Gürpınar’da işler yolunda!

Gürpınar’ın göreve geldikten sonra önemli hizmetler ve umut vadeden projeleri ile adından söz ettiren belediye başkanı Hayrullah Tanış, ilçedeki son çalışmaları ve değerlendirmeleri paylaşmak üzere basın mensuplarının karşına geçti.

Adnan Çelik
Adnan Çelik
24 Ekim 2019 Perşembe 14:06
424 Okunma
Gürpınar’da işler yolunda!

Van’da geçtiğimiz Mart ayında seçilen belediyeler içeresinde hizmetleri ile en çok konuşulan ilçe olan Gürpınar’da büyük işler başarılmaya devam ediyor. Fiziksel olarak sadece Van’ın değil, Türkiye’nin de en büyük ilçesi olan Gürpınar’da ilçenin her köşesine hizmet götürme gayesiyle çalışan Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış, yeni projeleri ile basın mensuplarının karşısına çıktı.

Yeni kaymakam Fatih Sayar ile birlikte basın mensupları ile buluşan Tanış, ilçenin geleceği noktasında önemli açıklamalar yaptı. Gürpınar’ın göreve geldikten sonra önemli hizmetler ve umut vadeden projeleri ile adından söz ettiren belediye başkanı Hayrullah Tanış, ilçedeki son çalışmaları ve değerlendirmeleri paylaşmak üzere basın mensuplarının karşına geçti. Beraberinde Gürpınar’ın yeni kyamakamı Fatih Sayar ile birlikte ‘Gürpınar’ odaklı değerlendirmeler için basın mensuplarının karşısına geçen Tanış, belediyenin hizmet atağının aralıksız sürdüğünü söyledi. Önceki gün kamuoyu ile paylaşılan ve Hoşap’ı baştan aşağı değiştirecek olan onlarca milyonluk bir değişim ve dönüşüm projesinin yanında Gürpınar’da yüzlerce milyonluk yeni projelerin yolda olduğuna değinen Tanış, vitrine oynamak için değil hizmet için çalıştıklarını söyledi.

Diğer belediyelerin aksine hiçbir gelirleri bulunmamasına rağmen, projeleri bir bir hayata geçirdiklerini belirten Tanış, Hoşap Projesi dışında Gürpınar’da hayvancılığı yeniden canlandıracak, işsizliği büyük oranda azaltacak çalışmaları da sürdürdüklerini söyledi. Kaymakam Sayar ise, Gürpınar’da önemli işleri el birliği ile yapmak için çalıştıklarını belirtirken, ilçede özellikle eko-turizm odaklı çalışmalar yapılacağını vurgu yaptı. Açıklamada Gürpınar’ın ve Van’ın yeni gastronomi durağı olan Norduz Sofrası’nın da son dönemlerde iddia edildiği gibi kapanmayacağını, aksine hizmet kalitesini artırarak yoluna devam edeceğini söyledi. Gürpınar Kaymakamı Fatih Sayar ile Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış, 'Norduz Sofrası'nda ulusal ve yerel basınla bir araya geldi. Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış, son dönemde ilçede yapılması planlanan, yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Tanış, son dönemde sosyal medya üzerinde 'Norduz Sofrası'nın kapatılacağına yönelik söylemlerine cevap verirken, ilçedeki yapılan çalışmalar, yapımı devam eden projeler ve yapılması planlanan projelerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Gürpınar Kaymakamı Fatih Sayar ise, ilçede belediye ve kaymakamlık olarak güç birliği ve el birliği yaparak yapılacak çalışmalarda ortak çalışacaklarının altını çizdi.

