İHA MUHABİRİNE SALDIRI - VAN HABERLERİ

İHA MUHABİRİNE SALDIRI - VAN HABERLERİ
İhlas Haber Ajansı’nın (İHA) Van Özalp ilçe muhabiri Nihat Özbay, kimliği belirsiz kişilerce darp edildi.
Edinilen bilgiye göre, olay, dün saat 13.00 sıralarında ilçe merkezindeki Merkez Cami yanında meydana geldi. İş yerinden çıkarak Atatürk Caddesi’nde bulunan arkadaşını ziyarete gitmek isteyen İHA Özalp ilçe muhabiri Nihat Özbay, kimliği belirsiz 5 kişinin sopalı saldırısına uğradı. Saldırganlar olay yerinden kaçarken, çeşitli yerinden yaralanan Özbay ise Özalp Devlet Hastanesi’nde yapılan ilk müdahalenin ardından Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Burada yapılan muayenenin ardından Özbay taburcu edildi.

Hastane önünde bir açıklama yapan Özbay, gazeteci olması itibariyle sürekli okullara ziyaretler yaptığını belirtti. Okul ziyaretleri sırasında Emek İlköğretim Okulu’nun kaloriferlerinin yanmaması ve öğrencilerin üşümesi nedeniyle durumu yetkililere bildirdiğini ifade eden Özbay, bu nedenle okul kalorifercisi aralarında bir münakaşanın yaşandığını, ancak araya yetkililerin girmesiyle sorunun çözüldüğünü söyledi. Olayın basına yansımaması için defalarca tehditler aldığını dile getiren Özbay, “Okulun kalorifercisi benimle konuşmak istediğini söyledi. Konuşmak için yanına gittiğimde bana ‘Neden beni şikayet ettin’ diye sordu.

Ben de görevini yapmadığını ve bunun yanında öğrencilerin üşümesi üzerine şikayet ettiğimi söyledim. Bu konuşmalar üzerine orada bulunan öğrencilere ‘Vurun buna’ dedi. Bana birkaç yumruk atmasından sonra bende kendimi koruma amaçlı vurdum. Daha sonra Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından olay tatlıya bağlandı. Ancak dün sabah gazeteci arkadaşımı ziyaret etmek için iş yerimden çıktım. Yolda yürürken kimliği belirsiz 5 kişi tarafında darp edildim. Şahıslar arkadan vurdukları için tanıyamadım” dedi.

Olaydan hemen sonra hastaneye gittiğini ifade eden Özbay, “Kaburgalarımda kırık var, aynı zamanda başımdan darbe aldım. Ancak daha önceki olayla alakasının olup olmadığını bilemediğim ve şahısları tanımadığım için şikayetçi değilim. Fakat yetkililerin bunları bulmasını istiyorum” ifadelerini kullandı.

15 yıldır ilçede gazetecilik görevini ifa ettiğini belirten Özbay, “Yıllardır insanların her türlü dertlerine yardımcı olmak içim uğraşan ve birçok kişiye yardımcı olmam hesabıyla yaptığım iyiliklerin karşılığının bu olmaması gerekirdi” şeklinde konuştu.