İpekyolu belediyesinden “Tütün ve İnsan Sağlığı” konulu seminer

İpekyolu belediyesinden “Tütün ve İnsan Sağlığı” konulu seminer
Van merkez İpekyolu Belediyesi’nin, sağlıklı nesiller ve bireyler yetiştirmek amacıyla “Tütün ve İnsan Sağlığı” konulu seminer düzenledi. 

İpekyolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü koordinasyonunda, İpekyolu Halk Eğitim Merkezi’nin katkılarıyla düzenlenen ve Berivan Kültür-Sanat Merkezi’nde “Tütün ve İnsan Sağlığı” konulu seminerlerin sekizincisi Dr. Yusuf Keskin ve hemşire Pınar Çelik tarafından verildi. Yoğun ilgi gören seminerde, tütünün zehirli bir bitki olduğu, hangi ortamda işlenirse işlensin zararlı özellikleri içinde barındırdığı vurgulandı. Tütünün diğer uyuşturuculardan sekiz kat daha fazla bağımlılık yaptığına değinilen seminerde, her 8 saniyede bir kişi sigaradan öldüğü belirtildi. Sigaradaki en tehlikeli maddeleri; nikotin, karbonmonoksit, katran olduğuna ve sigaranın neden olduğu hastalıklar hakkında bilgi verildi. Bu hastalıklar; akciğer-bronş, yemek borusu kanseri gelişiminde riskinin 5-10 kat artması. Akciğer gelişiminin bozulması. Öksürük, balgam, hırıltılı solunum, nefes darlığı. Mide kanseri gelişiminde %20-35 oranında artırıcı etki. Pankreas kanseri gelişiminde risk faktörü. Kan kanseri, karaciğer, bağırsak, anüs, böbrek, mesane, rahim ağzı kanserlerine neden olması. Bademcik iltihabı, diş çürükleri, diş dökülmesi, sinüzit, burun iltihabı, orta kulak enfeksiyonları, işitme kayıpları, genetik bozukluklar, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, damar tıkanıklıkları, kalp krizi ve kalp yetmezliği.

Seminerde ayrıca pasif içicilikle çocukların görmüş olduğu zarar anlatılarak tütünün insan sağlığını nasıl olumsuz etkilediği konularında açıklayıcı bilgiler verildi.