KÖPEK TARAFINDAN ISIRILAN ÇOCUK.. - VAN HABERLERİ

KÖPEK TARAFINDAN ISIRILAN ÇOCUK.. - VAN HABERLERİ
Van’ın Özalp ilçesinde köpek tarafından ısırılan çocuk, hastaneye kaldırıldı.
Edinilen bilgiye göre, olay, ilçeye bağlı Aşağı Sağmalı Mahallesi’nde meydana geldi. A.Ö. (9) isimli çocuk, evinin önünde oynarken köpeğin ısırması sonucu yaralandı. Köpeğin çocuğu ısırdıktan 4 gün sonra ölmesi sonucu yakınları çocuğu, 6 Mart günü Özalp Devlet Hastanesi’ne, 9 Mart günü ise İpekyolu Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne götürüp aşılarını yaptırdı.

Dün akşam saatlerinde A.Ö.’nün bulantı ve kusma şikayeti üzerine hasta yakınları 112 Acil Servis ekiplerine haber verdi. Kısa sürede mahalleye giden sağlık ekipleri, A.Ö.’ye olay yerinde yaptıkları ilk müdahalenin ardından Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dursun Odabaş Tıp Merkezi’ne götürerek tedavi altına alındı.

Olay sonrası mahalleye giden Özalp Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekipleri ile Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Birimi ekipleri, mahallede yaptıkları kontrolde 01.03.2015 tarihinde çocuğu ısıran köpeğin olaydan 4 gün sonra öldüğü tespit edildi. Bunun üzerine ekipler, köpekten aldıkları numuneyi Elazığ Veteriner Kontrol Enstitüsü Viroloji laboratuvarına gönderdi. Elazığ’dan gelen numunelerin ise pozitif (kuduz+) olduğu bilgisi üzerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekipleri, mahallede detaylı bir çalışma başlatacağını belirtti.