EŞ BAŞKANLARDAN HALEPÇE KATLİAMI MESAJI - VAN HABERLERİ

EŞ BAŞKANLARDAN HALEPÇE KATLİAMI MESAJI - VAN HABERLERİ
Van’ın İpekyolu Belediyesi eş başkanları Aygül Bidav ve Veysel Keser, Halepçe Katliamı nedeniyle bir mesaj yayınladılar.
Eş başkanlar, yayınladıkları mesajda, “Dönemin Irak yönetimindeki diktatör Saddam Hüseyin’in talimatı üzerine 16 Mart 1988 tarihinde Kürdistan’ın Halepçe şehrinde atılan hardal gazı kimyasal bombardımanı sonucu, 5 bin Kürt sivilin yaşamını yitirmesi, 7 bine yakın sivilin ise yaralanması ile sonuçlanan bu katliam, dünya tarihinde kayıtlara geçen en son toplu katliam olarak yer edinmiştir. İnsanlık ve vicdan, geçmişte olduğu gibi günümüzde de zulüm ve ölüm yağdıran işkenceci dehâklardan her zaman hesabını sormuştur. Dün Halepçe’de Kürt halkına bunu reva gören zihniyetin devamı, bugün Şengal’de 200 bin yezidi halkımızı, tüm dünyanın gözleri önünde katletme girişiminde bulundular.

Kürde uygulanan bu katliamı bir ezber sanan gerici zihniyet, Şengal ve Rojava’da tarihin bir daha tekerrür etmeyeceğinin farkına varmışlardır. Halepçe’yi yaşatanların sonları ne olduysa günümüz katliamcı DAİŞ çetesinin de sonu o olacaktır. Dünyada ve bu topraklarda insanlık onuru ve vicdanı yaşadığı sürece kaybedenler her zaman zulüm ve katliamcı diktalar olacaktır. Kürt halkı şahsında insanlık onuruna karşı yapılan bu katliamı, yüz yıllar geçse bile her zaman lanetleyeceğiz. Halepçe, Maraş, Zilan ve Şengal’i unutmadık unutturmayacağız”
dediler.