HDP Van Milletvekili o mahallenin yol sorununu meclise taşıdı

HDP Van Milletvekili o mahallenin yol sorununu meclise taşıdı
Van HDP Milletvekili Murat Sarısaç, Gevaş İlçesine bağlı Altınsaç Mahallesi’nde turistlik yer olmasına rağmen yol sorunlarının olduğunu ve mahalle sakinlerinin birçok yere başvurarak taleplerini iletmesi halinde herhangi bir sonuç alamadıklarını ifade ederek İçişleri Süleyman Soylu’ya soru önergesinde bulundu.

Van’da altyapı eksikliğine ve çalışmaların zamanında yapılmamasına yönelik birçok şikayetin basına yansıdığını belirten Murat Sarısaç, “Gevaş ilçesine bağlı Altınsaç Mahallesi’nde turistlerin uğrak yeri olmasına rağmen yol sorunu yaşamaktadır. Mahalle sakinleri, asfalt yol talebiyle birçok yere başvurduklarını; buna rağmen sonuç alamadıklarını belirtmektedirler. Asfalt yol olmadığı için sıklıkla trafik kazalarının yaşandığını ve araçlarının bozulduğunu da aktaran mahalle sakinleri; kışın oluşan çamur ile yazın meydana gelen tozun yaşamı zorlaştırdığını ifade etmektedirler. Bütün bunlar, yurttaşların ciddi bir ekonomik kayıp yaşamasına ve bazı sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmasına da neden olmaktadır. Yaşanan sorunlara ve belirtilen taleplere rağmen herhangi bir adım atılmadığı görülmektedir. Sonuç itibariyle; turistlerin de uğrak yerlerinden olan Altınsaç, Van Gölü’ne kıyısıyla ve Aziz Thomas Manastırı gibi yapılarıyla sahip olduğu potansiyeline rağmen altyapı eksikliklerinden dolayı geri planda kalmaktadır.” Dedi Bu bağlamda; 

İLGİLİ ŞİKAYETLERDEN HABERDAR MISINIZ? 
Van ilinin Gevaş ilçesine bağlı Altınsaç Mahallesi sakinlerinin yaşadıkları yol sorunuyla ilgili şikayetlerden haberdar mısınız? 

ASFALT YOLU OLMAYAN TEK MAHALLENİN ALTINSAÇ MAHALLESİ OLDUĞU DOĞRU MUDUR?
Gevaş ilçesine bağlı Altınsaç Mahallesi’nde yaşayan yurttaşların asfalt yol talebinin yıllardır karşılanmamasının sebebi nedir? Gevaş’ta asfalt yolu olmayan tek mahallenin Altınsaç Mahallesi olduğu doğru mudur? Önerge tarihine kadar ilgili mahallede yapılan çalışmalar nelerdir? 

YOLUN ASFALTLANMASI AMACIYLA HERHANGİ BİR ÇALIŞMA BAŞLATILACAK MIDIR? 
Gevaş ilçesinde bulunan Altınsaç Mahallesi’nde yolun asfaltlanması amacıyla herhangi bir çalışma başlatılacak mıdır? Van’da doğal ve tarihi açıdan potansiyel taşıyan yerlerin turizme kazandırılması amacıyla yapılan herhangi bir çalışma var mıdır? Varsa, önerge tarihine kadar yapılan çalışmalar nelerdir?

Kaynak: GazeteVAN