HIRSIZLAR MAHALLELERİ ELEKTRİKSİZ BIRAKTI - VAN HABERLERİ

HIRSIZLAR MAHALLELERİ ELEKTRİKSİZ BIRAKTI - VAN HABERLERİ
Van'da hırsızların elektrik direklerindeki parçaları çalması sonucu birçok mahalle karanlığa gömüldü.
Merkez İpekyolu ilçesi Hacıbekir ve Karşıyaka Mahallesi'nin üst kısımda bulunan Kevenli TOKİ’yi besleyen enerji hattındaki demir direk parçalarının, kimliği belirsiz kişilerce çalınması sonucu birçok mahalle karanlığa gömüldü. 2 demir direğin parçalarının çalınmasından dolayı esen rüzgarla birlikte 4 direk devrildi. Devrilen direklerin yeniden yapılıncaya kadar mahallelerin karanlıkta kalmaması için geçici enerji ile destekleneceğini belirten VEDAŞ İl Müdürü Murat Taş, “Ana hatları besleyen 477 direklerimizden 2 tanesinde parça çalınması nedeniyle 4 tane direğimiz devrilmiş durumda. Ana hattımız olduğu için TOKİ’ler, Bostaniçi, Hacıbekir mahallelerin yanı sıra Van’ın birçok mahallesi yaklaşık yüzde 50’si şu anda karanlıkta kalmış. Ekiplerimiz çalışıyorlar. Biz de şu anda burada durum tespitini yapıyoruz. Tabii suç duyurusunda bulunacağız. Ancak yapılan iş ciddi manada zarar vermiş bize.

Hem ekiplerimize, hem vatandaşlarımıza çok büyük zararlar vermiş durumda. Diğer illerimizde de yani Muş, Bitlis ve Hakkari’de de aynı durum var. Ana hatlarda vatandaşlar 5 lira ile 2 lira için direklerde parça söküp götürüyorlar. Bunlar işte kimisi traktörü için, kimisi tarlarda bazı işlerde kullanmak için mevcut direklerden parça söküp götürüyorlar.

Maalesef bazıları da satıyorlar. Bu da zarar veriyor. Dün akşamdan beri Van’ın birçok yerine enerji veremedik. Bu devrilen direklerimizin maliyeti yaklaşık 150 bin lira bir zarar oluşmuştur. Biz bunu hemen yapacağız ama maalesef bu direkler ambarlarımızda yok. Ankara’da yeniden imal edip getirteceğiz. Eski haline getirmek için yaklaşık 15-20 gün sürecektir.

Bu süre zarfında vatandaşlarımıza başka yerlerde enerji vereceğiz. Ancak zaman, zaman enerji düşümüne gideceğiz. Çünkü yükü kaldırmaz. Vatandaşlara şunu seslenmek istiyoruz. Bu hareketlerinden vazgeçsinler. Kendi aileleri bile karanlıkta kalıyor ve herkes zarar görüyor. Duyarlı olmaya davet ediyorum”
dedi.