2015 ALS sınav sonuçları açıklandı mı ne zaman açıklanacak!

2015 ALS sınav sonuçları açıklandı mı ne zaman açıklanacak!
2015 ALS sınav sonuçları açıklandı mı ne zaman açıklanacak?19 Nisan 2015 tarihinde gerçekleştirilen Askeri Liseler ile Bando Astsubay Hazırlama Okulu Sınavları için hala bir açıklama yapılmadı.Sınava giren öğrenciler merak ediyorlar Peki ne zaman açıklanacak?
 2015 ALS sınav sonuçları açıklandı mı ne zaman açıklanacak?19 Nisan 2015 tarihinde gerçekleştirilen Askeri Liseler ile Bando Astsubay Hazırlama Okulu Sınavları için hala bir açıklama yapılmadı.Sınava giren öğrenciler merak ediyorlar Peki ne zaman açıklanacak?

2015 ALS Askeri Liseler ile Bando Astsubay Hazırlama Okulunda Öğrenim Görecek Öğrencileri Seçme Sınavı 19 Nisan tarihlerinde gerçekleştirildi. Sınava giren adaylar şimdi sonuçların ne zaman açıklanacağını merak etmektedirler.ÖSYM halen bu konuya ilişkin bir açıklama yapmadı. habervan.com olarak tahminimiz ALS Sınav sonuçlarının Mayısın ilk haftası açıklanacağıdır. Gelişmeler oldukça ÖSYM ile eşzamanlı olarak sizlere duyuracağız.

ALS HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Türk Silahlı Kuvvetleri Askeri Liseler ile Bando Astsubay Hazırlama Okulunda Öğrenim Görecek Öğrencileri Seçme Sınavı (2015 ALS) 19 Nisan 2015 Tarihinde ÖSYM Tarafından Uygulandı. Sınava başvurular 19 Şubat – 05 Mart 2015 tarihleri arasında yapıldı.

2015 ALS yazılı sınavı kaç dakika sürecek?

ÖSYM, ALS’in Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı tarafından 19 Nisan 2015 Pazar günü yapılacağını, sınavın saat 9.30’da başlayacağını ve 2 saat (120 dakika) süreceğini bildirdi. Açıklamada, adaylara yazılı sınavda ortaokul düzeyinde, çoktan seçmeli bir test uygulanacağı belirtildi.

Askeri liselerde eğitim süresi kaç yıl? Askeri Liseler ile Bando Astsubay Hazırlama Okullarında (Askeri liselerde) 4 yıl eğitim verilmektedir.

ALS için okul bitirme derecesi (diploma notu) barajı en az kaç olmalıdır?

Askeri Liseler ile Bando Astsubay Hazırlama Okulları için yapılan ALS’e (Askeri lise sınavı) başvuru yapan öğrencilerin okul bitirme derecesinin (son beş yılın ortalaması) Askerî liseler için en az 75,00, Bando Astsubay Hazırlama Okulu için en az 65,00 olması şartı aranmaktadır.

Askeri lise sınavı (ALS 2015) kapsamı sınav süresi ile ilgili bilgiler

Askeri lise sınavlarında (ALS) adaylara, ortaokul düzeyinde, sayısal, sözel ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerinin ölçülmesi amacıyla; Türkçe, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri testleri uygulanacak. Kılavuza göre, testler, tek kitapçık hâlinde adaylara verilecek ve adaylar cevaplarını cevap kâğıdına işaretleyecekler. Sınavın cevaplama süresi 120 dakika (2 saat) olarak belirlendi.

2015 ALS yazılı sınavının kapsamı nasıl olacak;

ALS yazılı sınavda adaylara, ortaokul düzeyinde bir test uygulanacak. İşte testin içeriği; Türkçe okuduğunu anlama, Türkçeyi doğru kullanma (30), Sosyal Bilimlerdeki temel kavram ve ilkelerle düşünme (Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi (7), Millî Tarih (4), Türkiye Coğrafyası (4), Matematiksel ilişkilerden yararlanma gücü (30) ve Fen Bilimlerindeki temel kavram ve ilkelerle düşünme (Fizik (9), Kimya (8) ve Biyoloji (8) ile ilgili çoktan seçmeli sorulardan oluşacak. ALS yazılı sınavında başarılı olan adaylar ikini aşama ALS sınavına girecekler. ALS ikinci aşama sınav detayları 2015 ALS başvuru kılavuzunda açıklanmıştır.