GÜRPINAR’DA OKUMA YAZMA KURSU - VAN HABERLERİ

GÜRPINAR’DA OKUMA YAZMA KURSU - VAN HABERLERİ
Van’ın Gürpınar Halk Eğitim Merkezi (HEM) Müdürlüğü tarafından mahallelerde yetişkinlere yönelik okuma yazma kursu açtı.
Gürpınar HEM Müdürü Necmi İnal, yaklaşık iki aydır açtıkları kurslara kayıtlı olan gençlerin büyük azmi ile karşılaştıklarını söyledi. Birçok gencin son derece gayretli olduğunu belirten İnal, “Kurslarımız 17 Aralık tarihi itibariyle başlamış olup okuma yazma bilmeyen yetişkinlere yönelik bir kurstur. 80 adet kurslarımızda 548 bayan ve 215 erkek olmak üzere toplam 763 kayıtlı öğrencimiz var. Bu kayıtlı öğrencilerin yarısından fazlası okuma yazmaya geçmiş durumda. Asıl hedefimiz bu oranı yüzde 90'a kadar çıkartmaktır.

Bunların içerisinde 50 yaş üstü olup okuma yazmaya geçenlerde var. Bu öğrencilerimiz arasında 30 yaşında olan da var 65 yaşında olan da. Bu gayret ve başarıları bizi gururlandırdığı gibi ne denli önemli bir ihtiyaçta olduğunu da göstermiş oldu. Kurslarımız haftanın 5 günü olup, günde iki saattir. Kurs öğretmenlerimiz ise o mahalle okullarında görev yapan ya da başka okullarda görev yapanlardır. Buradaki amacımız, bu bölgede yaşı ne olursa olsun okur-yazarlığı olmayan yetişkinlerimizi okur-yazar hale getirip, topluma kazandırmaktır”
dedi.