YSK'DAN UYARI, OYUNUZ GEÇERSİZ SAYILABİLİR! işte detaylar..

YSK'DAN UYARI, OYUNUZ GEÇERSİZ SAYILABİLİR! işte detaylar..
SON DAKİKA SİYASET HABERLERİ - YSK'DAN UYARI, OYUNUZ GEÇERSİZ SAYILABİLİR - Yüksek Seçim Kurulu, 14 Mayıs'ta oy kullanacak vatandaşların bilmesi gereken tüm durumları tek tek anlattı.

Türkiye'de seçime tam 1 ay kaldı.

Cumhurbaşkanı adayları ve milletvekili adayları çalışmalarını hızlandırdı.

YSK, 14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28'inci Dönem Milletvekili Genel Seçimine ilişkin seçmenlerin dikkat edilmesi gereken durumları, kimin nerede oy kullanacağı, seçim güvenliğinin nasıl sağlanacağı ve seçim sonuçlarının nasıl ilan edileceği gibi konuların yer aldığı videolar yayınlandı.

Geçersiz oy durumları
Videoların içeriği doğrultusunda, 'evet', 'tercih' mührünün basılmaması, birden fazla ittifaka, siyasi partiye veya adaya oy basılması, oy pusulasının bütünlüğü bozulacak şekilde yırtılması veya koparılması, oy pusulasının üzerine mühür dışında veya mühür yerine herhangi bir özel işaret, imza kaşesi veya parmak izi basılması, oy pusulasının belirgin bir şekilde özel olarak karalanması, çizilmesi veya işaretlenmesi, zarftan işaret anlamı taşıyan herhangi bir madde çıkması sonucunda oyun geçersiz sayılacağı belirtildi.

Oyların hangi durumlarda geçersiz sayılacağı açıklandı

Seçim güvenliği

'Seçim güvenilirliği ve şeffaflık konularının yer aldığı videoda; oyların kullanılması, sayılması ve tutanağa geçirilmesinde 7 kişilik sandık kurulunun 5 üyesinin, o ilçede en çok oy alan siyasi partiler tarafından belirlendiği, sandık kurulu tarafından tutanak altına alındığı belirtildi. Tutanağın bir örneğinin de siyasi partilere verildiği vurgulandı.

Tutanağın hemen orada vatandaşların göreceği şekilde asıldığı belirtildi. Oyların Seçim Bilişim Sistemi'ne (SEÇSİS) girilmesi ve birleştirilmesinin de ilçe seçim kurullarında siyasi parti temsilcileri huzurunda gerçekleştiği kaydedildi. SEÇSİS'e girilen bu verilerin YSK'ya ulaştığı, eş zamanlı olarak seçime katılan siyasi partilerle paylaşıldığı ifade edildi.

Oyların hangi durumlarda geçersiz sayılacağı açıklandıOyların hangi durumlarda geçersiz sayılacağı açıklandıOyların hangi durumlarda geçersiz sayılacağı açıklandı

Oyların hangi durumlarda geçersiz sayılacağı açıklandı