TEGV’DEN OKULLARA EĞLEN ÖĞREN HİJYEN ETKİNLİĞİ - VAN HABERLERİ

TEGV’DEN OKULLARA EĞLEN ÖĞREN HİJYEN ETKİNLİĞİ - VAN HABERLERİ
Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ve Domestos işbirliği ile yürütülen “Eğlen, öğren, hijyen” eğitimi projesi kapsamında, Muradiye’de ilçesinde bir etkinlik gerçekleştirildi.
TEGV’in Van’ın Muradiye’de ilçesinde bulunan öğrenim birimi, Yavuz Selim ve Cumhuriyet İlkokulunda gerçekleştirdiği etkinlik ile çocukların hijyen ve öz bakım konusunda farkındalıklarını artırarak doğru temizlik alışkanlıkları geliştirmelerine yardımcı oldu. “Eğlen, öğren, hijyen” etkinliği; Türkiye’nin dört bir yanında yüz binlerce çocuğu, yaşamsal önemi bulunan hijyen konusunda eğitmeyi ve küçük yaşlarda hijyen alışkanlıkları kazandırmayı amaçlıyor.

Muradiye Birim Sorumlusu Buket Müjde; TEGV’in Muradiye öğrenim birimi çocuklarda temiz olmanın anlamını öğrenip, mikrop türlerini ve özelliklerini tanıdılar. Sağlıklı olmak için el yıkamanın önemini, okul ve evlerindeki hijyen bölgelerinin nereler olduğunu ve mikroplardan korunma yollarını öğrendiklerini ifade eden Müjde, “Unilever sponsorluğunda 2011 yılından bu yana TEGV’in Türkiye çapındaki 81 etkinlik noktasında hayata geçirilen “Eğlen, öğren, hijyen” etkinliği, erken yaşta kazanılan alışkanlıkların öneminden yola çıkarak, çocuklara hijyen kavramını tanıtmayı amaçlayan ve çocukların yaparak öğrenecekleri ‘interaktif bir eğitim programı’ olarak geliştirildi. Hedef kitlesi ilkokul 2.-8. sınıf çocukları olan 2 saatlik “Eğlen, öğren, hijyen” etkinliği sayesinde sadece çocuklar değil, onlar aracılığıyla aileleri ve yakın çevreleri de hijyen ve özbakım konusunda farkındalık kazanıyor, doğru temizlik alışkanlıkları kazanma yolunda önemli adımlar atıyorlar. Mart 2015’e kadar devam edecek olan proje kapsamında üç yılda 4 binden fazla gönüllünün desteğiyle 215 bin çocuğa ulaşılması hedefleniyor” dedi.