Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş Van açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş Van açıklaması
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden gelen kanaat önderleri ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde iftar yemeğinde bir araya geldi.
Beştepe’deki iftar yemeğine Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile Başbakan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul Türkeş'in yanı sıra Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de katıldı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşayan kanaat önderlerinin ağırlandığı iftara söz konusu bölgelerdeki STK temsilcilerinin ve akademisyenler ve İhsan Arslan, Zeki Ergezen ve Salih Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu bazı eski milletvekillerinin de davet edildikleri belirtildi.

Erdoğan kanaat önderlerine seslenerek, “Sizler buraların kanaat önderlerisiniz, sizin duruşunuz birçok şeyi değiştirir. Namuslular namussuzlar kadar cesur olmazsa vay halimize. Bunu yapacağınıza inanıyorum. Bölgede yaşanan hadiseler sadece devletin, hükümetin değil, bölge halkı başta olmak üzere milletimizin tamamının meselesidir. Bu sıkıntıların çözümü için herkesin görev alması, elini taşın altına koyması gerekiyor. İşler sadece devlete havale edildiği zaman gecikebiliyor, istenildiği gibi yürüyemeyebiliyor. Devlet kendi yapacağı işleri elbette kendisi yürütecek, asıl kılcal damarlara, iç dokulara, derinlere sizler nüfuz edeceksiniz. Van depremini yaşadık. Özellikle o dönemde Başbakan Yardımcısı olarak koordinatörlük görevi Beşir Bey’deydi. O bölgede depreme yönelik yaptığımız yatırım eski para ile 6-7 katrilyonu buldu. Yeni şehirler kurduk orada. Az önce bir kardeşim Erciş’ten bahsetti, kusura bakma vebali sizde. Erciş’e girerken orada Van gölüne nazır, göl demeyelim, deniz diyelim, yapılan konutlar oraya bambaşka güzellik getirdi. Edremit’e geliyorsunuz, Edremit’ten baktığın zaman Van denizine başka bir güzellik görüyorsun. Hastaneleri, şehir içindeki düzenlemeleri ile başka güzelliğe kavuştu oralar. 1,5 senede 17 bin konut inşa edildi. Bu irade Güneydoğu’yu rahatlıkla çözer, devletimizin bu iradesi var. Sizler her yerdesiniz, sizler milletin ta kendisisiniz. Siz her yerde hakkı ve hakikati anlatırsanız ne örgütün ne de güdümündeki yapıların yalanları karşılık bulamayacak kendi ellerine yüzlerine bulaşacaktır. Bir dönem örgütün ve kurduğu paralel yapıların bölge insanı ve sizler üzerinde ciddi baskılar oluşturduğunu biliyorum. Bu dönem geride kaldı. Devlet meseleyi kimsenin burnu kanamadan çözsün diye her türlü çabayı göstermeye gayret ediyor” diye konuştu.