Tarihi mezar taşları iskeleden çıktı
Yayınlanma:
Tarihi mezar taşları iskeleden çıktı
![Tarihi mezar taşları iskeleden çıktı 1](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/06/294/20160602_2_17229454_10887930_Web.png)
Van Gölü'ndeki araştırmaları sırasında binlerce yıllık mercanların yerini tespit eden su altı görüntüleme yönetmeni Tahsin Ceylan'ın son keşfi Selçuklu dönemine ait mezar taşlarından yapılmış iskele oldu.
![Tarihi mezar taşları iskeleden çıktı 2](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/06/294/20160602_2_17229454_10887938_Web.png)
Ceylan, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Sarı ve dalış eğitmeni Murat Kulakaç ile Gevaş ilçesindeki iskele civarında gerçekleştirdiği dalış sırasında, sular altında kalan iskele tespit etti.
![Tarihi mezar taşları iskeleden çıktı 3](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/06/294/20160602_2_17229454_10887947_Web.png)
Yapılan incelemelerde, iskelenin, Van-Bitlis yolunun güneyindeki Selçuklu mezarlığından sökülen Arapça yazılı mezar taşlarından oluştuğu belirlendi.
![Tarihi mezar taşları iskeleden çıktı 4](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/06/294/20160602_2_17229454_10887951_Web.png)
Ceylan, gazetecilere yaptığı açıklamada, yıllardır Van Gölü'nün orijinal ekosistemini su altından incelemek, inci kefalinin yaşamını görüntülemek, dünyanın en büyük mikrobiyalitlerini kayda almak ve su altında kalan tarihi yapıları belirlemek amacıyla dalış gerçekleştirdiğini söyledi.
![Tarihi mezar taşları iskeleden çıktı 5](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/06/294/20160602_2_17229454_10887942_Web.png)
Van Gölü'nde canavar olduğu iddialarını araştırmak üzere 1994 yılında kente geldiğini anımsatan Ceylan, o dönem yaptıkları araştırmalarda tarihi kalıntılara rastladıklarını kaydetti.
![Tarihi mezar taşları iskeleden çıktı 6](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/06/294/20160602_2_17229454_10887944_Web.png)
- "Burası benzeri olmayan bir coğrafya"
Cihazları teknolojik açıdan yetersiz olduğu için kalıntıları kayıt altına alamadığını ifade eden Ceylan, şöyle devam etti:
![Tarihi mezar taşları iskeleden çıktı 7](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/06/294/20160602_2_17229454_10887940_Web.png)
"Tarihi kalıntılarının yerini uzun süre kimseyle paylaşmadım. Daha sonra bu konuyu müze müdürüyle paylaştım ama insanlar orayı yağmalarlar diye hep gizli tuttum.
![Tarihi mezar taşları iskeleden çıktı 8](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/06/294/20160602_2_17229454_10887982_Web.png)
Burayı keşfederek Van'a bir katkı sağladığımızı düşünüyorum. İnanın bundan sonra birçok su altı fotoğrafçısı buraya gelmek isteyecektir çünkü Van Gölü yaşayan bir organizma. Burası benzeri olmayan bir coğrafya ve benzeri olmayan bir sürü yapı da mevcut."
![Tarihi mezar taşları iskeleden çıktı 9](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/06/294/20160602_2_17229454_10887987_Web.png)
- "Dalışta inanılmaz bir üzüntü duyduk"
Yapılan dalışa eşlik eden YYÜ Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Sarı ise Van Gölü'nün eşsiz bir ekosisteme sahip olduğunu vurgulayarak, "2010 yılından beri süreli dalış yapıyoruz ama tarihi kalıntıların yerini bulamıyorduk. Son dalışımızda gördük ki aşağısı inanılmaz.
![Tarihi mezar taşları iskeleden çıktı 10](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/06/294/20160602_2_17229454_10887979_Web.png)
Selçuklu mezarlığındaki taşlar, aynı motiflerle beraber getirilip burada iskele yapılmış. İskelenin üzeri mezar taşlarıyla oluşturulmuş. Dalışta inanılmaz bir üzüntü duyduk. Bir tarih, yani mezar taşları orada iskele yapılmış. Bu mezar taşları kime ait olursa olsun, bu kültür kime ait olursa olsun bizim buna saygımız var.
![Tarihi mezar taşları iskeleden çıktı 11](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/06/294/20160602_2_17229454_10887966_Web.png)
Bir mezar taşı yerinden sökülüp böyle bir şeye maruz kalmamalı. İnşallah belediye başkanımız Kültür Bakanlığı ile irtibata geçerek buranın korunmasını sağlayacaktır." diye konuştu.
![Tarihi mezar taşları iskeleden çıktı 12](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/06/294/20160602_2_17229454_10887949_Web.png)
Aradan baya zaman geçti ve önceki gün ilçedeki etkinlik sırasında konuyu belediye başkanıma anlattım. Başkanımız yeri bildiğini söyleyince burada dalış gerçekleştirdik. Su altındaki kalıntıları bir kez daha fotoğrafladık.
![Tarihi mezar taşları iskeleden çıktı 13](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/06/294/20160602_2_17229454_10887953_Web.png)
- "Mezar taşlarıyla ilgili çalışma başlatıldı"
Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan ise dalış esnasında inanılmaz görüntüler yakaladıklarını dile getirerek, Selçuklu mezarlığındaki mezar taşlarının sökülüp iskele yapımında kullanıldığına dikkati çekti.
![Tarihi mezar taşları iskeleden çıktı 14](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/06/294/20160602_2_17229454_10887957_Web.png)
Mezar taşlarının "hoyrat ve bağnaz" bir şekilde yerinden sökülerek iskeleye getirildiğini aktaran Hakan, "Mezar taşlarının her biri tarihi bir vesika ve bir sanat eseridir. Kültürümüzün bize bıraktığı en önemli hazinedir. Bu önemli bir keşiftir. Bununla ilgili bir çalışma başlattık.
![Tarihi mezar taşları iskeleden çıktı 15](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/06/294/20160602_2_17229454_10887985_Web.png)
Ya mezar taşlarının eski yerine naklini yapacağız ya da burayı su altı müzesi şeklinde tasarlayacağız. Burayı dalış turizmine kazandırmamız gerekiyor. Yani şerden bir hayır çalışması yürüteceğiz. Bunun yaparsak kültürel değerlere olan algıda da bir ilerleme sağlarız." ifadelerini kullandı.
![Tarihi mezar taşları iskeleden çıktı 16](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/06/294/20160602_2_17229454_10887971_Web.png)
Hakan ve beraberindeki ekip, daha sonra Selçuklu mezarlığını ziyaret ederek dua etti.
![Tarihi mezar taşları iskeleden çıktı 17](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/06/294/20160602_2_17229454_10887988_Web.png)
![Tarihi mezar taşları iskeleden çıktı 18](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/06/294/20160602_2_17229454_10887964_Web.png)