CHP 14 Mayıs'tan sonra 'milliyetçi' oldu! 'Öcalan'ı çıkarmayacağız'

CHP 14 Mayıs'tan sonra 'milliyetçi' oldu! 'Öcalan'ı çıkarmayacağız'
CHP 14 Mayıs'tan sonra 'milliyetçi' oldu! 'Öcalan'ı çıkarmayacağız' HDP ile yapılan ortaklık sonrası aylardır 'Öcalan'ı serbest bırakacağız' söylemlerine ses çıkarmayan CHP, seçimlerdeki ağır yenilginin ardından Milliyetçi oyları alabilmek için 'Öcalan'ı çıkarmayacağız' mesajı vermeye başladı.

HDP ve PKK'dan yapılan Abdullah Öcalan'ı serbest bırakma vaatlerine uzun zamandır ses çıkarmayan CHP, sandıkta vatandaşlarda büyük bir darbe yedi. 

CHP yönetimi seçimde istediği sonucu alamayınca, 28 Mayıs'ta yapılacak 2. tur seçimlerinde milliyetçi vatandaşların oyunu alabilmek için 'Öcalan'ı çıkarmayacağız' mesajları vermeye başladı. 

KILIÇDAROĞLU HDP VE PKK DESTEĞİNİ ARKASINA ALDI

Altılı masada yaşanan büyük krizlerin ardından cumhurbaşkanı adayı ilan edilen Kemal Kılıçdaroğlu 20 Mart’ta HDP Eş Genel Başkanları Mithat Sancar ve Pervin Buldan ile görüşmesinin ardından PKK'nın siyasi kanadı HDP'nin desteğini arkasına almıştı.


HDP'nin cumhurbaşkanı adayı çıkarmayarak Kılıçdaroğlu'nu desteklemesi sonrası, altılı masa kanadı ise HDP'den ve PKK'dan yapılan açıklamalara sessiz kaldı.

Kılıçdaroğlu-HDP yakınlaşmasının ardından 14 Mayıs seçimlerine kadar hemen hemen hergün HDP'liler meydan meydan gezerek Abdullah Öcalan'ın cezaevinden çıkarılacağını söyledi. Altılı masadan bu söylemlere tepki gösterilmeyince vatandaşlar faturayı kesti.

CHP BEDELİNİ SANDIKTA ÖDEDİ

14 Mayıs'ta sandığı giden 64 milyon seçmen oylarını kullandı. HDP ve PKK'dan yapılan 'Öcalan' açıklamalarına ses çıkarmamanın bedelini sandıkta ödeyen CHP ve Kılıçdaroğlu yine beklediğini alamadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan sandıktan yine birinci çıkarken, en yakın rakibi Kılıçdaroğlu ise yüzde 44.9 oranında oy alabildi. 

KAFTANCIOĞLU'NDAN GÖZ BOYAMA ÇALIŞMASI

Seçimin 2. tura kalmasının ve milliyetçi seçmenin kilit rol aldığının ortaya çıkmasının ardından aylardır HDP ve PKK'nın açıklamalarına tek kelime etmeyen CHP'de söylem değişikliği yaşandı. 28 Mayıs'ta milliyetçi insanların oyunu almak için göz boyamaya çalışan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nu sahaya sürdü. Kaftancıoğlu, Fox TV'de İlker Küçükkaya'nın, "Çalar Saat" programında uzun zamandır ses çıkarmadığı 'Öcalan'a ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kaftancıoğlu, Abdullah Öcalan'ın hapisten çıkarılmayacağını belirterek "Abdullah Öcalan terör örgütünün kurucusudur. Kesinleşmiş bir cezası var mıdır, vardır. Şu an cezasını çekiyor mudur? Çekiyordur. Kemal Kılıçdaroğlu'nun serbest bırakma yetkisi yoktur, yapmaz da." açıklamasında bulundu.

KAYNAK : HABER7.COM