EŞ BAŞKANLAR GEVAŞ’TA - VAN HABERLERİ

EŞ BAŞKANLAR GEVAŞ’TA - VAN HABERLERİ
Van Büyükşehir Belediyesi eş başkanları Hatice Çoban ve Bekir Kaya, Gevaş ilçesine bağlı mahalleleri gezerek halkın sorunlarını ve önerilerini dinledi.
Eş başkanlar Hatice Çoban ve Bekir Kaya, Gevaş ilçesini ziyaret ederek halkla bir araya geldiler. Sabah saatlerinde ilçeye geçen Çoban ve Kaya'yı, DBP İlçe eş başkanları Bülent Danış ve Nezahat Sunar, HDP İlçe eş başkanları Nevzat Altındağ ve Bedirha Öner, DBP'li belediye meclis üyeleri, ilçe yöneticileri ile muhtarlar karşıladı.

İlk olarak DBP İlçe Başkanlığı’na geçen Çoban ve Kaya, burada mahalle muhtarları ile bir araya geldi. Burada konuşan Çoban, daha önce ilçede bulanan muhtarlarla bir araya gelerek sorunlarını dinlediklerini belirterek, bu kez halkı dinlemek için geldiklerini söyledi. Kısa bir süre içerisinde büyükşehrin 4 yıllık planlamasını aktaracaklarını ifade eden Çoban, planı açıklamadan önce halkla direk temas sağlayarak kendilerini dinlemek istediklerini söyledi.

Yine kısa bir süre sonra belediyenin bir yılda yaptığı tüm çalışmaları kamuoyu ile paylaşacaklarını hatırlatan Çoban, halkın kendilerine sunacağı önerilerin kendileri açısından çok önemli ve yararlı olacağını söyledi.

Eş Başkan Kaya ise, yeni bir sistem kurmaya çalıştıklarını belirterek, ilçe merkezine 130 kilometre uzakta bulanan ve 10-15 kişinin yaşadığı mahallelere bile hizmet götürme zorunluluklarının olduğunu belirtti. Belediyenin 2015 tahmini bütçesini ilçelerin aciliyetlerine göre bölüştüreceklerini ifade eden Kaya, 4 yıl içerisinde sorunların yüzde 80'inin çözüleceğini söyledi. Alternatif bir model oluşturmaya çalıştıklarını aktaran Kaya, "Bizler sadece eş başkanlar olarak karar alamayız. Bizler kurullarımız ve meclislerimizle bir araya gelerek kararları alıyoruz. Bizler bu görevde olduğumuz sürece adaletsizlik yapmayacağız ve hizmetlerin eşit dağılımı için çaba göstereceğiz. Herkesin hizmete ulaşılabilirliğini sağlayacağız" dedi.

Konuşmaların ardından muhtarlar mahallelerinde yaşanan sıkıntıları dile getirdi.


Ardından eş başkanlar, HDP İlçe Başkanlığı’nı ziyaret etti. İlçe ziyaretinin ardından Çoban ve Kaya, Kızıltaş Mahallesi’ne giderek burada halka bir araya geldi. Burada konuşan Çoban, eş başkanlar olarak halkın sorunlarını dinlemek için geldiklerini belirterek, halkın talep ve önerilerini alacaklarını söyledi. Çoban, modellerinde birinin değil, ortak kararın önemli olduğunu ve mahallenin ortak alacağı karar doğrultusunda hizmet götüreceklerini söyledi.

Çoban ve Kaya, mahalle camiinde incelemelerde bulunduktan sonra Abalı köyüne geçti. Taziye evinde gerçekleşen toplantıda konuşan Çoban, halkı dinlemek ve görmek için ziyaret gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bir saat süren toplantının ardından eş başkanlar Aladüz ve Dokuzağaç mahallelerine geçerek burada da halkla bir araya geldi. Eş başkanlar, son olarak Akdamar mahallesine geçerek burada da mahalle muhtarı ve mahalle sakinlerini ile bir araya geldi. Eş başkanlar, hasta ziyaretlerinde de bulunduktan sonra akşam saatlerinde Gevaş programlarını tamamladılar.