CEYLANİ, MUHTARLARLA “OKUL SORUNLARI” TOPLANTISI DÜZENLEDİ - VAN HABERLERİ

CEYLANİ, MUHTARLARLA “OKUL SORUNLARI” TOPLANTISI DÜZENLEDİ - VAN HABERLERİ
Van merkez Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, “Okullar Hayat Olsun” projesi kapsamında kurum amirleri ve muhtarlarla bir araya gelerek toplantı düzenlendi.
Abdurrahman Gazi İMKB Anadolu Lisesi toplantı salonunda düzenlenen toplantıya Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhlis Ceylani, Şube Müdürleri Mehmet Baki Karabulak ve Mehmet Güzelyıldız, İlçe Jandarma Komutanı Kurmay Binbaşı Fatih Karaturna, İlçe Emniyet Müdürü Süleyman Özgür Özdamar, İlçe Nüfus Müdürü Cevdet Soygüder, İlçe Müftüsü Zahit Demirel, İlçe Halk Eğitim Müdürü Enes Işık, İlçe Sağlık Müdür Vekili Çetin Yüce, İlçe Tarım Müdürü M. Salih Şirazi ve Tuşba ilçesine bağlı muhtarlar katıldı.

Düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan Tuşba İlçe Müdürü Muhlis Ceylani, “İlimizin büyükşehir olmasıyla birlikte Tuşba ilçemiz kurulmuş bulunmakta. İlçemizin kuruluşu ile birlikte hamdolsun birçok kurumumuz da kurulmuş bulunmaktadır. Biz kendi aramızda iletişim halindeyiz. Tüm İlçe Kurulu Başkanları ile sayın Kaymakamımızın emirleri doğrultusunda ve sizlerle de çok güzel bir diyaloğumuz ve iletişimimiz var. Elbette ki; sizler olmadan ben şimdi daha çok Milli Eğitim açısından konuşmuş olayım, sizlerle birlikte biz ancak başarı elde edebiliriz. Mahallelerimizdeki çocuklarımızın okuma yazma öğrenmesinde, okuma yazma bilmeyen velilerimizin okuma yazmasında, çevre düzeni, öğretmenlerimizin barınması, diğer mahalledeki arkadaşlarımızla olan iletişim ve öğretmenlerimizin köylere gidiş gelişleri bütün bu konularda nihayetinde biz sizin üst düzey desteğiniz ile bunları yapabiliriz.

Şimdi bütün bu güzelliklerin yanında, bugünkü ana konumuz; okullarımızı sadece öğrencilerimizin gidip orada okuma yazma öğrendiği bir kurum olmanın dışında, halka açmak ve çeşitli kurslarla tatillerde, şubat tatilinde ve yaz tatilinde de okullarımızdan üst düzey istifade edilmektedir. Büyüklerimizin katkısıyla İş-Kur elemanları kapsamında köylerimize, okullarımıza personel verilmekte ve biz bunları adil bir şekilde okulların büyüklüğüne ve öğrenci sayısına göre dağıtımını yapıyoruz ve ayrıca taşeron müteahhit elemanı da var biz onları da mahallemize veriyoruz. Sizlerin mahallesinde herhangi bir vatandaş kura çekiminde ismi çıkmış ise kendi ikamet adresindeki okulu temizle, kaloriferini yak ve öğretmenlerimize yardımcı ol diyoruz” dedi.

Yapılan toplantıda söz alan İlçe jandarma Komutanı Kurmay Binbaşı Fatih Karaturna, “Muhtarlar bizim için önemli bir kurum bireyleridir. Çünkü bizlerin olmadığı köylerde bizim duyan kulağımız ve gören gözlerimizdirler. Bilindiği üzere bizler burada eğitime nasıl katkılarda bulunuruz anlamında toplandık. Benim isteğim muhtarlarımızın ilk öncelikli olarak öğretmenlerimize sahip çıkarak her türlü konuda yardımcı olmalarıdır” dedi.

İlçe Emniyet Müdürü Süleyman Özgür Özdamar ise, “Bizler elimizden geldiği kadar okul giriş ve çıkışlarında devriye görevini yapmaya çalışıyoruz ve bu konuda okul yuvalarımıza bizlerden çok muhtarlarımızın sahip çıkması lazım. Bizim asli görevlerimizden biriside öğrencilerimize sahip çıkmaktır. Ama bizlerden önce sizler muhtar olarak kendi okullarınıza sahip çıkmanız gerekiyor” dedi. Yapılan konuşmaların ardından soru ve görüşler karşılıklı görüşüldükten sonra toplantı sona erdi.