Gevaş'ta Sulama Suyu Çalışması!

Gevaş'ta Sulama Suyu Çalışması!
Van’ın Gevaş ilçesinde, DSİ tarafından sulama suyunun daha verimli kullanılabilinmesi için eski arkta çalışma başlatıldı.
Bahçelerin yeniden yeşillenmesi için harekete geçen Belediye Başkanı Sinan Hakan ve mahalle muhtarları, yaptıkları mücadelenin meyvesini aldı. Geçtiğimiz hafta eski arkın onarılıp yeniden hizmete sokulacağı kararının ardından bugün DSİ iş makineleriyle çalışmalara başladı. Çalışmaları yerinde takip eden Belediye Başkanı Sinan Hakan, yaklaşık bir ay sonra bahçeleri suyla buluşturacaklarını söyledi. İlçenin en büyük sorunu haline gelen yukarı ark sorununu çözmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Bilindiği üzere yaklaşık 6 yıla yakındır Gevaş’ta devam eden ve arap saçına dönen bir sulama problemi vardı. Kapalı boru sistemi büyük ve faydalı bir proje. Fakat çeşitli sebeplerden dolayı hayata geçirilemedi. Projeye başlandığı zaman büyük bir hata yapılmış ve eski ark tahrip edilmiş. Dolayısıyla geçen senelerde biz Gevaş’ı kuruyan bahçeleriyle hatırlar olduk. Bu konuda bir seneye yakındır ciddi bir mücadele verdik. Sorunun çözülmesi için tüm ilgililerle masaya oturduk ve çözüm üretme noktasında büyük bir gayret gösterdik.

DSİ 17. Bölge Müdürümüzle, yetkililerle ve muhtarlarla defalarca bir araya geldik. Allah’a şükür bu çalışmalarımız bugün meyvesini verdi. Oradaki amacımız, devam eden projenin tamamlanacağı güne kadar alternatif bir sulama ile bahçelerimizin kurmasını engellemektir. Amacımız bir ay içerisinde eski arka suyu taşımaktır. Böylece var olan proje de devam eder. Bu çalışma yaklaşık bir ay sürecek ve bir ayın sonunda suyun gitmediği Selime Mahallesi’ne su gidecek ve bahçelerimiz yemyeşil olacak. Şunu da gördük ki, birlik olduğumuz taktirde çözemeyeceğimiz sorun yoktur. Bu saatten sonra inşallah bu süreci yürüteceğiz”
dedi.

“TEK ÇÖZÜM ESKİ ARKTIR”

Tek çözümün eski ark olduğunu vurgulayan Hakan, “Çünkü yeni projenin kısa bir sürede bitme şansı yok. Kamulaştırma konusunda ciddi problemler var. Projede tadilat yaşandı. İlk alan firma fes edildi. Bu Gevaş’ın 4-5 sezonuna mal oldu. Böyle bir şey olmaz. Bir su kanalı işi yapıldığı zaman mutlaka alternatif sulama kanaları da olmalı. Suyun kesilmemesi lazım. Bahçelere su gitmesi lazım. Yeni yapılan proje ile eski kanalda su verilecek. Güzel bir çalışma oldu. Ben emeği geçen başta DSİ olmak üzere tüm kurumlarımıza, muhtarlarımıza, güvenini ve desteğini esirgemeyen çok değerli halkımıza yürekten teşekkürler ediyorum" şeklinde konuştu.