Hayvanları için çığ tehlikesini göze alıyorlar
Yayınlanma:
Hayvanları için çığ tehlikesini göze alıyorlar
![Hayvanları için çığ tehlikesini göze alıyorlar 1](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/12/370/20161214_2_20686138_16970633_Web.jpg)
Hayvanları için çığ tehlikesini göze alıyorlar
Van'ın Çatak ilçesinde besiciler, hayvanları için yazın dağların tepelerinden biçip biriktirdikleri ot yığınlarını ağıllarına ulaştırmak için her kış zorlu ve tehlikeli bir yolculuğa çıkıyor.
![Hayvanları için çığ tehlikesini göze alıyorlar 2](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/12/370/20161214_2_20686138_16970634_Web.jpg)
Sabahın ilk ışıklarıyla, 3 bin 537 metre yüksekliğindeki Kepçe Dağı'na kızaklarla tırmanmaya başlayan besiciler, yer yer 2 metreyi bulan kara bata çıka zirveye ulaşıyor. Besiciler, kızaklara yükledikleri ot balyalarını 3 saat süren zorlu yolcuğun ardından hayvanlarının önüne koyuyor.
![Hayvanları için çığ tehlikesini göze alıyorlar 3](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/12/370/20161214_2_20686138_16970635_Web.jpg)
Besicilerden Ferit Nar, hayvanlarını beslemek için kış aylarında bu tehlikeli yolculuğa her gün çıkmak zorunda kaldıklarını anlattı.
![Hayvanları için çığ tehlikesini göze alıyorlar 4](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/12/370/20161214_2_20686138_16970637_Web.jpg)
Oldukça zor şartlarda hayvancılık yaptıklarını belirten Nar, "Binek hayvanlarımız olmadığı için otları kendi imkanlarımızla yaptığımız kızaklarla taşıyoruz. Her gün 8 kilometre yol kat ediyoruz. Kızaklarla ot taşımayı büyüklerimizden öğrendik. Dağda metrelerce kar olduğu için çığ tehlikesi bulunuyor. En büyük korkumuz çığ düşmesi." dedi.
![Hayvanları için çığ tehlikesini göze alıyorlar 5](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/12/370/20161214_2_20686138_16970641_Web.jpg)
Nar, bazen kızak kazalarında yaralananların olduğunu, bu nedenle hızla dağdan inmek zorunda kaldıklarını dile getirdi.
![Hayvanları için çığ tehlikesini göze alıyorlar 6](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/12/370/20161214_2_20686138_16970636_Web.jpg)
Besicilerden Kadir Karçin de zor şartlara rağmen hayvancılık yapmaya devam ettiklerini vurguladı.
![Hayvanları için çığ tehlikesini göze alıyorlar 7](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/12/370/20161214_2_20686138_16970638_Web.jpg)
Yaz döneminde biçtikleri otları, sarp kayalıklar ve engebeli arazi koşulları nedeniyle bölgeden getiremediklerini, istifledikleri bu otları getirmek için kar yağmasını beklediklerini ifade eden Karçın, şöyle konuştu:
![Hayvanları için çığ tehlikesini göze alıyorlar 8](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/12/370/20161214_2_20686138_16970643_Web.jpg)
"Çünkü traktör o bölgeye arazi koşulları nedeniyle çıkamıyor. Biz bu yolculuğu yaparken en büyük korkumuz çığ altında kalmak. Ancak bu işi de yapmaya mecburuz. Çünkü geçimimizi hayvancılıkla sağlıyoruz. Dört yüz nüfuslu mahallede 5 bin küçükbaş hayvan bulunuyor. Bunların beslenmesi için otların yüksek yerlerden getirilmesi gerekiyor."
![Hayvanları için çığ tehlikesini göze alıyorlar 9](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/12/370/20161214_2_20686138_16970642_Web.jpg)
![Hayvanları için çığ tehlikesini göze alıyorlar 10](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/12/370/20161214_2_20686138_16970639_Web.jpg)
![Hayvanları için çığ tehlikesini göze alıyorlar 11](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/12/370/20161214_2_20686138_16970644_Web.jpg)
![Hayvanları için çığ tehlikesini göze alıyorlar 12](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/12/370/20161214_2_20686138_16970640_Web.jpg)
![Hayvanları için çığ tehlikesini göze alıyorlar 13](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/12/370/20161214_2_20686138_16970645_Web.jpg)