TANIŞ: ‘NORDUZ SOFRASI’NDA 22 BİN KİŞİYİ AĞIRLADIK

Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış, burada yaptığı açıklamada 2011 yılında yaşanan depremin yıl dönümü nedeniyle manevi anlamda acı günler yaşadıklarını anımsattı. Tanış, 23 Ekim 2011 yılında kentin büyük felaketle sarsıldığını ve maddi hasarların dışında 644 kişinin hayatını kaybettiğini, hayatını kaybeden vatandaşlara rahmet, geride kalanlara sabır dilediğini söyledi. Tanış, Gürpark Millet Bahçesi içerisinde yer alan 'Norduz Sofrası'nın 6 Mayıs 2019 yılında açıldığını vurgulayarak işletme ile ilgili bilgi vererek şu ifadeleri kullandı: “Gürpark Millet Bahçesi içerisinde yer alan Norduz Sofrası’nın açılışını kısa bir süre önce açılışını gerçekleştirdik. 5-6 aylık süre içerisinde yaklaşık olarak 22 bin kişi ağırladık. 22 bin misafirimizi bu müessesemizde ağırlama şansını yakalamamız fazlasıyla bizleri mutlu etti.”

ORTAYA KARIŞIK DEĞİL, VAN’A ÖZGÜ LEZZETLERDEN OLUŞAN BİR KAHVALTI MENÜSÜ VAR

“Bu rakam hedeflediğimizin çok üstünde bir rakam, yöresel lezzetler anlamında bölgemize baktığımız zaman daha orijinal bir mekân bulma şansımız yok. Mekânımızda kahvaltı ve yemekler tamamı yöresel lezzetlerden oluşmaktadır. İlimizle özdeşleşen kahvaltımıza baktığımız zaman son zamanlarda bulaşmayan bir şey kalmadı. Kahvaltımız da kültürümüzde yer almayan ürünlerin yer aldığı kahvaltılarla karşı karşıyayız. İlimizin ve yörenin gerçek kahvaltısını mekânımızda sunduğumuz kahvaltıdır. Kahvaltı kültürümüzün çok dışına çıkmamaya gayret gösteriyoruz.”

TANIŞ: ‘NORDUZ SOFRASI’ KAPANMIYOR!

Norduz Sofrası’na dışardan gelen misafirler tarafından çok beğenildiğini belirten Tanış, yöresel lezzetler noktasında mektup aldıklarının altını çizerek şu ifadeleri kullandı: “Özellikle dışardan Norduz Sofrası’yla ilgili mektup alıyoruz, özellikle birinin mektubunda yer alan ibare şu şekilde; ‘Ben bu yaşıma kadar Türkiye’nin yer bölgesinde yöresel lezzetleri tattım ama bu kadar lezzet almadım, sizlere teşekkür ediyoruz’ şimdi son zamanlarda ‘Norduz Sofrası’ kapanıyor, kışın çalışmayacak gibi beyanatlar kulağımıza geldi. Gürpınar Kaymakamımızda yanımızda buradan açıklıyoruz, ‘Norduz Sofrası’ kapanmıyor, kışında tedbirler alındı, ısıtma sistemleri bitirildi, kışında devam edecektir. Sosyal medya üzerinden bana mesaj gönderen insanlar, ailesiyle burada keyif aldıklarını söylüyorlar. Önümüzdeki yıl içerisinde Gürpark Millet Bahçesi’nde daha değişik projeler yürüteceğiz, hayata geçireceğiz” dedi.

TANIŞ: “VİTRİNE OYNAMIYORUZ” DEDİ BÜYÜK PROJENİN DETAYLARINI PAYLAŞTI

Gürpınar’da yapılacak projelere değinen Tanış, tek amaçlarının yatırım olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı: “Hoşap projemizle ilgili yaklaşık olarak 35 bin metrekarelik alanda destinasyon çalışması yapacağız. Projemiz maliyeti 10 ile 15 milyon TL arasında değişkenlik gösterebilir. Projenin netlik kazanması halinde maliyeti netleşecektir. Projemizin maliyeti tamam, projenin para kısmı kasamızda yer alıyor. Fakat kanunları aşamıyoruz, karayollarının ayrı prosedürü var, koruma kurulunun ayrı bir prosedürü var, sit alanın ayrı bir prosedürü var, iş yerleri sahiplerinin ayrı bir beklentileri var. Tabi bunları bir araya getirmek yüz yıllık Hoşap’ı değiştirmek, yıkıp tekrardan inşa etmek herkesin cesaret edebileceği bir olay değildir. Bu projemizin parası tamam, projemiz hazır, önceki gün yüzde 50-60 oranında çözüme kavuşturduk.

