GEVAŞ’TA SULAMA SUYU SORUNU ÇÖZÜLÜYOR - VAN HABERLERİ

GEVAŞ’TA SULAMA SUYU SORUNU ÇÖZÜLÜYOR - VAN HABERLERİ
VAN HABER - Van’ın Gevaş ilçesinde DSİ tarafından sulama suyunun daha verimli kullanılabilinmesi için 3 yıl önce başlatılan kapalı boru sistemi projesi tamamlanmayınca, vatandaşların yoğun tepkileri sonucu eski su kanalının yeniden hizmete sokulacağı belirtildi.
İlçede 2012 yılının başında DSİ tarafından sulama suyunun daha verimli kullanılabilmesi için 1 milyon 874 bin 848 TL maliyetle kapalı kanal projesi başlatılıp ihalesi tamamlandı. Toplam 960 hektar alanın sulamasında kullanılacak kapalı kanal projesi, yapılan son değişikliklerle mevcut ihale kapsamında bitirilemeyeceği anlaşıldığı için feshedildi. Proje için ikinci kez şubat ayında ihale yapıldı. Proje daha önce çiftçilerin kullandığı kanal üzerinde uygulandığı için, bir kısım arazide bu sürede susuz kaldı.

Sulama suyu sorununu çözmek için başta Belediye Başkanı Sinan Hakan olmak üzere ilçede bulunan bazı STK temsilcileri ve mahalle muhtarlarının verdiği mücadele sonuç verdi. Sulama suyu için verilen mücadele kapsamında DSİ 17. Bölge Müdür Yardımcısı Namık Ağar, beraberinde bir ekip ile birlikte Belediye Başkanı Sinan Hakan’ı makamında ziyaret etti. Kapalı boru sisteminin tamamlanmasının zaman alacağını ifade eden Belediye Başkanı Sinan Hakan, tek çözümün ise eski kanaldan suyun yeniden verilemesi olduğunu söyledi. Buradaki görüşmenin ardından DSİ 17. Bölge Müdür Yardımcısı Namık Ağar, Belediye Başkanı Sinan Hakan ve mahalle muhtarlarıyla birlikte eski sulama kanalında incelemelerde bulundu.

Daha sonra DSİ 17. Bölge Müdürü Mehmet Recep Çıtır da, ilçeye gelerek Belediye Başkanı Sinan Hakan ile görüştü. Çıtır, kapalı boru sistemin tamamlanmasının biraz zaman alabileceğini göz önüne alarak, eski sulama kanalında geçici de olsa suyun verilmesi kararına varıldığını belirtti.
Eski sulama kanalından suyun yeniden akıtmanın en doğru karar ve tek çözüm olduğunu belirten Belediye Başkanı Sinan Hakan, “Vatandaşlar yıllarca burada mağdur edildi. Bu sorun yüzünden asırlık ağaçlar kurudu ve vatandaşlar da bu konuya halkı olarak tepkili. Kapalı boru sitemi güzel bir proje ancak tamamlanması zaman alacak gibi görünüyor. Vatandaşların daha çok mağdur olmamaları için eski sulama kanalından suyun yeniden akması en uygun çözüm olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Yıllardan sonra sulama suyunun eski kanaldan yeniden akıtılacağı haberi ilçede olumlu karşılandı. Vatandaşlar şimdi merakla suyun akacağı günü bekliyor.