Kılıçdaroğlu CHP'nin 'yüzyılın projesi'ni açıkladı!

Kılıçdaroğlu CHP'nin 'yüzyılın projesi'ni açıkladı!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'yüzyılın projesi' olarak adlandırdığı dev projeyi açıkladı. CHP'nin projesi Singapur - Hong Kong gibi bir ticaret merkezi olacak. 20 yılda bitecek.
2015 genel seçimlerine 16 gün kala,CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 7 Haziran seçimlerinden zaferle çıkması ve partisinin iktidar olması durumunda uygulayacağı 'yüzyılın projesi' adlı yeni projesini İstanbul'da açıkladı.

Kılıçdaroğlu'nun dev projesinde '20 yılda 200 milyar dolarlık yatırım ve 2 milyon 200 bin kişiye iş imkanı' hedefi yer alıyor. Ayrıca, Kılıçdaroğlu bu projeyle Türkiye'nin milli gelirinin 2.7 trilyon dolara çıkacağını ileri sürdü.

İşte Kılıçdaroğlu'nun dev projeye ilişkin o açıklamaları:

PROJENİN ADI NEDEN YÜZYILIN PROJESİ?

Eğer biz gücümüzü kullanırsak coğrafyanın bize verdiği avantajları kullanırsak Türkiye bölgenin ve dünyanın önemli bir ülkesi olacaktır. Sadece ve sadece ekonomik büyüme projesi değil, barışın da projesi. Kültürler, kentler hepsi entegre olacak.

PROJENİN YAPIMI NE KADAR SÜRECEK?

-2020'de faaliyete geçecek, 2035'te bitecek...

-Projeyi gerçekleştirirken pek çok fondan yararlanacağız. İşe demir yollarını yeniden ele alarak düzeltme ile başlayacağız. Samsun ve Trabzon’u mega kent ile buluşturacağız. Mersin ve İskenderun’u mega kent ile buluşturacağız. Ulaştırma, iletişim, enerji alt yapısını yeniden düzenleyerek işe başlayacağız.

MEGAKENT'İN YÖNTEMİ NASIL OLACAK?

-Özel bir yasa ile kurulacak. Bürokrasinin sıfıra indiği özel bir yasa ile.

-Vali atanacak, yönetimi sivil toplum örgütlerinden oluşacak.

-Aynı zamanda bilim üssü olacak. Yönetimde Odalar Borsalar Birliği, Nakliyeciler Derneği, Turizm Yatırımcıları Derneği gibi pek çok kuruluş burada görev alacak.

PROJENİN MALİYETİ NE KADAR OLACAK?

-200 milyar dolar olacak 20 yılda tamamlanacak.

-40 milyar dolarını kamu, 160 milyar doları özel sektör tarafından gerçekleşecek.

-Dünyanın bütün önemli kuruluşları mega kentte yer almak için yarışacak.

EKONOMİYE NE KADAR KATKI SAĞLAYACAK?

-Bu proje tamamlandığında ekonomiye 147 milyar dolarlık katma değer yaratacak.

-Bu proje sadece Türkiye’ye kazandırmayacak dünyaya kazandıracak. 2 milyon 200 bin kişiye iş imkanı sağlayacak.

MEGAKENT NEREDE KURULACAK?

-Mega kent Anadolu’da kurulacak.

-Sadece ticaret ve üretim merkezi mi olacak. Hayır. Kültür, sanat ve fuarlar merkezi olacak.

-Buradan çıkacak her şey bütün dünya tarafından konuşulsun istiyoruz.

-Kendi güneş enerjisini kullanacak. Akıllı bir kent yapacağız.

KİŞİ BAŞI GELİR NE KADAR OLACAK?

-Kişi başı gelir 33 bin dolara çıkacak.

-Kent için özel yasa çıkacak.

-Bu kent için özel teşvikler getireceğiz. Sesi olan ürünleri ile dünyaya ses veren bir kent haline getireceğiz. Anadolu ses verecek. 

"BU PROJEYİ NEDEN HAZIRLADIK?"

Küresel ekonomide gelişen ve yükselen ekonomiler var. Toplum küresel ekonomide çok daha fazla pay aldığını biliyoruz. 1990 yılında gelişen ve yükselen ekonomilerin küresel gelirden aldıkları pay yüzde 30 ticaretten ise yüzde 23. Bugün aynı ekonomiden küresel gelirden yüzde 57, küresel ticaretten yüzde 42 pay alıyorlar. Türkiye bütün avantajlarına rağmen bu başarıyı yakalayamıyor. Bu proje ile biz bu başarıyı yakalamak istiyoruz. Bu bizim öngördüğümü yeniden bulduğumuz bir proje değil. Üç dev proje hayata geçmek üzere. 

