İRFAN SÖNMEZ; 'HAYATA GEÇİRMEK ÜZERE 70 PROJEMİZ VAR' DEDİ - VAN HABERLERİ

İRFAN SÖNMEZ; 'HAYATA GEÇİRMEK ÜZERE 70 PROJEMİZ VAR' DEDİ - VAN HABERLERİ
VAN HABER - Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı İrfan Sönmez, büyükşehir belediyesinin proje sayısını ve projelerin hesaplanan maliyetini açıkladı. Büyükşehir Belediyesi olarak 70 projelerinin olduğunu belirten Sönmez, bazı projelerin maliyetlerinin hala hesaplanmadığını ancak hesaplanan projelerin maliyetinin 125 milyon 398 bin 436 TL olduğunu söyledi. Sönmez, projelerin ihale ve maliyetlendirme aşamasında olduğuna dikkat çekti.

Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı İrfan Sönmez, projeler hakkında açıklamalarda bulundu.

62 YENİ PROJE…

2010 yılında bir projelerinin devrettiğini belirten Sönmez, "2013 yılında 3, 2014 yılında 4, 2015 yılında da yeni 62 projemiz var. 2015 yılında toplam 70 projemiz devam edecek. İnşaat sektöründe 23, Mal Hizmet Sektöründe 38, Ulaşım Sektöründe 9 projemiz var. Bazı projelerimizin maliyetini çıkarttık, bazı projelerimizin de maliyet çıkartma çalışması devam ediyor. Çıkarttığımız maliyetler 125 milyon 398 bin 436 TL'dir. Önceki yıllarda 17 milyon 810 bin 790 TL gibi bir harcamamız oldu. Yıllık ödeneğimizi de bütün projelerimiz için 184 milyon 456 bin 371 TL olarak ön görüyoruz. Dönem sonuna kadar yapılan harcamalarımız bu yıl içinde 17 milyon 94 bin 412 TL'dir. Projelerimizin ilk 4 ayında hazırlıklarımız devam ediyor. Dolayısıyla projelerimizin gerçekleşme oranı henüz yok. Birçok projemiz hala ihale ve maliyetlendirme aşamasındadır" ifadelerini kullandı.

"MAHALLELER SICAK ASFALT İLE TANIŞACAK"

Devam eden ve yapılması planlanan projeler hakkında bilgi veren Sönmez, şunları söyledi:
"Edremit Belediyesi hizmet sahası içerisinde yer alan fidanlık park projemizin birinci aşaması devam ediyor. İkinci aşaması ise, ihale aşamasındadır. Eski köy, yeni adı ile mahallelerimizin yollarını sıcak asfalt ile tanıştıracağız. Bu sene en önemli işlerimizden biri budur. İlk olarak da Tuşba, İpekyolu ve Edremit İlçelerinden başlayacağız."

"OTOGAR VE SEBZE HALİ YENİLENİYOR"

Sönmez konuşmasını şöyle sürdürdü; "Şehirlerarası otogar projemizi ve Sebze Halini yenilemeyi düşünüyoruz. Hayvan pazarı kent içinde kaldı, projemizle onu taşımayı düşünüyoruz. Kentin içinde bulunan hayvan barınakları ile ilgili bir çalışmamız ve ilçelere düşündüğümüz mezbahaneler var."

"KENT İÇİNDE YENİ YOLLAR AÇILACAK"

Sönmez son olarak şunları söyledi; "İmar ile ilgili geri dönüşüm çalışmamız da sürüyor. Kent içinde açacağımız yeni yollar var. Buna yönelik kamulaştırma ve 18. Madde uygulaması çalışmamız devam ediyor."

KAYNAK; PRESTİJGAZETESİ.COM /Fazıl ERÜŞ