Suç ve Ceza'nın Raskolnikov'u en iyisi

Suç ve Ceza'nın Raskolnikov'u en iyisi
Notos edebiyat dergisi, 295 seçicinin katılımıyla en mühim 40 roman kahramanının seçimini gerçekleştirdi.Yaşar Kemal'in İnce Memed'i de dereceye girenler arasında..

Notos’un 50’nci (Şubat Mart) sayısında  roman kahramanlarına dair etraflı bir soruşturmanın sonuçları belirtildi .295 seçicinin önerdiği 367 kahraman arasından seçilen 40 kahramanın bulunduğu listenin ilk esnasında Dostoyevski’nin ‘Suç ve Ceza’ romanının baş kahramanı Rodion Romanoviç Raskolnikov katıldı . Raskolnikov’la beraber ilk beşi paylaşan diğer roman kahramanları da hiç yabancı değil. İkinci sırada  Cervantes’in Don Quijote’u var onu Tolstoy’un Anna Karenina’sı izliyor. Yaşar Kemal’in unutulmaz figürü İnce Memed dördüncü, Flaubert’in Emma Bovary’si ise beşinci sırada.

Selim Işık ilk 15'te

Listenin ilk 15 sırasına Türk edebiyatından da üç roman kahramanı girdi. Yaşar Kemal’in ‘İnce Memed’ romanıyla aynı adı taşıyan kahramanı İnce Memed dördüncü, Yusuf Atılgan’ın ‘Anayurt Oteli’nin kahramanı Zebercet yedinci, Oğuz Atay’ın ‘Tutunamayanlar’ romanının kahramanı Selim Işık ise on birinci sırada yer buldu.