 "YÜZYILIN PROJESİ" TANITIM VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN PLAYER'A TIKLAYINIZ

"AKDENİZ VE KARADENİZ LİMANLARI ÜZERİNDEN DÜNYAYA BAĞLANAN BİR MERKEZ"

Yeni bir şehir, küresel bir proje. Akdeniz ve Karadeniz limanları üzerinden dünyaya bağlanan bir merkez. 3 milyon nüfuslu yaşanacak bir cazibe merkezi olacak. Otoyol ve demiryolu ağlarının tam ortasında yer alan bir şehir. AR-GE, tekno park şehri. Bölgenin en fazla yeşil alana sahip şehri olacak. 1 milyon 633 bin kişiye çevresine ile 2 milyon 200 bin kişiye istihdam yaratacak. 2035’de 100 milyar dolar katma değer yaratacak. 2035 yılında Türkiye insani gelişmişlikte dünyanın ilk 20 ülkesi arasına girecek. İşsizlik yüzde 5’in altına inece büyüme hızı ortalama yüzde 6 olacak. Tüm yakın coğrafyaya barış mutluluk ve refah gelecek.


"KÜRESEL DÖRDÜNCÜ PROJE..."

Biz küresel dördüncü projeyi Türkiye’de hayata geçirmeyi amaçlıyoruz. Bu proje ile biz 4,5 saatlik uçuş mesafesinde 58 ülkeye ulaşıyoruz. 1,5 milyar nüfusa ulaşıyoruz. Hiçbir ülkeye nasip olmayacak bir avantaj. Devasa bir ekonominin güçlü bir parçası olmak istiyoruz .

"DEMİR, KARA, HAVA VE DENİZYOLU..."

Demir, kara, hava ve deniz yolu ile küresel sisteme Türkiye entegre olacaktır. Sadece bir lojistik merkezi yapmıyoruz biz. Mükemmel alt yapısı ile bir Anadolu’da mega kent oluşturuyoruz. Buradan ürünler dünyaya ulaşacak. O nedenle 21. yüzyılın projesi ve Merkez Türkiye Projesi dedik. Bu proje bölgemize ne kazandıracak? Bölgemize barışı, zenginleşmeyi getirecek. Bölgeyi kendi içinde entegre edecek. Şangay’dan yüklenen mal Bakü’ye gidecekse 55 gün geçiyor. Bu proje hayata geçtiğinde o mal 15 gün içinde Bakü’de olacak. Maliyetlerde yüzde 15-20’lik avantaj sağlanacak.

"BU AVANTAJI KULLANMAZSAK TÜRKİYE KAN KAYBEDER"

Neden 2035? 2035’in Türkiye için çok önemli bir anlamı var. Genç nüfusumuzun olduğunu söyledik. Yaşlı nüfus az, genç nüfus fazla. Bunu da üstünlük olarak kabul ediyoruz. 2035 tarihinde Türkiye yaşlı nüfusu fazla olan ülkeler sınıfına girecek. O yüzden önümüzdeki yolları çok iyi kullanmamız gerekiyor. Bu avantajı kullanamazsak Türkiye kan kaybeder.

MEGAKENT DİĞERLERİNİN RAKİBİ OLACAK MI?

Kurulan mega kent diğer kentlerin rakibi mi olacak? Tam tersi... Bu kentin Anadolu’nun bütün kentlerine büyük katkıları olacak. Türkiye’nin en temel sorunu orta gelir tuzağından çıkmak. Sadece orta gelir tuzağı değil, bizim aynı zamanda orta teknoloji tuzağından da çıkmamız gerekiyor. Bu merkez iki alanda da bize güç verecek.

"TÜRKİYE'Yİ KÜRESEL LİMAN HALİNE DÖNÜŞTÜRÜYORUZ"

Kamuoyu böyle bir projeyi beklemiyordu. Ama Türkiye’nin ve dünyanın buna ihtiyacı var. Denizi olmayan ülkeler için Türkiye’yi küresel liman haline dönüştürüyoruz. Ürünlerini getirecekler, burada imal edecekler, burada paketleyecekler. 21 trilyon gelire buradan ulaşacaklar. Bölgesel dengesizlikleri de gidermiş olacağız. Nasıl biz asgari ücreti 1500 lira yapacağız diyorsak, Bakü’ye Çinlilerin 15 günde mallarını satmalarına imkan sağlayacağız. Güney Amerika’nın ürünlerinin daha düşük maliyetle Orta Asya’ya gitmesini sağlayacağız.

ÜNİVERSİTE MEZUNLARINA 'YURT DIŞI DOKTORASI' VAATİ

Her yıl 15 bin üniversite mezununu yurt dışına doktora yapmaya göndereceğiz. 50 bin doktora yapmış insanımızın çalışması demektir. Türkiye bugüne kadar bu kadar süre içinde 50 bin kişi yetiştirmedi. Bu proje diğer bütün projelerle bütünlük içinde. Lafla peynir gemisi yürümüyor. Bu projeyi hazırlarken uzmanlarla tartıştık. Büyüme hızından tutun, kişi başı gelire kadar, hangi demir, kara yollarını bu kenti getireceğimize kadar. Özel yasa çıkartıncaya kadar her şeyi düşündük. Anadolu ve Trakya’yı öksüz bırakamayız