İŞTE HDP'NİN ADAYLARI

İŞTE HDP'NİN ADAYLARI
Halkların Demokratik Partisi (HDP) eşbaşkanları Selahattin Demirtaş İstanbul’dan, Figen Yüksekdağ İzmir’den, Sırrı Süreyya Önder Ankara’dan, Leyla Zana ise Diyarbakır’dan aday gösterilecek. Van'dan ise en çok konuşulan o ismin yeri kesin gibi.

HDP'de, 7 Haziran’daki genel seçimlere parti olarak girme kararı alması nedeniyle, aday adaylarının sayısı geçmiş yıllara oranla bayağı arttı. 1501 kişinin milletvekilli aday adaylığı için başvurduğu HDP, göstereceği 550 aday için “fermuar” sistemini uygulayacak. Aday belirlemek için HDP, DTK, DBP ve HDP eşbaşkanlarının da yer aldığı 15 kişilik merkezi komisyon yoğun bir çalışma yürütüyor.  

Ankara’da önemli toplantı

HDP, seçim süreciyle ilgili olarak bugün (28 Mart) Ankara’da tüm il eşbaşkanlarının katılımıyla bir toplantı yapacak. Merkezi yoklamayla belirlenecek adaylar için kimi yerlerde anket çalışması yapılıyor. HDP çoğu yerde  kendine yakın kuruluşların görüşlerini de alıyor. Yüzde 10’luk seçim barajı nedeniyle komisyon hangi adayın hangi ilde oy getireceğini hesap ederek liste oluşturuyor

HDP’nin anketi: %12

HDP, Türkiye genelinde yaptırdığı anketin ilk sonuçlarına göre, barajı aşıyor. Anket sonucunda, HDP’nin oy oranının, kararsızların dağıtıllımıyla birlikte yüzde 11 ile yüzde 12 arasında olduğu tahmin ediliyor.

Demirtaş’ın yeri belli

Rûdaw’ın edindiği bilgilere göre, HDP Eşbaşkan Selahattin Demirtaş İstanbul 1. Bölge’den aday gösterilecek. Türkiye’de en çok seçmenin yer aldığı İstanbul’da Demirtaş, Cumhurbaşkanlığı seçiminde 650 bin 670 oy almıştı. İstanbul’da HDP’nin hedefi ise 1 milyon oy.

HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ ise İzmir’den aday gösterilecek. Sol ve Sosyal demokrat kesimin çok olduğu İzmir’de, bu gelenekten gelen Yüksekdağ’ın gösterilmesiyle oyların arttırılması amaçlanıyor.HDP’nin seçim ittifakı yaptığı EMEP’in Genel Başkanı Selma Gürkan da İzmir’den aday gösterilecek.Selahattin Demirtaş, cumhurbaşkanlığı seçiminde İzmir'den yüzde 8 oy almıştı.

Sırrı Süreyya Ankara’dan

İmralı heyetinde yer alan İstanbul milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise Ankara 1. Bölge’den aday olacak. PKK lideri Abdullah Öcalan’ın, İmralı ziyaretinde Önder’e, tekrar vekil olarak kalması gerektiğini söylediği öğrenildi.

Rûdaw’ın edindiği bilgiye göre, Önder de HDP’ye, uzun yıllar yaşadığı Ankara’dan aday olmak istediğini, başkentte çok iyi ilişkileri olduğunu ve oy toplayabileceğini söyledi.Demirtaş Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde Ankara’da yüzde 3 oranında oy aldı.

Buldan Iğdır’dan, Zana D.Bakır’dan

HDP’de bir diğer etkin isim olan ve İmralı heyetinde yer alan Pervin Buldan da yeniden aday gösterilecek. HDP’de Selahattin Demirtaş’la 2 dönem kuralına takılmayan Pervin Buldan, yine Iğdır’da yarışacak.  

Kürt siyasetinde önemli bir isim olan Leyla Zana da Diyarbakır’dan aday gösterilecek. Diyarbakır’da Kürt parti ve oluşumları tarafından sevilen Zana’nın tekrar aday olmak istemediği ancak Abdullah Öcalan tarafından ikna edildiği öğrenildi.

Efsane başkan Antep’ten aday

Gaziantep eski Büyükşehir Belediye Başkanı Celal Doğan da, yine bu ilden, birinci sıradan aday gösterilecek. Gaziantep’te 3 dönem belediye başkanlığı ve 1 dönem de milletvekilliği yapan Doğan’a adaylık teklifinde bulunan HDP, çok oy almayı hedefliyor.  Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanlığı seçiminde bu ilden yüzde 10 oy almıştı.

Mir Dengir Mersin’den

AK Parti’nin kurucularından Mir Dengir Mehmet Fırat ise, talebi üzerine Mersin’den seçim yarışına girecek. SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan İzmir’den, Prof. Dr. Mithat Sancar ile Prof. Dr. Kadri Yıldırım Mardin’den, Diyarbakır Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir Urfa’dan, Batman eski Belediye Başkanı Necdet Atalay Batman’dan, Roboski katliamında kardeş ve yakınlarını kaybeden Ferhat Encü Şırnak’tan, yazar Eşber Yağmurdereli İstanbul’dan, İslamcı kimliğiyle bilinen yazar Hüda Kaya ve Ayhan Bilgen Konya’dan, gazeteci Günay Aslan Van’dan, Ezidi Feleknas Uca Batman’dna, Alevi örgütlerinde uzun yıllar çalışan Kemal Bülbül Tunceli’den, DTK Başkanlık Divanı üyesi Seydi Fırat Erzurum’dan, Anti-kapitalist Müslümanlar’dan İhsan Eliaçık Bursa’dan, Sanatçı Pınar Aydınlar ise İstanbul’dan aday gösterilecek.

‘Türkiyelileşme mesajı’

HDP Türkiyeleşme mesajı vermek için de bazı Türk kökenlileri Kürt illerinde aday gösterecek.

HDP seçim startını 7 Nisan’dan sonra verecek ve çok dilli seçim propagandası yürütecek.

Hemen hemen her ilde seçim mitingleri düzenleyecek olan HDP, “Yeni yaşam” sloganıyla yola çıkacak.