İPEKYOLU’NDA ENGELLİLER ARASI FUTBOL TURNUVASI - VAN HABERLERİ

İPEKYOLU’NDA ENGELLİLER ARASI FUTBOL TURNUVASI - VAN HABERLERİ
Van’ın İpekyolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Engelliler Haftası münasebetiyle futbol turnuvası düzenlendi.
Turnuvayı düzenleyen İpekyolu İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükrüllah Yavuzer, her yıl Engelliler Haftası’nın 10-16 Mayıs tarihleri arasında Türkiye ve Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede çeşitli etkinliklerle kutlandığını hatırlattı. Yavuzer, “Engelli vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm üretmek ve tüm hizmetlerden eşit bir biçimde yararlanmalarını sağlamak, çağdaş devlet olmanın en önemli göstergelerindendir. Yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri, kamu kurum ve kuruluşları, bütün vatandaşlar, devletimizin yürüttüğü çalışmalara gereken desteği vermelidir. Bu konuda yapılacak çalışmalar, insanımıza ve toplumumuza gösterdiğimiz saygının anlamlı bir ifadesi olacaktır. Engelli olduğu için hiç kimse toplumdan dışlanmamalı, aksine engelinden dolayı hiçbir imkândan yoksun kalmamasına özen gösterilmeli, onlara sevgiyle kucak açılmalıdır.

Bu yönde atılacak her adım, engellilerimizin yaşamdan tat almalarını ve yaşama daha sıkı bağlanmalarını sağlayacaktır. Engelliler alanındaki gündemin canlı tutulması ve bu konudaki duyarlılıkların artması, ülkemizde son yıllarda yapılan yasal düzenlemelerle kendini göstermiş, engellilerin meselelerinin çözümü anlamında çok önemli gelişmeler yaşanmıştır. Engelli vatandaşların meslek edinip üretken hale getirilmelerini, kendi kendilerine yetebilen bireyler olmaları ve toplumsal hayata katılmalarını sağlamak öncelikli görevlerimizdendir.

Unutulmamalıdır ki, engelli bireyin yaşadığı sorunlar sadece kendisinin değil ailelerinin, çevrenin, toplumun, kısacası tüm insanların ortak sorunudur. Bizler ülkemizin her bireyi gibi engelli insanlarımızı da üretebilir, en azından kendi kendine yetebilir hale getirebilmek için toplum ve birey olarak üzerimize düşeni yapmak zorundayız. Engellilere sadece bu haftada değil, tüm yaşamları boyunca engin bir sevgiyle sahip çıkmalıyız. Unutmamalıyız ki bizler de her an engelli olabiliriz”
dedi.
Yavuzer, Engelliler Futbol Turnuvası’nın startının bugün verildiğini ve final maçının ise Engelliler Haftası olan 10 Mayıs’ta yapılacağını sözlerine ekledi.