HDP LİSTESİNDE SON DURUM

HDP LİSTESİNDE SON DURUM
Hakların Demokratik Partisi’nin (HDP) 7 Haziran seçimlerinde milletvekili adayı göstereceği bazı isimler kesinleşti.
Partilerin Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) genel seçimleri için listelerini yarın saat 17.00’ye kadar teslim etmesi gerekiyor.HDP Genel Merkezi’nde, HDP, DTK, HDK DBP eşbaşkanlarının da yer aldığı 15 kişilik seçim komisyonu listelere son şeklini veriyor.  Merkezi komisyon, Alevi, azınlıklar, Kürt oluşumlar, sosyalist çevreler ve engellilerden bazılarını seçilmesine kesin gözüyle baktığı yerlerden aday gösterecek.

Adayların yarısı kadın

1501 kişinin adaylık için başvurduğu HDP Tüm Türkiye’de aday gösterecek ve göstereceği 550 adaydan en az yarısı kadın olacak.Rûdaw, HDP’de bazı adayların isimlerine, listedeki sıralarına ve nereden aday gösterilecekleri bilgilerine ulaştı.HDP Eşbaşakanı Figen Yüksekdağ memleketi Adana’dan aday gösterilecek.

Ermeni okullarının yöneticisi olan Garo Paylan da İstanbul’dan aday gösterilecek. Paylan’ın gösterilmesiyle Ermenilerin ve diğer azınlıkların oylarının alınması hedefleniyor.

Eski müftü ve 5 dindar

Diyarbakır eski Müftüsü Nimetullah Erdoğmuş ise Diyarbakır’dan aday gösterilecek.HPD ayrıca, İslami çevrelerden 5 kişiyi daha, barajın aşılması durumunda seçilme ihtimali yüksek yerlerden listeye koyacak.

5 Alevi aday seçilecek yerlerden

HDP, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Genel Başkanı Turgut Öker’i de Aleviler’in çok oturduğu bir yerden aday gösterecek. Öker, HDP’nin Alevi kontenjanında bulunuyor.

HDP’de 4 Alevi seçilme şansı yüksek yerlerden aday gösterilecek. Avrupa'daki en büyük Alevi örgütlenmesi olan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) da HDP ile ittifak yapma kararı almıştı.Urfa’dan ise Osman Baydemir, Bağlar eski Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler ve milletvekilli İbrahim Ayhan aday olacak.

Ceylan Bağrıyanık aday

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ile HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan İstanbul’dan, HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken Bingöl’den, HDP İmralı heyetinden yer alan Sırrı Süreyya Önder Ankara’dan, HDP imralı Heyeti’nden Ceylan Bağrıyanık Siirt’ten, DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle ile Leyla Zana Diyarbakır’dan, DTK Eşbaşkanı Selma Irmak Hakkari’den, AK Parti kurucularından Mir Dengir Mehmet Fırat Adana ya da Mersin’den, Antep eski belediye Başkanı Celal Doğan Antep’ten, SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan ile HDK Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü İzmir’den, Akademisyen Prof. Dr. Mithat Sancar ile Prof. Dr. Kadri Yıldırım Mardin’den, Batman eski Belediye Başkanı Necdet Atalay Batman’dan, Roboski katliamında kardeş ve yakınlarını kaybeden Ferhat Encü Şırnak’tan, yazar Eşber Yağmurdereli ile sanatçılar Pınar Aydınlar ve Suavi İstanbul’dan, İslamcı kimliğiyle bilinen yazar Ayhan Bilgen Konya’dan, Gazeteci Günay Aslan Van’dan, Ezidi olan ve daha önce Avrupa Parlamentosu milletvekilli olan Feleknas Uca Batman’dan, Alevi örgütlerinde uzun yıllar çalışan Kemal Bülbül ile sanatçı Ferhat Tunç Dersim’den aday gösterilecek. Dersim için yazar Haydar Işık'ın da adı geçiyor.

 
Azadî Hareketi Genel Sekreteri Adem Özcaner ile İslamcı yazar Hüda Kaya’nın yerleri bugün belli olacak.HDP’de iki kural nedeniyle Pervin Buldan ve Selahattin Demirtaş dışında HDP’de 2 dönem vekillik yapanlar aday olamayacak.HDP, aralarında Altan Tan’ın da bulunduğu 15 milletvekillini aday göstermeyecek.7 Nisan’dan sonra seçim startını verecek olan HDP çok dilli seçim propagandası yürütecek.Hemen hemen her ilde seçim mitingleri düzenleyecek olan HDP, “Yeni yaşam” sloganıyla hareket edecek.

Ankara (Rûdaw)