“BOŞ VAAT VERMİYORUZ. ÖNCE PROJEYİ GELİŞTİRDİK SONRA MÜJDESİNİ VERDİK!”

“Van Valisi, Karayolları Bölge Müdürü, İmar Daire Başkanı ve tüm ekipler ordaydı, projemizin önemli kısmını hal ettik. Diğer kısımlarıyla da uğraşıyoruz. Buradan rahatlıkla söyleyebilirim Ocak ayından itibaren ihaleye çıkıyoruz. Mart-Nisan aylarında ilk kazmayı vurmayı hedefliyoruz. Bunun dışında ilçemizin her alanında çalışma yürütüyoruz, sadece bir yerde vitrine oynamıyoruz. Seçim öncesi ilk bir ay içerisinde proje açıklamadım. Çünkü ilçemizin ihtiyacı ne olduğunu bilmek ve bu temelde tespit ederek ona göre proje geliştirdik. Bunları tespit ettikten sonra projeler geliştirdik ve sözler verdik. O dönem verdiğimiz sözler bazı insanlara uçuk geliyordu. 5 yıl içerisinde bin kişiye istihdam demiştik, Allah’ın izniyle bunun çok üstüne çıkacağız. Hoşap’ın yıkılıp yeniden inşa edilmesi insanlara hayal gibi geliyordu, sıradan geçmiş siyasilerin bir seçim vaadi olarak değerlendiriliyordu, onu da yaptık”

GÜRPINAR’DA TOKİ DEĞİL BELEDİYE KONUTLAR YAPACAK!

Geçtiğimiz yıllarda Gürpınar’da TOKİ konutlarının yapılması konusuna da değinen Tanış, Gürpınar’da çalışıp başka ilçelerde ya da şehir merkezinde oturan insanların durumunun da çözülmesi gerektiğine vurgu yaptı. Gürpınar’da TOKİ’nin yapılması konusuna değinen Tanış, “İlçemizde TOKİ ile ilgili yüksek maliyetlerden dolayı rağbet görmedi. Ben üye oldum, ilçemize katkısı olması adına yani ilçe merkezinin fazla büyümemesi önündeki en büyük engel konut sorunudur.”

PROJE BAŞARILI OLURSA İNSANLAR GÜRPINAR’DA KALACAK

“Bizim ikinci aşamadaki projemizin önemli bir kısmını bu oluşturacak. İlçemizde bine yakın polis, asker ve memur Edremit TOKİ veya merkeze gidiş-geliş yapmak zorunda kalıyor. Buradan kazandığı parayı başka yerde harcıyor. Bir esnaf olarak bu benim hoşuma gitmiyor. Buradan kazanıyorsa burada harcasın istiyorum. Eğer biz bunu başarır memurumuzu burada tutabilirsek ilçemize farklı bir kalite katacak, şehir merkezinin büyümesi ve canlanmasına neden olacaktır. Dolaysıyla şahsım olarak TOKİ’ye sıcak bakmıyorum. Gürpınar Belediyesi olarak yapacağız, satışa sunabileceğimizi satacağız. Satamadıklarımızı belediyemize kalacak belediyeye ek gelir olacaktır. Şunu da ifade etmek isterim, belediyemizin tek kuruşluk geliri yoktur. Birçok ilçenin geliri varken belediyemizin geliri maalesef yok.” Dedi.

