BAŞKAN ÖZGÖKÇE’DEN ‘VAN’IN KURTULUŞ GÜNÜ’ MESAJI - VAN HABERLERİ

BAŞKAN ÖZGÖKÇE’DEN ‘VAN’IN KURTULUŞ GÜNÜ’ MESAJI - VAN HABERLERİ
Van’ın Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, 2 Nisan Van’ın Kurtuluş Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
Van’ın düşman işgalinden kurtarılışının 97. yılını kutladıklarını belirten Başkan Özgökçe, “Her yıl kutladığımız bu kurtuluş günlerinin ne kadar önemli zaferler olduğunu tekrar tekrar idrak ediyoruz. Katliamlara sahne olan Van’ımız, atalarımızın kahramanlıkları sonucu yeniden düşman unsurlarından kurtarıldı. Bu güzel memleketi düşman işgalinden kurtaran ecdadımızı bir kez daha rahmetle ve minnetle anıyoruz” dedi.

Van'ın ehemmiyet ve öneminin binlerce şehidin kanlarıyla sulanan topraklarda saklı olduğunu ifade eden Başkan Özgökçe, kanla sulanan vatanın her karış toprağında şehitlerin ölümsüz anılarının yaşadığını vurguladı. Şehitlerin, karanlık yolları aydınlatan fenerler ve rehberler olduğunu söyleyen Başkan Özgökçe, "2 Nisan 1918'de Ermenilerin yaptıkları zulümler, toplu katliamlar ve işkenceler halkımızın yeniden şahlanışıyla son buldu. Halkımız, silahlı kuvvetlerimizin önderliğinde tek vücut halinde işgalci kuvvetlere gereken cevabı vermiştir. Şimdi aynı güçler tarafından sözde Ermeni soykırımı adı altında gündeme getirilmektedir.

Bu emperyalist oyunlar halkımızın yurdun her tarafında gösterdiği ve sonsuza kadar devam edecek vakarlı birlik ve beraberliği sayesinde her zaman olduğu gibi bugün de, yarın da aynı cevabı verecektir. Güzel Van'ımızın Ermeni mezaliminden kurtuluşuyla sonuçlanan bu kahramanlık destanı; sadece geçmişimizin aziz hatırası olmaktan öte, bir tarih ve kültür şuurudur.

Bilinmelidir ki, geçmişten aldığımız ilhamla, milletçe, şehitlerimizin ve gazilerimizin bize bıraktığı mukaddes emanetin sorumluluğunun idraki içinde olarak, her geçen gün aynı şuur ve inançla ülkemizi muasır medeniyet seviyesinden daha da yükseklere taşıma kararlılığını göstermeliyiz. Bu vesileyle tüm Tuşbalı ve Vanlı hemşeHrilerimizin 2 Nisan Kurtuluş Günü'nü tebrik ediyor, şehitlerimize ve ebediyete intikal etmiş gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum"
ifadelerini kullandı.