GEVAŞLI ESNAFTAN ‘SEYYAR SATICI’ İSYANI - VAN HABERLERİ

GEVAŞLI ESNAFTAN ‘SEYYAR SATICI’ İSYANI - VAN HABERLERİ
Van’ın Gevaş ilçesindeki bir grup esnaf, seyyar satıcıları protesto etmek için belediye binası önüne sebze ve meyve dökerek tepkilerin dile getirdiler.
Beraberinde kasalarla getirdikleri meyve ve sebzeyi belediye binası kapısına boşaltan 10 kişilik esnaf gurubuna, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yaşar Yamaç da eşlik etti. Eylemden sonra açıklamalarda bulunan esnaflar, seyyar satıcılardan dolayı iş yapamaz duruma geldiklerini söylediler. Esnaflar, “Biz ilçede hizmet veren manav ve diğer esnaflar olarak seyyar satıcıları burada görmek istemiyoruz. Buna acilen bir çözüm bulunmasını istiyoruz. Bir çözüm bulunmazsa, olacaklardan belediye sorumludur. Bizler vergi veriyoruz ve daha birçok ödemelerimiz var. Borçlarımızı ödeyemez duruma geldik. Bu böyle devam ederse ilçede sebze satmayacağız ve ilçeye seyyar satıcı da sokmayacağız” dediler.

Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Yaşar Yamaç ise, “Biz bu konu ile ilgili defalarca belediyeye gittik ve başkan da bu işi çözeceğine dair söz verdi. Ama aradan bunca zaman geçti hala bir çözüm bulunamadı. İnsanlar bir yere kadar sabreder ve artık bizimde sabrımız kalmamıştır. Esnafımız artık bunalımdadır. Borcunu, kirasını ve vergisin ödeyemiyor. Buna acilen bir çözüm bulunmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Sorunun çözümü için çarşı-pazar gezen Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan ise, amaçlarının kimseyi mağdur etmeden sorunu çözmek olduğunu kaydetti. Bir kahvehanede ESO Başkanı Yaşar Yamaç ve esnaflarla bir araya gelen Başkan Hakan, “Bizim istediğimiz hem esnafımız hem de vatandaşımızın mağdur olmamasıdır. Bu konuyu belediye meclisine taşıyalım. Sizleri de davet ediyorum. Sizlerde gelin hep beraber bu işi çözelim. Ancak ondan önce yakınımızda olan Edremit, Gürpınar ve Çatak ilçelerini gezelim. Buradaki belediyeler nasıl bir yol izlemişler, bize uygun bir modelleri var mı bir bakalım. Ardından da haftaya belediye meclisinde bunu tartışıp, bir karara bağlayalım” dedi.