledi. Okulda olması gereken kız çocuğunun küçük yaşta evlendirilmesinin suç olduğunu ifade eden Başkan Özgökçe, “Muhtarlarımızla birlikte bu kanayan yaranın önünde set oluşturarak durduracağız” dedi.

İstişare toplantısında muhtarlar, mahallelerindeki hayvan gübrelerinin kaldırılmasından, deprem sonrası mahallelerindeki enkaz ve konteynerlerin kaldırılmasına kadar, içme ve sulama su problemlerinden kanalizasyona kadar, mezarlık alanlarının durumundan, elektrik kesintileri ve sokak aydınlatmalarına kadar toplam 60 farklı konuda görüş alışverişinde bulunuldu. Tuşba’nın her bir birimini ilgilendiren konularının ivedi çözümleri için toplantı sonrası e-posta olarak aynı günün sonunda istişare kararları ilgili birimlere çözülmek üzere gönderildi.
“Bu kainat insan için yaratılmış insan ise marifet ve muhabbeti ilahiye için yaratılmıştır” diyen Başkan Özgökçe; insan ve Tuşba için yollara düştüklerini ve bunun için geceli gündüzlü projeler peşinde koşuşturarak Tuşba’da mevcut dağ gibi sorunların kendilerini hizmete odaklandığını kaydetti.

“TOPLANTININ SEÇİMLER ÖNCESİ YAPILMASI MUHTARLARIMIZIN TALEBİDİR”

Toplantının son günü de muhtarlara tekrar hitap eden Başkan Özgökçe, tek dertleri Tuşba ve Tuşbalılara yapacakları hizmetler olduğunu ve 4 gün süren istişare toplantısında da sadece bunları konuştuklarını kaydetti. Muhtarların bulundukları mahallenin ve toplumun kanaat önderleri konumunda oldukları için seçim öncesi spekülasyonlara neden olmaması adına toplantıyı 7 Haziran’da yapılacak olan milletvekili genel seçimlerinden sonra yapmak istediğini belirten Özgökçe, buna rağmen muhtarların hepsinin ortak kararı olarak seçim sonrası Antalya’daki mevsim sıcaklıkları ile iş sezonunu gerekçe gösterilerek toplantının nisan ayında yapılması kararının muhtarlarca alındığını vurguladı. Özgökçe, “Dört gün boyunca sadece hizmetler, yapılacaklar ve muhtarlardan talepler alınarak çok verimli ve seviyeli bir istişare gerçekleştirilmiştir, bunu tüm Tuşbalıların, Vanlıların ve hatta tüm Türkiye’nin bilmesini isteriz” ifadelerini kullandı.

“MUHTARLARIMIZ HİZMET ADAMLARIDIR”

Hem muhtarların hem de kendisinin konumları gereği herkese eşit mesafede durmak zorunda olduklarını dile getiren Başkan Özgökçe, AK Parti Tuşba İlçe Başkanı Nayif Şabu’nun da gerçekleştirdikleri toplantıya katılmasının nedenine de değildi. Bir gün sonra Ankara’ya geçecek olan Nayif Şabu’nun Tuşbalı muhtarların başta sağlık, milli eğitim ve enerji kesintileri ve TOKİ ödemeleri ile ilgili belediyeyi direk ilgilendirmeyen sorunları Ankara’ya ilgili bakanlıklara taşımak için katıldığını dile getiren Özgökçe, bu önemli sorunların muhtarlarca birinci ağızdan ilçe başkanına dile getirildiği ve bu sorunların çözümleri için hazırlanan raporun ilgili Bakanlıklara sunulduğunu belirtti. Tuşba Belediyesi’nin kurulduğu günden itibaren tam katılımcı şeffaf, hesap verilebilir ve israf yapılmadan en doğru işi zamanında ve daha iyi bir hizmet sunabilmek için her kesimin görüş ve önerilerine değer verdiğini belirten Özgökçe “Beklenen ve istenen bir belediyecilik performansının sağlanması, hizmetlerin verimli ve etkin şekilde Tuşba’ya sunulması temel hedefimizdir” dedi.

“MAHALLELİLERİMİZDEN BAŞKASININ NE SÖYLEDİĞİ BİZİ İLGİLENDİRMEZ”

Tuşba Belediyesi’nin taleplerini iş sezonu başlamadan zamanında yerine getirdiği için Başkan Özgökçe’ye teşekkür eden muhtarlar, kimin ne söylediğinin kendilerini pek ilgilendirmediğini ifade ederek, “Kimin ne amaçla, ne niyetle ne söylediği bizleri ilgilendirmez ve söylenen ve söyleyenleri de dikkate almıyoruz. Bizi ilgilendiren tek bir şey var, o da bizleri seçerek kendilerini temsil etme yetkisi veren mahalle sakinlerimizdir ve mahallemize yapacağımız hizmettir. Dört gün boyunca sadece mahallelerimize yapılan çalışmalarla kısa, orta ve uzun vadede uygulanacak olan projelerin ele alındığı çok verimli bir toplantı oldu. Bunun için de Başkan Özgökçe ve ekibine çok teşekkür ederiz” dediler.

Bir birine yakın olan grup mahallelerin muhtarları ile mini toplantıların da yapıldığı, mahallelerin ortak olan sorunlarının ele alındığı istişare toplantısının yanı sıra Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel yurt dışında olduğundan Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Birol Ekici ile Tuşba ile kardeş belediye olan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ile bilgi alışverişinde bulunuldu. Belek ilçesi ile Düden Şelalesi, Düden El Sanatları Çarşısı ve Antalya Kaleiçi’nin yanında, Antalya’nın tarihi ve turistik yerlerini de gezen Tuşbalı muhtarlar, ardında Van’a geri döndüler.