“GÜRPINAR HAYVANCILIĞI YENİDEN CANLANDIRACAĞIZ”

Tanış, 800 bin metrekare parke taşı ihtiyacı olan ilçenin bu yıl itibariyle 150 bin metrekare hedefinin üstüne çıktığını belirterek şunları ifade etti: “Gürpınar hizmet alanında geri kalmış bir ilçemiz, aslında yüz ölçümü olarak Türkiye’nin en büyük ilçesi olmasının dışında ilimizin en güzel ilçelerinden biridir. İlimizin ekonomisine geçmiş dönemlerde en fazla katkıyı sunan ilçedir. Gerek hayvancılık, gerekse tarım alanında fakat göçlerden dolayı 4,5 milyon küçükbaş hayvan sayısı 650 binlere kadar düştü. Son yıllarda yaşanan malum olaylar ve göçlerden dolayı bir daralmaya girmiştir. Bunları tekrardan canlandıracağız.

“KİMSEYİ İŞTEN ATMADIK, İŞ YAPMALARINI İSTEDİK”

“İlimizde birçok ilçede asfalt oranı yüzde 60-70’lerdeyken ilçemizde yüzde 23’lerde yer alıyor. Parke taşında ise birçok ilçede oran yüzde 60-70’lerdeyken ilçemizde yüzde 24-25’lerde, biz 5 yıl içerisinde hiçbir mahallemizde, mezramızda parke taşının yapılmadığı bir karış yer bırakmayacağız. Proje maliyet konusunda sıkıntımız yok. Ekiplerimiz çalışıyor. Belediyedeki personelleri yerinde oynatmadık. Diğer belediyeler gibi işten atmalar yapmadık. Bütün personellerle bir araya geldiğimde bir tek kriterim olduğunu kendileriyle paylaştım. ‘Siz ekmeğinize ne kadar sahip çıkarsanız, bende size o kadar sahip çıkarım’ dedim”

YÜZLERCE MİLYONLUK PROJELER YOLDA! 2020

yılında başlatılacak bir proje geliştirdiklerini ifade eden Tanış, “Önümüzdeki yıl çalışmasını yapacağımız, 2022 yılında başlayacağımız ve 2024 yılında bitireceğimiz bugünkü rakamla 200 milyon TL değerinde bir projemiz var. Bu proje ile ilçemizin tamamında hatta köyle dahil olmak üzere ciddi bir değişim ve dönüşümü kapsayacak. Projemizin hazırlıklarını yapıyoruz, proje aşaması bir yıl sürecek. Bu projemize de başlayacağız. Tekstil Kent Projesi ile ilgili ise, bahar ayında itibaren inşaatına başlıyoruz. Biri ilçemizin merkezinde diğeri de Güzelsu’da olmak üzere iki tekstil kent merkezi kuracağız. İlk etapta olmasa bile illeri ki süreçte bin gencimizi istihdam edeceğiz.”

ÖNCE İHYA EDECEĞİZ, SONRA İNŞA EDECEĞİZ!

“İlçemizin hizmet dışında en büyük sorunlarından birisi işsizliktir. İşsizliğe çare bulmadığınız sürece nesilleri ihya etmediğiniz takdirde inşa edilen şehirleri ihya edemediğiniz nesiller, başınıza yıkar. Dolasıyla o nesilleri bizim ihya etmemiz lazım. Bununla birlikte şehirlerimizi de inşa edeceğiz. Gürpınar ilçemize kayyumluk yapan Osman Doğramacı’nın başlatmış olduğu kimliği biz daha da genişleterek ilçemizin kimliğini oluşturacağız. Doğasına tabiat yapısına zarar vermeden bunları geliştireceğiz” dedi.

ŞEHRİVAN HABER: HAMİT KARAKUŞ / ÖMER AYTAÇ AYKAÇ-

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Celal 2019-10-27 09:46:15

Yaptığınız yapacağınız projelerde insanların gelişen çağda hem psikolojik anlamda hemde rahat huzurlu ortamı sağladınız için rabim sizlerden razı olsun inşAllah. Yaptığınız çalışmalarınız insanlardan değil,Allah'tan karşılığını bekleyerek hareket edinki rabim güçünüze güç işinize bereketi sağlasın inşAllah. Rabim yar ve yardımcınız olsun inşAllah.