Trabzonspor’dan UEFA’ya flaş şike başvurusu!

Trabzonspor’dan UEFA’ya flaş şike başvurusu!
Trabzonspor’dan UEFA’ya şok şike başvurusu!Bordo-mavili kulüp Fenerbahçe'ye verine men cezasını az bulup bir daha UEFA'ya başvurdu.
 Trabzonspor’dan UEFA’ya şok şike başvurusu!Bordo-mavili kulüp Fenerbahçe'ye verine men cezasını az bulup bir daha UEFA'ya başvurdu.

Trabzonspor’un resmi sitesinden yaptığı açıklama şöyle;
 
2010-2011 sezonunda yapılan şike, UEFA, CAS ve İsviçreFederal Mahkemesi tarafından  tespitedilmiştir. Fakat şike yapan kulüplere Türkiye liginde herhangi bir cezaverilmemiştir.
 
Bu konuda kulübümüzün 9 Mayıs 2014 tarihinde UEFA ve FIFA’yayaptığı şikâyet üzerine, Türkiye Futbol Federasyonu ve Fenerbahçe Kulübühakkında soruşturma açılmıştır. Süreç, halen UEFA nezdinde sürmektedir. FIFA;UEFA kararının ardından, durumu değerlendireceğini kulübümüze bildirmiştir.
 
Şike yapan kişiler hakkındaki soruşturmanın devam ettiği deUEFA tarafından kulübümüze bildirilmiştir.
 
Ülke futbolu hakkında, bu hayati önemdeki gelişmeleryaşanırken, yetkili makamlar, konuyu ısrarla görmezlikten gelmektedirler.
 
Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) kararları ile yeni bir durumortaya çıkmıştır:
 
2010-2011 sezonunda Fenerbahçe’nin şike yaptığı CAS kararıylasabittir. UEFA, şike nedeniyle Fenerbahçe Kulübü’nü 2 sene süresince UEFAkupalarına katılmaktan men etmiştir. 11 Nisan 2014 tarihli CAS kararındabelirtildiği üzere, Fenerbahçe Kulübü 2011 senesinde oynadığı 4 maçta şikeyapmıştır. Bu 4 maç; Gençlerbirliği, Ankaragücü, İBB ve Sivasspor maçlarıdır.
 
Kısa bir süre önce Eskişehirspor ve Sivasspor kulüplerine deUEFA tarafından şike nedeniyle ceza verilmiştir. Bu cezalar da CAS tarafındanonanmıştır.
 
CAS’ın Eskişehir kararına göre: Fenerbahçe, 22 Nisan 2011’deoynanan Eskişehirspor – Trabzonspor maçında teşvik primi vermiş; 9 Nisan2011’de oynanan Eskişehirspor – Fenerbahçe maçında ise şike yapmıştır.(Fenerbahçe Kulübü, Eskişehirspor teknik direktörü ve futbolcusuna 300.000Dolar şike parası ödemiştir)
 
Kulübümüz  UEFA’ya 2maç için ek ceza verilmesi konusunda yeni bir başvuruda bulunmuştur:
 
Fenerbahçe Kulübü’ne verilen 2 yıllık cezaya yukarıdabelirtilen Eskişehirspor–Trabzonspor ve Eskişehirspor–Fenerbahçe  maçları dâhil değildir. Dolayısı ile FenerbahçeKulübü’ne eksik ceza verilmiştir. Şikeye hem ulusal ligde hem de UEFAturnuvalarında ceza verilmesi, hukukun gereğidir. Trabzonspor Kulübü bu amaçla,yeni bir başvuru yaparak UEFA’yı ek ceza vermeye ve  gerekli tedbirleri almaya davet etmiştir.
 
Bu vesileyle, 22 Nisan 2011 tarihinde oynananEskişehirspor-Trabzonspor müsabakasından sonra kalp krizi geçirerek aramızdanayrılan taraftarımız Mustafa Çelik’i ve tüm merhum taraftarlarımızı saygıylaanıyoruz.
 
Trabzonspor, Adalet mücadelesini sonuna kadar sürdürecektir.
 
Saygılarımızla
 
Trabzonspor Kulübü